3. ԷՐԱԶՄՈՒՍ ՄՈՒՆԴՈՒՍ
Էրազմուս Մունդուս ծրագիրը բարձրագույն կրթության բնագավառում իրականացվող համագործակցության և շարժունության ընդլայնմանն ուղղված ծրագիր է:
Ծրագրի նպատակը բարձրագույն կրթության բնագավառում իրականացվող համագործակցության և շարժունության ընդլայնումն է՝ բարելավելով եվրոպական բարձրագույն կրթության որակը և համագործակցության միջոցով խթանելով երկխոսություն և փոխըմբռնում մարդկանց ու մշակույթների միջև:
«Էրազմուս Մունդուս» ծրագիրը աջակցում է․
• բարձրագույն ուսումնական հաստատություններին, որոնք ցանկանում են հետբուհական մակարդակում համատեղ ծրագրեր իրականացնել կամ համագործակցություն հաստատել Եվրոպայի և թիրախային երրորդ երկրների հաստատությունների հետ,
• անհատ ուսանողներին, հետազոտողներին կամ բուհերի դասախոսներին, որոնք ցանկանում են վերը նշված համատեղ ծրագրերի կամ համագործակցությունների շրջանակում անցնել ուսուցում, իրականացնել հետազոտություններ, դասավանդել,
• բարձրագույն կրթության բնագավառում գործունեություն իրականացնող ցանկացած կազմակերպության, որը պատրաստ է ծրագրեր մշակել՝ ուղղված միջազգային ասպարեզում եվրոպական բարձրագույն կրթության գրավչության, համբավի և տեսանելության բարելավմանը:
«Էրազմուս Մունդուսը» իրականացվում է հետևյալ գործողությունների միջոցով`
• Գործողություն 1. Մագիստրոսական (Գործողություն 1 Ա) և դոկտորական (Գործողություն 1 Բ) մակարդակներում Համատեղ ծրագրերի իրականացում և նշված ծրագրերին մասնակցելու նպատակով անհատական կրթաթոշակների հատկացում,
• Գործողություն 2. Էրազմուս Մունդուս ծրագրի շրջանակներում համագործակցությունների ձևավորում եվրոպական և երրորդ երկրի բուհերի միջև` ներառելով շարժունության կրթաթոշակներ ակադեմիական բոլոր մակարդակների համար,

The Erasmus Mundus program is a program aimed at expanding cooperation and mobility in the field of higher education.
The aim of the project is to increase cooperation and mobility in the field of higher education, improving the quality of European higher education and promoting dialogue and mutual understanding between people and cultures through cooperation.
"Erasmus Mundus" program supports:
• higher education institutions that want to implement joint programs at the postgraduate level or establish cooperation with institutions in Europe and target third countries;
• individual students, researchers, or university professors who want to study, conduct research, teach within the framework of the above-mentioned joint programs or collaborations,
• any organization operating in the field of higher education that is ready to develop programs aimed at improving the attractiveness, reputation, and visibility of European higher education in the international arena.
"Erasmus Mundus" is implemented through the following activities:
• Action 1. Implementation of joint programs at Master's (Action 1 A) and Doctoral (Action 1 B) levels and allocation of individual scholarships for participation in the said programs,
• Action 2: Developing partnerships between European and third-country universities within the framework of the Erasmus Mundus program, including mobility scholarships for all academic levels,