1919 թ. մայիսի 16-ին Հայաստանի Հանրապետության նախարարների խորհուրդը Երևանում համալսարան հիմնելու վերաբերյալ որոշում է ընդունել:
1920 թ. հունվարի 31-ին Ալեքսանդրապոլի (այժմ` Գյումրի) առևտրային դպրոցի շենքում մեծ շուքով կատարվել է Հայաստանի համալսարանի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցել են ինչպես հանրապետության ղեկավարները, այնպես էլ բազմաթիվ հյուրեր արտասահմանից: Համալսարանում դասերի մեկնարկը տրվել է նշանավոր հայագետ Ստեփան Մալխասյանցի` 1920 թ. փետրվարի մեկին կարդացած դասախոսությամբ:
ԵՊՀ հիմնադրման օրվա կապակցությամբ Գյումրիում և Երևանում տեղի են ունենալու մի շարք միջոցառումներ, որոնց մեկնարկը տրվեց Վարդանանց հրապարակում տեղի ունեցած ուսանողական ֆլեշմոբով, որը կազմակերպվել էր ԵՊՀ ՈՒԽ-ի կողմից:
Ուսանողները տարբեր ոճերի երաժշտության ներքո հանդես եկան պարային կատարումներով՝ տոնական տրամադրություն փոխանցելով գյումրեցիներին և հրապարակում գտնվող զբոսաշրջիկներին:
Ուսանողները նաև համալսարանի 100-ամյա գործունեության մասին պատմող տեղեկատվական գրքույկներ բաժանեցին անցորդներին:

On May 16, 1919, the Council of Ministers of the Republic of Armenia took a decision on foundation of a university in Yerevan.
On the occasion of the foundation day a number of festive actcions are planned in Gyumri and Yerevan. The start of the events was given in Vardanants square of Gyumri with a flash-mob of students, organized by YSU SC.
At YSU Faculty of Physics Vahagn Muradyan gained not only basic professional knowledge, analytical thinking and the opportunity to study abroad, but also valuable memories and friends.
Gegham Bijoyan, a graduate of YSU Faculty of Oriental Studies, is currently studying at the Faculty of International Relations of Jordan University of the Hashemite Kingdom of Jordan.