The objectives of the competition are:
Consolidate the research potential of American studies or...
Yerevan State University within the framework of the American Studies grant program is announcing a seed grants research competition in the field of American Studies funded by the US Embassy in Armenia. In particular, research on current US socio-political realities, economics, business, civil...
The Wroclaw University of Science and Technology (Wroclaw Tech) has announced the 2024 edition of the Stanislaw Lem European Research Prize competition.
Young scientists (aged 40 and under) who have made significant discoveries or achieved notable accomplishments in technical sciences over the past...
The General Department of Science and University Cooperation of the Islamic Republic of Iran and the Islamic Culture and Communication Organization invite masters, post-graduate students and young scientists to participate in the research internship programs organized in Iranian universities.
Inter...
CIS Young International Scholars Competition is organized at the initiative of the Association of Foreign Policy Studies named by A. Gromyko.
To participate, please complete the electronic application by May 13, 2024.
Yerevan State University announces a competition for researchers of the YSU American Studies Center as part of the "American Studies" grant program funded by the U.S. Embassy in Armenia.
The competition aims at:
Հոնկոնգի բապտիստական համալսարանի Դեվիդ Լամի անվան Արևելք-Արևմուտք հետազոտությունների ինստիտուտը օտարերկրյա գիտնականներին հնարավորություն է տալիս որպես այցելու հետազոտող (visiting fellow) հետազոտություն կատարելու ինստիտուտում։
Ծրագրի վերաբերյալ մանրամասները հասանելի են անգլերենով՝ այստեղ:
Բուլղարիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը ՀՀ-ում Բուլղարիայի Հանրապետության դեսպանության միջոցով հայտարարում է Հայաստանի Հանրապետությանը Բուլղարիայի Հանրապետության զարգացման պաշտոնական աջակցության շրջանակում դրամաշնորհների նախագծային առաջարկների ընդունման և ընտրության կարգը։