Ֆիզիկայի ֆակուլտետ
Faculty of Physics
Ֆիզիկամաթեմատիկական կադրերի պատրաստումը համալսարանում սկսվել է 1922 թվականից:
>
Մարտին Գևորգի Գրիգորյան

Ամբիոնի վարիչ | Բարձրագույն մաթեմատիկայի ամբիոն
Կրթություն
1971 - 1976 թթ. ԵՊՀ Մաթեմատիկայի Ֆակուլտետ,
1976 - 1979 թթ. ԵՊՀ ասպիրանտուրա

Գիտական աստիճան
Ֆիզ.-մաթ. գիտ. դոկտոր
թեկնածուական` «Օրթոգոնալ շարքերի զուգամիտությունը մետրիկաներում», 1980 թ., ԳԱԱ Մաթեմատիկայի ինստիտուտ
դոկտորական` «Ֆուրիեի սովորական և կրկնակի շարքերի ըստ լրիվ օրթոնորմալ համակարգերի զուգամիտությունը», 1997 թ., ԵՊՀ (Մաթեմատիկայի ֆակուլտետ)

Աշխատանքային փորձ
1978 թ-ից առ այսօր ԵՊՀ, Ֆիզիկայի ֆակուլտետ
Մադրիդի Ինքնավար Համալսարան, 1993 - 1994 թթ.

Կարդացվող դասընթացներ
Մաթեմատիկական անալիզ, ֆունկցիոնալ անալիզ, ֆուկցիաների տեսություն, գծային և ոչ գծային մոտարկումներ

Գիտական հետաքրքրությունների շրջանակը
Հարմոնիկ անալիզ և մոտարկումների տեսություն

Մասնակցությունը դրամաշնորհների
1994 - 1996 թթ. «MVR000» International Science Foundation
1996 թ. «Պրոմեթևս-Գիտություն», Joint- Stock Company
1997 թ. «Պրոմեթևս-Գիտություն», Joint- Stock Company
1998 թ. «Պրոմեթևս-Գիտություն», Joint- Stock Company
1997 - 1999 թթ. «96-880» ՀՀ պետական բյուջեից թեմատիկ ֆինանսավորում
2000 - 2003 թթ. «00-310» ՀՀ պետական բյուջեից թեմատիկ ֆինանսավորում
2004 - 2007 թթ. «01-00» ՀՀ պետական բյուջեից թեմատիկ ֆինանսավորում
2008 թ. «45» ՀՀ պետական բյուջեից թեմատիկ ֆինանսավորում

Մրցանակներ
Լավագույն գիտական աշխատանք 2009 թ.
ՀՀ նախագահի մրցանակ 2010 թ.

Լեզուներ
Հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն, իսպաներեն, գերմաներեն

