3. «Համալսարանական լինելն ինձ համար կոչում է և պատիվ». Լիլիթ Շաքարյան
ԵՊՀ սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի դասախոս Լիլիթ Շաքարյանը 2023 թ․ հունվարից մեկնել է ԱՄՆ և Նևադայի պետական համալսարանի «Human Development and Family Science» բաժնում մեկնարկել իր՝ «Հայ երիտասարդների ադապտացիայի առանձնահատկությունները ամերիկյան հասարակությունում» խորագրով դոկտորական ծրագիրը։
Լիլիթ Շաքարյանը պատմել է Նևադայի համալսարանում դոկտորական կրթություն ստանալու և միաժամանակ դասախոսելու, հաջողություններում ԵՊՀ ունեցած դերի, ապագա ծրագրերի և բուհերի համագործակցության հեռանկարների մասին:
Գիտությունն ու դասավանդումն այն ոլորտներն են, որտեղ սովորում և սովորեցնում ես միաժամանակ...
Ընտրելով գիտական ուղին և դասախոսելը՝ որպես մասնագիտական կոչում՝ նպատակ եմ դրել իմ ներդրումն ունենալու ոլորտի զարգացման գործընթացում և միշտ կատարելագործվելու, ինչն էլ հիմք դարձավ դոկտորական թեկնածություն պաշտպանելու վերաբերյալ որոշում կայացնելու համար:
Ունենալով առարկայական ծրագրերի մշակման և հետազոտական աշխատանքների փորձ Արիզոնայի պետական համալսարանում, համագործակցելով Նևադայի համալսարանի հետ, ինչպես նաև քաջածանոթ լինելով ամերիկյան կրթական համակարգին՝ որոշեցի դոկտորական թեկնածությունս պաշտպանել հենց Նևադայի պետական համալսարանում։ Ներկայում իմ ուսումնասիրությունների առարկան են հայ համայնքի ենթամշակութային առանձնահատկությունները, երիտասարդների ադապտացման հնարավորությունները, մարտահրավերները և մարդու իրավունքների պաշտպանությունը։
Նևադայի պետական համալսարանից ստացել եմ դասավանդելու և հետազոտություններ կատարելու առաջարկ․․․
Դոկտորական ծրագրին զուգահեռ՝ Նևադայի համալսարանի «Human Development and Family Science» բաժնում դասավանդում եմ «Կրթական հետազոտությունների ներածություն» և «Հետազոտության մեթոդներ» առարկաները։
Այս պահին հետազոտում ենք «Ընտանեկան բռնություն» թեման, ինչի արդյունքում մշակվելու է մոդուլ, որը ծառայելու է որպես ուղեցույց ամբողջ Նևադայի նահանգի համար։ Տվյալ մոդուլի հիման վրա մի քանի մասնագետներով վերապատրաստելու ենք ինչպես պետական հաստատությունների համապատասխան մասնագետներին, այնպես էլ Նևադայում գործող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին։
Շարունակելու եմ իմ ներդրումն ունենալ հայալեզու մասնագիտական գրականություն ստեղծելու գործում...
Մինչ այս բազմիցս դասախոսել եմ եվրոպական առաջատար համալսարաններում և վստահ կարող եմ ասել, որ հայաստանյան կրթական համակարգը ոչնչով չի զիջում այլ երկրների կրթական համակարգերին:
Խոսելով Նևադայի համալսարանի առավելությունների մասին՝ կառանձնացնեմ դասավանդման մեթոդիկայի տարբերությունը և մասնագիտական գրականության հասանելիությունը։ Վերջինիս հետ կապված՝ ՀՀ մասնագիտական դաշտում ինքս արդեն քայլեր եմ կատարել՝ հեղինակելով 2 գիրք: Հայաստանի կրթական համակարգի և ԵՊՀ-ի հետ կապված ունեմ կարևորագույն ծրագրեր, որոնցից է իմ հեղինակած երրորդ մասնագիտական գիրքը՝ «Բրենդինգ․ Անձեր, Ընկերություններ, Երկրներ» վերնագրով։ Այն իր բովանդակությամբ յուրօրինակ է լինելու՝ Հայաստանը միջազգային տիրույթում մրցունակ ներկայացնելու առումով: Գիրքը բաղկացած է 3 բաժիններից․ սկզբում ներկայացվում է անձի բրենդինգը, այնուհետև՝ ընկերությունների բրենդավորման ռազմավարությունը, վերջում՝ երկրի բրենդ-հայեցակարգը՝ Հայաստանի Հանրապետության վերլուծության օրինակով։
Համալսարանական լինելն ինձ համար կոչում է և պատիվ...
