«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի և Հրադեց Կրալովե (Չեխիա) համալսարանի միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում են շարժունություններ Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի բակալավրիատի ուսանողների համար («Սոցիալական աշխատանք» և «Սոցիոլոգիա» կրթական ծրագրերով)` 2024/2025 ուստարվա 2-րդ կիսամյակում ուսանելու նպատակով:
Ծրագրի դիմումներն ընդունվում են ԵՊՀ միջազգային կապերի բաժնում էլեկտրոնային տարբերակով (էլհասցե՝ h.mkrtchyan@ysu.am: Նամակի վերնագրի դաշտում խնդրում ենք նշել Erasmus+, Hradec Kralove):

04.09.2024 - 20.09.2024
Under this call applications from the Faculty of Sociology  (BA level, specializations “Social work” and “Sociology”) available from Yerevan State University. (study period: 2nd semester of 2024-2025 academic year).
Prospective applicants should submit their required documents via e-mail to the address: (h.mkrtchyan@ysu.am) by September 20, 2024 at 17:00. Any application received after the deadline will not be accepted;
• Proposed Learning Agreement, signed by the applicant, the Erasmus+ Administrative Coordinator and Erasmus+ Academic Coordinator or Coordinator of the Student’s Study Programme of the sending institution. Please use the European doc. template on https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources/documents/applicants/learning-agreement_en