ՀՀ բուհերի տնտեսագիտության ֆակուլտետներում սովորող ուսանողների շրջանում հայտարարված մրցույթը բաղկացած է երկու փուլից: Առաջին՝ ռեֆերատների պաշտպանության փուլի համար ընկերության կողմից առաջարկվել էր ապահովագրությանն առնչվող տարբեր թեմաների վերաբերյալ կատարել ուսումնասիրություն:
Այս տարի մրցույթին դիմել էին ավելի քան 60 ուսանողներ, որոնցից 13-ն են հնարավորություն ստացել մասնակցելու գիտական աշխատանքների ներկայացմանը, որի ընթացքում նրանք պատասխանել են փորձագետների հարցերին, պնդել իրենց տեսակետներն ու ներկայացրել հեռանկարները: «Ռոսգոսստրախ Արմենիա» ընկերության կողմից առաջարկված7 արդիական թեմաներից ուսանողները հիմնականում ընտրել են երկուսը՝ գյուղատնտեսական ապահովագրություն և առողջության պարտադիր ապահովագրություն:
Արդյունքում հայտնի դարձան լավագույն երեք հաղթողների անունները: Նրանք ստացան դրամական պարգև (100.000-ական դրամ) և հնարավորություն մասնակցելու երկրորդ փուլին, որը ապահովագրական նոր արտադրանքի ստեղծման փուլն է: Հավաստագրերը մասնակիցներին հանձնեց «Ռոսգոսստրախ Արմենիա» ընկերության անձնակազմի կառավարման բաժնի ղեկավար Անահիտ Աստաբացյանը:
Հաղթողներից երկուսը ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի 4-րդ կուրսի ուսանողուհիներ Շուշանիկ Գյոչանյանն ու Սինարա Ղարիբյանն են, մյուսն էլ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ֆինանսական ֆակուլտետի մագիստրատուրայի 1-ին կուրսի ուսանողուհի Անահիտ Ավետիսյանն է:
Մրցույթի առաջին փուլի ամփոփմանը ներկա էին նաև ԵՊՀ ուսանողների, շրջանավարտների և հասարակայնության հետ կապերի գծով պրոռեկտոր Ռուբեն Մարկոսյանը, ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկան Հայկ Սարգյանը, տարբեր բուհերի պրոռեկտորներ, շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնների տնօրեններ և ուսանողներ:
Նշենք, որ մրցույթի երկրորդ փուլին, բացի առաջին փուլի հաղթողներից, հնարավորություն են ստացել մասնակցելու նաև «Ռոսգոսստրախ» անվանական կրթաթոշակ ստացող բոլոր ուսանողները:

The competition is open to students, who study economics at the different HEI of Armenia. It consists of two phases. In the first round participants had to write papers on the topics, related to the insurance.
13 presentations were made. In general, 60 students had applied this year. From seven topics, offered by the company, students had mainly selected two - agricultural insurance and mandatory health insurance.
As a result, the top three winners were announced. They received a cash prize (100,000 drams) and the opportunity to participate in the second round, a phase of the creation of new products. Certificates to the participants were handed by the head of personnel management department of “Rosgosstrakh Armenia” Anahit Astabatsyan.
Two of the winners are the 4th year students of YSU Faculty of Economics and Management Shushan Gyochanyan and Sinara Gharibyan. The third one, 1st year Master student Anahit Avetisyan, represent the State Economic University of Armenia.
YSU Vice-rector on Students, Alumni and Public Relations Ruben Markosyan, Dean of the Faculty of Economics and Management Hayk Sargsyan, vice-rectors of various HEI, directors of alumni and career centers were also present at this event.
In addition to the winners of the first round, students who receive scholarship of “Rosgosstrakh Armenia” will also have the opportunity to participate in the second stage of the competition.