Ստոխաստիկ, ինտեգրալ երկրաչափություն և հարակից ոլորտներ
ԵՊՀ մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետի ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի մաթեմատիկայի ինստիտուտի հետ համատեղ 2025 թ․ հոկտեմբերի 6-10-ը նախատեսում է անցկացնել «Ստոխաստիկ, ինտեգրալ երկրաչափություն և հարակից ոլորտներ» խորագրով միջազգային գիտաժողով։
Գիտաժողովի նպատակն է, համախմբել պատահական երկրաչափական օբյեկտների հետ աշխատող հետազոտողներին և պրակտիկանտներին, նպաստել ստոխաստիկ երկրաչափության, ինչպես նաև հարակից ոլորտների զարգացմանը, ներառյալ, կետային գործընթացների տեսության, ինտեգրալ երկրաչափության, ստերեոլոգիայի, տարածական վիճակագրության, ստոխաստիկ և ինտեգրալ երկրաչափության և այլ կիրառական ոլորտներ։

6 - 10 october, 2025
From October 6-10, 2025, an international conference titled "Stochastic, Integral Geometry, and Related Fields" will be held through the joint initiative of YSU Faculty of Mathematics and Mechanics and the Institute of Mathematics of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia.
The conference aims to promote the development of all areas of stochastic geometry and related fields, including the theory of point processes, integral geometry, stereology, spatial statistics, as well as all other applied fields of stochastic and integral geometry.