ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի 90-ամյակի հանդիսավոր նիստ
Ս.թ. հոկտեմբերի 31-ին՝ ժամը 19:00-ին, «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում տեղի կունենա ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի 90-ամյակին նվիրված հանդիսավոր նիստ:
Հանդիսության սկիզբը կմեկնարկի 18:30-ին կարմիր գորգի արարողությամբ, իսկ նիստի սկիզբը ԵՊՀ հիմնով կազդարարվի 19:00-ին:
Ողջույնի խոսքով հանդես կգան Հովհաննես Հովհաննիսյանը (ԵՊՀ ռեկտոր), Կառլեն Խաչատրյանը (ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկան), Վահե Հովհաննիսյանը (ՀՀ ֆինանսների նախարար), Հայկ Ստեփանյանը («Բիբլոս Բանկ Արմենիա» ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն):

3. Solemn Meeting Celebrating 90th Anniversary of YSU Economics and Management Faculty
On October 31, 2024, at 7:00 p.m., at the Aram Khachaturian Concert Hall, a solemn meeting dedicated to the 90th anniversary of the YSU Faculty of Economics and Management will be held.
The ceremony will begin at 6:30 p.m. with a red carpet event, followed by the official start of the session, which will be signaled by the YSU anthem at 7:00 p.m.
Welcome speeches will be delivered by Hovhannes Hovhannisyan, Rector of Yerevan State University; Karlen Khachatryan, Dean of the YSU Faculty of Economics and Management; Vahe Hovhannisyan, Minister of Finance of the Republic of Armenia; and Hayk Stepanyan, Chief Executive Director of Byblos Bank Armenia.