«Վարդանանց ասպետներ» կազմակերպությունը Երևանի պետական համալսարանի ուսանողների համար 2025-2026 ուստարում հայտարարում է Թաբիբյան ընտանիքի հիմնադրամի կողմից կրթաթոշակի տրամադրման մրցույթ:
Կրթաթոշակի հիմնադիր-ֆինանսավորող Թաբիբյան ընտանիքը հավատում է կրթված երիտասարդներին հզորացնելու և նրանց ավելի շատ հնարավորություններ ընձեռելու գաղափարին:
Կրթաթոշակին կարող են դիմել հետևյալ ֆակուլտետների և կրթական ծրագրերի ուսանողները:
Կրթաթոշակին դիմելու հայտի ձևը՝ այստեղ:
Կազմակերպության պաշտոնական կայքը՝ այստեղ:
Հայտերը լրացնել անգլերեն, հարկ եղած դեպքում ավելացլնել նոր էջեր, ակնարկը (essay) կարելի է ներկայացնել 2 լեզվով՝ անգլերեն (պարտադիր) և հայերեն: Վերջում անհրաժեշտ է ստորագրել:
Դիմումի ֆայլը և պահանջվող փաստաթղթերը մեկ pdf ֆայլի տեսքով ուղարկել հետևյալ էլհասցեներին՝ amarkarov@ysu.am, ani.poghosyan@ysu.am:

3. Applications Open for Tabibian Scholarship
The Knights of Vartan announces the launch of a scholarship competition for students of Yerevan State University for the 2025-2026 academic year, funded by the Tabibian Family Foundation. The Tabibian family, the founder and sponsor of the scholarship, is committed to empowering educated youth and providing them with greater opportunities.
Students from the following faculties and educational programs are eligible to apply for the scholarship.
The application form for the scholarship is available here.
The official website of the organization can be found here.
Applications must be completed in English. If necessary, additional pages can be added. The essay may be submitted in two languages—English (required) and Armenian. At the end of the application, a signature is required.
The application file, along with the required documents, should be sent as a single PDF to the following email addresses: amarkarov@ysu.am, ani.poghosyan@ysu.am.