«Դասագրքաստեղծման մարտահրավերներն ու լուծումները. հանդիպում դասագրքերի հեղինակների հետ» խորագրով հանդիպում-քննարկում ԵՊՀ-ում
Ս.թ. մարտի 14-ին՝ ժամը 14:30-16:00-ն, ԵՊՀ Սարգիս և Մարի Իզմիրլյանների անվան գրադարանի 503 ընթերցասրահում տեղի կունենա «Դասագրքաստեղծման մարտահրավերներն ու լուծումները. հանդիպում դասագրքերի հեղինակների հետ» խորագրով հանդիպում-քննարկում:
Հանդիպման բանախոսներն են.
Սմբատ Գոգյան («Մաթեմատիկայի» 5-8-րդ դասարանների դասագրքերի համահեղինակ, «Քառակուսի» հիմնադրամի տնօրեն)
Սոկրատ Մկրտչյան («Մաթեմատիկայի» 1-4-րդ դասարանների դասագրքերի հեղինակ)
Արաքս Մանուչարյան («Հասարակագիտության» 7-րդ և 10-րդ դասարանների դասագրքերի համահեղինակ, դպրոցում ֆինանսական գրագիտության առարկայի ներդրման ջատագով)
Քննարկումը ծավալվելու է հետևյալ հարցերի շուրջ.
Որո՞նք են դասագրքերի ստեղծման և գնահատման տարբեր փուլերին բնորոշ դժվարություններն ու դրանց հաղթահարման հնարավոր ուղիները:
Սովորողների նախասիրությունները, սոցիալական մեդիան և նոր տեխնոլոգիաներն ինչպիսի՞ ազդեցություն ունեն մաթեմատիկայի ուսուցման, դասագրքերի բովանդակության վրա:
Ինչպիսի՞ն են մաթեմատիկայի դասավանդման հեռանկարները՝ հաշվի առնելով արհեստական բանականության և մեքենայական ուսուցման զարգացումները:

Discussion at YSU: "Challenges and Solutions in Textbook Creation: Meeting with Textbook Authors"
On March 14, 2025, from 2:30 to 4:00 p.m., YSU Library named after Sarkis and Marie Izmirlian will host a discussion on "Challenges and Solutions in Textbook Creation: Meeting with Textbook Authors".
The speakers of the event are:
Smbat Gogyan (Co-author of mathematics textbooks for grades 5-8, Director of the Qarakusi Foundation)
Sokrates Mkrtchyan (Author of mathematics textbooks for grades 1-4)
Araks Manucharyan (Co-author of social studies textbooks for grades 7 and 10, advocate for the introduction of financial literacy courses in schools)
The discussion will focus on the following topics:
What are the challenges associated with various stages of textbook creation and evaluation, and what possible solutions exist to overcome them?
How do students' preferences, social media, and new technologies impact the teaching of mathematics and the content of textbooks?
What are the future prospects for teaching mathematics, considering developments in artificial intelligence and machine learning?
What innovative approaches, ideas, and unconventional solutions have been incorporated into new textbooks?
The intersection of mathematics and financial literacy, and the relationship between mathematics and 21st-century skills.
The improvement of participatory methods in textbooks through the inclusion of feedback from teachers and students.