«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի և Փարիզ սիտե համալսարանի միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում են շարժունություններ Պատմության, Սոցիոլոգիայի, Եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետների դասախոսների համար (հիմնական կազմ)` 2025/2026 ուստարվա 1-ին կիսամյակում 1 շաբաթ դասավանդելու նպատակով (8 ժամ):
Ծրագրի դիմումներն ընդունվում են ԵՊՀ միջազգային կապերի բաժնում էլեկտրոնային տարբերակով (էլհասցե՝ h.mkrtchyan@ysu.am): Նամակի վերնագրի դաշտում անհրաժեշտ է նշել ERASMUS+, Paris cite):
Ստորև ներկայացվում է անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը պրոֆեսորադասախոսական կազմի համար (փաստաթղթերն ընդունվում են միայն անգլերեն կամ ֆրանսերեն, pdf տարբերակով)՝

31.01.2025 - 10.03.2025
As part of the Erasmus+ International Credit Mobility Programme, the agreement between Yerevan State University and the City University of Paris provides mobility opportunities for teaching staff members (full-time staff) from the Faculties of History, Sociology, and European Languages and Communication. The mobility is intended for a one-week teaching period (8 hours) during the 1st semester of the 2025-2026 academic year.
An excellent command of French is required.
Applications should be submitted to YSU International Relations Office at h.mkrtchyan@ysu.am with "ERASMUS+, Paris cite" in the subject line.
The deadline for applications is Match 10, 2025, 5:00 p.m.
Below is the list of required documents for teaching staff members (documents must be submitted only in English or French, in PDF format):