4. Ռուսաստանյան հետազոտությունների կենտրոն
ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի՝ 2021 թ. նոյեմբերի 29-ի նիստի որոշմամբ ԵՊՀ միջազգային հարաբերություների ֆակուլտետում ստեղծվել է Ռուսաստանյան հետազոտությունների կենտրոն կառուցվածքային ստորաբաժանումը:
Կենտրոնը ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի համակարգում գործող գիտահետազոտական և փորձագիտական ստորաբաժանում է, որի գործունեությունը միտված է ռուսաստանյան հետազոտությունների ոլորտում գիտավերլուծական գործունեություն ծավալելուն:
Կենտրոնը նպատակ ունի վերհանելու և վերլուծելու Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության հարաբերությունների հիմնախնդիրները, ինչպես նաև կատարելու գիտական հետազոտություններ, որոնք կնպաստեն երկկողմ հարաբերությունների կայուն զարգացմանը:

4. Center for Russian Studies
According to the decision of the YSU Board of Trustees meeting on November 29, 2021, the Russian Studies Center structural division was established at the Faculty of International Relations of YSU.
The Center is a research and expert division operating at the YSU Faculty of International Relations, whose activity is aimed at carrying out scientific and analytical activities in the field of Russian research.
The center aims to highlight and analyze the problems of relations between the Republic of Armenia and the Russian Federation, as well as to conduct scientific research that will contribute to the sustainable development of relations between the two countries.
Scientific Director of Center: Professor Gegham Petrosyan, Associate Professor of Historical Sciences