The annual Olympiad for schoolchildren, organized by Yerevan State University in 2025, will be held in two stages:
On March 29, 2025, at 11:00 a.m., the 1st stage of the Olympiad for schoolchildren will take place at Yerevan State University and in all provinces of the Republic of Armenia.
On April 12, 2025, at 11:00 a.m., the 2nd stage of the Olympiad will be held at Yerevan State University, with participation from the winners of the first stage.
The Olympiad will cover general education subjects (Mathematics, Physics, Chemistry, Biology, Geography, Armenian History, Armenian Language and Literature, Russian Language, English, German, French, and Informatics) as well as additional educational subjects (History of the Armenian Church, Logic, Sociology, Fundamentals of State and Law, Fundamentals of Ecology and Sustainable Development, Economics).
The Olympiad for additional educational subjects will be held in one stage on April 12, 2025, at 11:00 a.m. at Yerevan State University.