3. «Ներսես Շնորհալի. աստվածաբանական և պատմական ժառանգությունը» խորագրով միջազգային գիտաժողով
Ս.թ. սեպտեմբերի 18-19-ը՝ ժամը 09:00-ին, ԵՊՀ Ծաղկաձորի «Համալսարան» ուսումնաարտադրական բազայի նիստերի դահլիճում տեղի կունենա միջազգային գիտաժողով:
Գիտաժողովը հնարավորություն կտա հայ և օտարերկրյա երիտասարդ ու փորձառու գիտնականներին վերարժևորելու արծաթե դարի հայ ականավոր աստվածաբան և էկումենիկ գործիչ Ներսես Դ Կլայեցու (Շնորհալու) աստվածաբանական և պատմական ժառանգությունը:
Գիտաժողովին ներկա կլինեն հրավիրյալ հյուրեր տարբեր դեսպանատներից, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից, Գիտությունների ազգային ակադեմիայի միջազգային գիտակրթական կենտրոնից, Երևանի Մատենադարանից:

3. International Conference: "Nerses the Gracious: theological and historical heritage"
On September 18-19, 2023, at 09:00, an international conference will be held in the session hall of YSU "University" educational base in Tsaghkadzor.
The conference will provide an opportunity for Armenian and foreign young and experienced scholars to reevaluate the theological and historical heritage of the outstanding Armenian theologian and historical figure of the Silver Age, Nerses D. Klayetsi (Shnorhali).
Guests from various embassies, and Mother See of Holy Etchmiadzin, as well as representatives from the International Scientific and Educational Center of the National Academy of Sciences, and Matenadaran of Yerevan, will attend the conference.