Ենթակառուցվածքներ | Գիտական կենտրոններ
Հեռանկարային հետազոտությունների միջազգային կենտրոնը հիմնադրվել է 1999 թ.-ին Երևանի պետական համալսարանի կողմից Դուբնային Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի հետ համատեղ, 2011 թ.-ից ՀՀՄԿ-ն ի հիշատակ կենտրոնի հիմնադիրներ անդամ ակադեմիկոս Ալեքսեյ Սիասկայի վերանվանվել է Ակադեմիկոս Ալեքսեյ Սիսակյանի անվան Հեռանկարային հետազոտությունների միջազգային կենտրոնի:
- Տեսական ֆիզիկայի բնագավառում` ինտեգրվող և սուպերինտեգրվող համակարգերի սիմետրիաների հետազոտություն: Փորձարարական միջուկային ֆիզիկայի բնագավառում` միջուկային ռեակցիաների ուսումնասիրումը բարձր էներգիաներով մասնիկների և իոնների ազդեցությամբ: Բժշկական ռադիոիզոտոպների հատկությունների ուսումնասիրումը ցածր էներգիաներով ֆոտոնների փնջի ազդեցությամբ: Տարրական մասնիկների ֆիզիկայի բնագավառում` ՄՀՄԻ նուկլոտրոնի ներքին փնջերի վրա կատարված փորձարկումներում ստացված չեզոք (նեյտրալ) մեզոնների ծնման փորձարարական տվյալների մշակում: ՄՀՄԻ հետ համատեղ SYMPHYS միջազգային գիտաժողովների շարքի և SYMETRY AND INTEGRABLE SYSTEMS երիտասարդ գիտնականների դպրոցի կազմակերպում: ՄՀՄԻ-ից և այլ միջազգային կենտրոններից հրավիրված, բարձր որակավորում ունեցող, մասնագետների միջոցով ուսումնական պրոցեսի կատարելագործում:
- 2011 թ. կենտրոնում իրականացվում է «11РБ -010» ծածկագրով «Լոբաչևսկու եռաչափ ընդլայնված տարածության հիման վրա ինտեգրվող և սուպերինտեգրվող դինամիկ համակարգեր և դրանց սիմետրիաների հատկությունները» հայ-բելառուսական համատեղ դրամաշնորհային ծրագիրը: Մեր աշխատանքի նպատակն է ինտեգրվող /սուպերինտեգրվող/ մոդելների արդեն հայտնի դասի ընդլայնումը, դրանց լրիվ դասակարգման, մյուս կողմից Լոբաչևսկու եռաչափ տարածությունում տարրական դաշտային կոնֆիգուրացիաների վրա հիմնված թեոր-խմբային և հանրահաշվային մեթոդներով դրանց նկարագրումը և ուսումնասիրումը: Ինչպես նաև ոչ էվկլիդյան երկրաչափության կիրառմամբ ինտեգրվող (սուպերինտեգրվող) դասական և քվանտայի դինամիկ համակարգերի շրջանակի ընդլայնումն ու հետագայում հարթ տարածություններում ֆիզիկայի և մաթեմատիկական ֆիզիկայի խնդիրների լուծման նկատմամբ վերջիններիս, որպես մոդել կիրառումը: Սուպերինտեգրվող համակարգերը դրանք ինտեգրվող համակարգերի կարևորագույն ենթադաս են, որոնք թույլատրում են շարժման դասական և քվանտային հավասարումների ինտեգրումը տարբեր այլընտրանքային եղանակներով:

• International Centre for Advanced Studies (ICAS) was jointly established in 1999 by the Yerevan State University (YSU) and the Joint Institute for Nuclear Research in Dubna (JINR). In 2011 it was renamed after its founder into the International Centre of Advanced Studies after Academician Alexei Sisakian.• The currents trends of the activities of the centre are as follows:
Investigation of the integrable and superintegrable symmetries in the domain of Theoretical Physics
Investigation of nuclear reactions under the influence of high-energy particles and ions in the domain of Experimental Nuclear Physics; investigation of the properties of medical radioisotope under the influence of beams of low-energy photons;
Elaboration of the experimental data concerning the birth of neutral mesons obtained as a result of the experiment conducted at the internal beams of JINR nuclotron;
Organization of a series of international SYMPHYS conferences, as well as schools for young researchers SYMMETRY AND INTEGRABLE SYSTEMS jointly with JINR.
Enhancement of the educational process by inviting highly qualified specialists from JINR and other international centres.
• Since 2011 the joint Armenian-Belorussian grant program ‘Integrable and Superintegrable Systems and their Symmetry Properties based on Lobatchevsky three-dimensional Extended Space’ has been conducted (code11РБ -010). Our research aims at extending already well-known class of integrable /superintegrable/ models. The research goes further to describe and investigate the models mentioned via theor-group and algebraic methods based on elementary field configurations in Lobatchevsky three-dimensional space. Another direction is the expansion of the scope of the integrable /superintegrable/ classical and quantum dynamic systems with the application of non-Euclidian geometry and the subsequent model application of the latter for the solution of Physics and Mathematics problems in flat spaces. Superintegrable systems is a crucial subclass of integrable systems, which permit the integration of classical and quantum equations via alternative methods.