gmarting@ysu.am

Ряды по классическим системам
2017 | Գիրք/Book
LAP LAMBERT Academic Publishing. 2017, 329 p.
On the fourier-vilenkin coefficients
2017 | Հոդված/Article
Acta Mathematica Scientia. 2017, 37, 2, pp. 1-9
|
Artsrun Sargsyan, Martin Grigoryan
Universal function for a weighted space L1 µ[0, 1]
2017 | Հոդված/Article
Positivity. 2017, 21, pp. 1-26
On the universal and strong (L1; L1)-property related to fourier{walsh series
2017 | Հոդված/Article
Banach Journal of Mathematical Analysis. 2017, 11, 3, 15 pages
On the m-term best approximation of functions and greedy algorithm
2016 | Հոդված/Article
International journal of pure mathematics. 2016, 3, 26-33 pp.
On the L-strong and greedy property of trigonometric system
2016 | Հոդված/Article
Advances in mathematics and statistical sciences. Proceedings of the 3rd International Conference on Mathematical, Computational and Statistical Sciences (MCSS '15). 2016, MCSS-20.pdf, 166-171 pp.
M. G. Grigoryan , A. A. Sargsyan
On existence of a universal function for Lp[0, 1] with p∈(0, 1)
2016 | Հոդված/Article
Siberian Mathematical Journal. 2016, v.57, n. 5, 796-808 pp.
M. G. Grigoryan , A. A. Sargsyan
On the universal function for the class Lp[0; 1]; p 2 (0; 1)
2016 | Հոդված/Article
Journal of Functional Analysis. 2016, 270, 3111-3133 pp.
On the uniform convergence of negative order Cesaro means of Fourier series
2016 | Հոդված/Article
Journal of Mathematical Analysis and Applications. 2016, v.434, iss.1, 554-567 pp.
О поведении коэффициентов Фурье по системе Уолша
2016 | Հոդված/Article
ՀՀ ԳԱԱ Տեղեկագիր, Մաթեմատիկա, 2016թ․, 51,1, 3-20 էջ, Հայաստան
Универсальные функции в задачах “исправления”, обеспечивающего сходимость рядов Фурье–Уолша
2016 | Հոդված/Article
ИЗВЕСТИЯ РОССИЙСКОЙ АКАДЕМИИ НАУК. СЕРИЯ МАТЕМАТИЧЕСКАЯ, 2016, 80, 6, стр. 65-91
Universal functions in ‘correction’ problems guaranteeing the convergence of Fourier–Walsh series
2016 | Հոդված/Article
IZVESTIYA MATHEMATICS, 2016, 80:6 , 1057–1083 pp.
On Behavior of Fourier Coefficients by Walsh System
2016 | Հոդված/Article
Journal of Contemporary Mathematical Analysis (Armenian Academy of Sciences), 2016, Vol. 51, No. 1,, 1-13 pp.
Convergence of Fourier series in classical systems
2015 | Հոդված/Article
Sbornik mathematics. 2015, 206, 7, p. 941-979
M. Grigoryan , A. Sargsyan
“On the coefficinets of the expansion of elements from C[0,1] space by the Faber-Schauder system”
2011 | Հոդված/Article
J. Func. Spaces and Appl., 9:2(2011), 37-49
"Uniform convergence of the greedy algorithm with respect to the Walsh system”
2010 | Հոդված/Article
Studia. Math., 2010, 198(2), 197-206
“Об усиленном L(1) greedy свойстве системы Уолша”
2008 | Հոդված/Article
Изв.вузов, Матем., т. 552, N5, 2008, ст. 1-12
М. Г. Григорян , А. А. Саргсян
“Нелинейная аппроксимация непрерывных функций по системе Фабера-Шаудера”
2008 | Հոդված/Article
Мат. Сб., т.199, N 5, 2008, ст. 3-26
Universal series in L(p)
2007 | Հոդված/Article
Global Journal of Pure and Applied Mathematics, V.3 , N 1, 2007, pp. 77-86
M.G.Grigoryan , A. A.Sargsyan
“Divergence a.e. of the greedy algorithm by Faber-Schauder system for continuous functions”
2007 | Հոդված/Article
East Journal on Approx.,vol.13 (2007), N 2, pp. 199-209
“Ряды по системе Хаара с монотонными коэффициентами"
2007 | Հոդված/Article
Известия НАН Армении, т. 42, N4, 2007, ст. 37-52
M. G. Grigorian , S. L. Gogyan
“Rearranged series by Haar system”
2007 | Հոդված/Article
Journal of Contemporary Mathematical Analysis, 42:2 (2007), 27-50
“Greedy approximation with respect to certain subsystems of the Walsh orthonormal system”
2006 | Հոդված/Article
Proc. Amer. Math. Soc., 2006, vol. 134, N12, 3495-3505
Григорян М. Г. , Гогян С. Л.
“Нелинейная аппроксимация по системе Хаара и модификации функций”
2006 | Հոդված/Article
Analysis Mathematica, 32 (2006), N1, 49-80
“Об усиленном - свойстве ортонормированных систем”
2003 | Հոդված/Article
Мат.сб., 2003г.,т. 194, No.10, ст. 77-106
M.G.Grigorian , R.E.Zink
“Subsystems of the Walsh orthogonal system whose multiplicative completions are quasibasis for L(p) ”
2002 | Հոդված/Article
Proc. Amer. Math. Soc. 2002
Մ. Գ. Գրիգորյան , Ա. Ս. Սարգսյան
Представление функций весового класса L[-1,1] рядами по многочленам Лежандра (L[-1,1] կշռային տարածության ֆունկցիաների ներկայացումը շարքերով ըստ Լեժանդրի բազմանդամների)
2001 | Հոդված/Article
ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր, Բնական գիտություններ, 2001, #1, էջ 136-138 (ռուսերեն)
|
Grigorian M. G. , Kazarian K. S, Soria F.
"Mean convergence of orthonormal Fourier series of mod. functions"
2000 | Հոդված/Article
Trans. Amer. Math. Soc. (TAMS), v. 352, N8, 2000,pp. 3777-3799
"On the representation of functions by orthogonal series in weighted spaces”
1999 | Հոդված/Article
Math.,1999, 134(3), 207-216
“О некоторых свойствах ортогохальных систем”
1993 | Հոդված/Article
Изв. РАН, Матем., 1993, т. 57, N5, ст. 75-105
“Сходимость почти всюду рядов Фурье по полным oртонормированным системам”
1992 | Հոդված/Article
Матем Заметки, 1992, т. 51, N 5, ст. 35-43
"On the convergence of Fourier series in the metric of L(1)"
1991 | Հոդված/Article
Analysis Math., 1991, 17(3), 211-237
"О сходимости в метрике и почти всюду рядов Фурье по полным ортонормированным системам"
1990 | Հոդված/Article
Мат.Сб., т.181, N 8, 1990, ст. 1011-1030
Представление измеримых функций простыми и кратными рядами по многочленам Лежандра (Չափելի ֆունկցիաների ներկայացումը սովորական ե բազմապատիկ շարքերով ըստ Լեժանդրի բազմանդամների)
1988 | Հոդված/Article
ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր, Բնական գիտություններ, 1988, #1, էջ 143-146 (ռուսերեն)
|