ԵՊՀ մարքեթինգի բաժնի հիմնական գործառույթներից են հաղորդակցական նյութերի տարածման միջոցով ԵՊՀ հանրային դիրքի շարունակական բարելավումը, ԵՊՀ բրենդի զարգացումն ու առաջխաղացումը, ինչպես նաև սոցիալական ցանցերում ԵՊՀ տեսանելիության ապահովումը:
ԵՊՀ մարքեթինգի բաժինը համալսարանի կրթական ու գիտահետազոտական աշխատանքները և գրանցած արդյունքները հանրությանն է ներկայացնում պաշտոնական կայքէջի, սոցիալական մեդիայի, ինչպես նաև ԶԼՄ-ի հետ համագործակցության միջոցով:
ԵՊՀ կայքէջում հրապարակվում են համալսարանում տեղի ունեցող իրադարձությունների, ինչպես նաև հաջողություններ գրանցած ուսանողների, ԵՊՀ հետազոտողների գիտական նվաճումների, ֆակուլտետների գործունեության մասին պատմող և այլ տեղեկություններ: Այս նյութերի ստեղծման, ռուսերեն և անգլերեն թարգմանությունների, ինչպես նաև ԵՊՀ կայքէջի խմբագրական աշխատանքները կատարում է ԵՊՀ մարքեթինգի բաժինը:
Բաժինն ուսումնասիրում է կրթության ու համալսարանի վերաբերյալ հանրային ընկալումները, պահանջարկը, անհրաժեշտության դեպքում կազմակերպում հարցազրույցներ, նկարահանում և հանրայնացնում հաղորդաշարեր, ճեպազրույցներ:
Բաժինն ապահովում է ԵՊՀ տեսողական ինքնության պահպանումը. կատարում է ԵՊՀ բրենդային ապրանքների նախագծման, դիզայներական աշխատանքները, հետևում տպագրական աշխատանքների որակին՝ մշտական կապ պահելով ապրանքների մատակարարների հետ: Հիմնական գործառույթներից են ԵՊՀ ստորաբաժանումների համար տարբերանշանների, բուկլետների, ազդագրերի, այցեքարտերի, սոցիալական էջերի համար ետնանկարների, թեմատիկ պաստառների ստեղծման աշխատանքները:
Մեծամասշտաբ միջոցառումների կազմակերպական հիմնական աշխատանքներով ևս զբաղվում է Մարքեթինգի բաժինը:
Մարքեթինգի բաժինը մշտադիտարկում է կրթական ծառայությունների ոլորտը և ստացված տվյալների հիման վրա ԵՊՀ այլ ստորաբաժանումների հետ համատեղ մշակում և իրագործում է մարքեթինգային պլանը:
Բաժինն աջակցում է ԵՊՀ տարբեր ստորաբաժանումների միջև արդյունավետ հաղորդակցության կազմակերպմանը:
ԵՊՀ մարքեթինգի բաժինը համակարգում է նաև նորաստեղծ Տեղեկատվական կենտրոնի աշխատանքները, որի նպատակն է ուսանողներին, ինչպես նաև հետաքրքրված այլ անձանց տրամադրել անհրաժեշտ տեղեկություններ ԵՊՀ գործունեության, կրթական ծրագրերի և տարաբնույթ այլ հարցերի վերաբերյալ:

4. Marketing Department
The main functions of the YSU Marketing Department include, but are not limited to, continuous advancement of YSU's public position by the distribution of communication materials, development and improvement of YSU brand, as well as ensuring YSU's visibility on social media.
The YSU Marketing Department presents the university's educational and research activities and recorded results to the public via the official website, social media, as well as cooperation with mass media.
The website of YSU publishes information on the events taking place at the university, as well as on high-achieving students, the scientific achievements of YSU researchers, the activities of the faculties, etc. YSU Marketing Department compiles these materials, provides Russian and English translations, as well as the editing of YSU website.
The department inspects public perceptions and demand for education and the university, organizes interviews, shootings and publicizes programs and briefings as necessary.
The department ensures the preservation of the visual identity of YSU by carrying out YSU brand product development and design works and monitoring the quality of printing works via maintaining constant contact with product suppliers. The main functions include the creation of logos, flyers, posters, visiting cards, background images for social media and thematic banners for numerous divisions at YSU.
The Marketing Department also deals with the core organizational activities of large-scale events.
The Marketing Department monitors the educational services sector and, based on the obtained data, jointly develops and implements the marketing plan with other divisions of YSU.
The department contributes to the organization of effective communication between different divisions of YSU.
The YSU Marketing Department also supervises the activities of the newly created Information Center, the purpose of which is to provide students, as well as other interested persons, with necessary information about YSU's activities, educational programs and various other issues.