ԵՊՀ-ն ինձ համար կրկնակի յուրահատուկ նշանակություն ունի: Մի կողմից՝ մայր բուհում ստացած կրթությունն իմ հաջողությունների ու ձեռքբերումների հիմքն է, իսկ մյուս կողմից՝ լինելով համալսարանական՝ շարունակում եմ պապիկիս՝ պատվավոր համալսարանական Հրաչիկ Շաքարյանի ազգանունը բարձր պահել ԵՊՀ-ում՝ կատարելով նրա նվիրական երազանքը։ Սոցիոլոգի իմ կրթությունը ձևավորել է յուրահատուկ աշխարհայացք հասարակության՝ որպես սոցիալական համակարգի վերաբերյալ՝ հնարավորություն ընձեռելով հասկանալու և վերլուծելու այդ համակարգի կառուցվածքն ու գործունեությունը։ Լինելով ԱՄՆ-ում՝ սոցիոլոգիական աշխարհայացքը կիրառում եմ նաև իմ ուսումնասիրությունների տիրույթում։
Դոկտորական կոչումը՝ երկու համալսարանների միջև նոր համագործակցության ձևավորման հնարավորություն...
ԵՊՀ-ի և Նևադայի պետական համալսարանի միջև համագործակցության ձևավորումը համարում եմ իմ առաքելություններից մեկը: Իրականացնելու ենք համատեղ կրթական ծրագիր, որի ուղղությամբ աշխատանքներ կտանեմ հաջորդ տարվա սկզբին, քանի որ այս տարին արդեն հագեցած է ընթացիկ ծրագրերով։

May 22, 2023 | 14:53
Yerevan State University (Faculty of Sociology) lecturer Lilit Shakaryan started her PhD program at the University of Nevada, Department of Human Development and Family Science in January 2023 entitled "Features of Armenian Youth Adaptation Process in American Society".
Lilit Shakaryan talked about the role of YSU in her experiences of getting PhD and successfully lecturing at the University of Nevada. She also mentioned future plans and perspectives of cooperation between the two universities.
Science and education are fields where you learn and teach at the same time…
Having figured out academia and lecturing as my professional pathway, I set the goal to contribute to the development and improvement of the field as well as to achieve higher levels of knowledge and success, which became a stimulus to my decision to pursue a doctoral degree.
With experience in the course program development and research work from Arizona State University, cooperation with the UNR, as well as being familiar with the American educational system, I am determined to defend my PhD in the United States, more specifically at the University of Nevada. At present, my studies focus on the sub-cultural features of the Armenian community in the U.S., opportunities, challenges for adaptation of young people, and the protection of human rights.
I have received an offer from the University of Nevada to deliver lectures and conduct research work…
In parallel with the PhD program, I also teach two subjects at the Department of Human Development and Family Science: "Introduction to Educational Research" and "Research Methods".
Referring to a research project, we are currently studying the “Domestic Violence” problem. As a result, a new module will be developed, which will serve as a guideline for the entire State of Nevada. Through the module, we will provide training not only to relevant specialists of state institutions but also to representatives of non-governmental organizations based in Nevada.
I will continue to contribute to the enhancement of Armenian-language literature in my field…
Up until now, I have lectured at multiple leading European universities, and I can surely state that the Armenian educational system does not inferior to the educational systems of other countries.
Speaking about the advantages of UNR, I wish to highlight its distinctive teaching methodology and the accessibility of professional literature. Concerning the latter, I myself have attempted to expand the professional literature field by authoring 2 books in Armenian. I have important projects in connection with the educational system of Armenia and YSU, one of which is my third professional book, titled Branding: Persons, Companies, Countries. The content of the book will be quite unique as it will aim at presenting Armenia’s competitiveness in the international arena. The book comprises three sections. It will begin with a personal branding concept, after which will be presented the strategy on how to brand companies. In the third section of the book, the concept of branding the country will be presented, portrayed through the example analysis of the Republic of Armenia․
Being a part of YSU is a title and honor for me…
YSU has a unique twofold significance for me. On the one hand, it is the education I received at YSU that set the basis for my success and achievements, on the other hand, being an academic gives me the chance to uphold the surname of my grandfather, honorary academic Hrachik Shakaryan. I strive to fulfill his cherished dreams at YSU. Sociological education shaped my unique worldview concerning society as a social system, providing an opportunity to understand and analyze the structure and functioning of that system. Being in the United States, I apply my sociological worldview in the field of my studies, as well.
Doctoral degree as an opportunity to establish cooperation between the two universities…
The formation of cooperation between Yerevan State University and the University of Nevada, Reno is one of my primary missions. We will develop a joint educational program towards which I will start to work at the beginning of the next year as this year is already full of programs.