4. Հունագիտության գիտաուսումնական կենտրոն-գրադարան
ԵՊՀ հունագիտության կենտրոն-գրադարանը հիմնադրվել է 1999 թ. Հունաստանի Սալոնիկ քաղաքի Արիստոտելի անվան համալսարանին կից գործող «ՅԱՍՈՆ» ծրագրի աջակցությամբ։ Կենտրոնի հանդիսավոր բացումը տեղի է ունեցել 1999 թ. մայիսի 13-ին Հայաստանի և Հունաստանի նախագահների ներկայությամբ։
1999 թ․ դեկտեմբերի 8-ին ԵՊՀ ռեկտորի հրամանով Երևանի պետական համալսարանում ստեղծվեց Հունագիտության գիտաուսումնական կենտրոնը: Կենտրոնն ունի հարուստ գրադարան, որտեղ, բացի հունական նոր գրականության դասականների հարուստ ընտրանուց, կան նաև ժամանակակից հունարենի նորագույն դասագրքեր, ուսումնական ձեռնարկներ, հանրագիտարաններ և բառարաններ։
Ստեղծման օրվանից կենտրոնը համագործակցում է Հունաստանի մի շարք գիտակրթական հաստատությունների հետ, այդ թվում՝ Պետական կրթաթոշակների հիմնադրամի, «Ալեքսանդրոս Օնասիս» բարեգործական հիմնադրամի, Աթենքի ազգային և կապոդիստրիան համալսարանի, Արիստոտելի անվան Սալոնիկի համալսարանի, Իոաննինայի համալսարանի և Հռոդոսի Էգեյան համալսարանի հետ։ Վերջին տարիներին կենտրոնը համագործակցում է նաև Թրակիայի Դեմոկրիտուս համալսարանի հետ։
2000 թվականից սկսած՝ ԵՊՀ-ն Արիստոտելի անվան Սալոնիկի համալսարանի հետ համագործակցում է «ՅԱՍՈՆ» ծրագրի շրջանակում, որը հնարավորություն է ընձեռում մեր ուսանողներին մասնակցելու հունարենին և հունական մշակույթին նվիրված մեկամսյա, ինչպես նաև ութամսյա դասընթացներին։
Հունագիտության գիտաուսումնական կենտրոնի գործունեությունը
Հունագիտության գիտաուսումնական կենտրոնում իրականացվում է՝
• նոր հունարենի դասավանդում,
• գիտահետազոտական աշխատանք,
• հայ–հունական մշակութային կապերի ամրապնդում:
Կենտրոնի գործունեության  հիմնական նպատակներն են՝
• հունարենի ուսումնասիրության տարածումը՝ ժողովրդայնացնելով հունարենն ու գրականությունը,
• հունարենի ուսումնասիրությունը մասնագիտական բնագավառներում՝ կրոնագիտություն, աստվածաբանություն, փիլիսոփայություն, գրականագիտություն,

4. Research Center-Library of Greek Studies
The YSU Research Center-Library of Greek Studies was founded in 1999 with the support of the "JASON" project operating at the Aristotle University of Thessaloniki, Greece. The presidents of Armenia and Greece attended the ceremonial opening of the center, which took place on May 13, 1999.
On December 8, 1999, the YSU Rector signed an order on establishing the Research Center of Greek Studies at Yerevan State University. The center has a rich library, where, in addition to a rich selection of classics of modern Greek literature, there are also the latest modern Greek workbooks, textbooks, encyclopedias and dictionaries.
Since its establishment, the center has cooperated with a number of scientific and educational institutions in Greece, including the State Scholarship Fund, the "Alexander Onassis" Charitable Foundation, the National and Kapodistrian University of Athens, the Aristotle University of Thessaloniki, the University of Ioannina and the University of the Aegean. In recent years, the center also cooperates with the Democritus University of Thrace.
Since 2000, YSU has been cooperating with the Aristotle University of Thessaloniki as part of the "JASON" program, which provides an opportunity for our students to participate in one-month and eight-month courses on Greek language and culture.