Ս.թ. նոյեմբերի 4-ին՝ ժամը 10:00-17:30-ը, ԵՊՀ գիտխորհրդի նիստերի դահլիճում տեղի կունենա «Գլոբալ բազմալեզվություն. գերմաներենի դերը միջմշակութային կոնտեքստում» խորագրով միջազգային համաժողովի բացումը: Կքննարկվեն գերմաներենի տարածման, դասավանդման արդի խնդիրները, գերմաներենի ապագայի մարտահրավերներն ու հեռանկարները:
Գերմաներենի դասախոսների և ուսուցիչների համար սեմինարներ կանցկացվեն նոյեմբերի 5-ին՝ ժամը 9:30-15:30-ն, ԵՊՀ եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետում: Կներկայացվեն գերմաներենի ուսուցման նոր, արդյունավետ մեթոդներ: Սեմինարները կվարեն DAAD դասախոս (ԳԱՓԾ) Յոհաննես Գերեոնսը և Հայաստանում գերմաներենի դասավանդման փորձագետ Իվ-Օլիվեր Թաուշվիցը:
Գրանցման վերջնաժամկետն է ս.թ. հոկտեմբերի 25-ը:
Համաժողովին և սեմինարներին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է մասնակցի անուն-ազգանունը (հայերեն և անգլերեն), ինչպես նաև հեռախոսահամարը և դպրոցի կամ բուհի տվյալները ուղարկել d.philologie@ysu.am էլհասցեին:

3. Conference at YSU: "Global Multilingualism։ The Role of German in Cross-Cultural Context"
On November 4, 2024, from 10:00 a.m. to 4:30 p.m., in the YSU Academic Council Session Hall, an international conference titled "Global Multilingualism: The Role of German in Cross-Cultural Contexts" will be held. This conference will address current issues related to the spread and teaching of the German language, as well as future challenges and perspectives.
On November 5, from 9:30 a.m. to 1:00 p.m., the YSU Faculty of European Languages and Communication will hold seminars for lecturers and teachers of German. These seminars will introduce new and effective methods for teaching German and will be conducted by DAAD lecturer Johannes Gereons and Yves-Oliver Tauschwitz, an expert in teaching German in Armenia.
The deadline for registration is October 25, 2024.
To participate in the conference and seminars, please send your name and surname (in Armenian and English), phone number, and information about your school or university to the email address d.philologie@ysu.am.