4. Հավանականությունների տեսության և մաթեմատիկական վիճակագրության ամբիոն
Հավանականությունների տեսության և մաթեմատիկական վիճակագրության ամբիոնը ստեղծվել է 1967 թ. Գ. Համբարձումյանի, Ա. Թալալյանի և Ս. Թումանյանի ջանքերով: Ամբիոնի առաջին վարիչն էր ֆ․մ․գ.թ., դոցենտ Գ. Համբարձումյանը։ Ամբիոնի հիմնադրման տարիներին այնտեղ աշխատել են ականավոր գիտնականներ Ս. Թումանյանը, Ն. Պետրոսյանը, Լ. Նիկողոսյանը, Ա. Ֆռանգուլյանը, Եվ. Հարությունյանը, Տ. Ղազանչյանը: Տարբեր տարիների ամբիոնը ղեկավարել են Ռ. Համբարձումյանը, Է. Դանիելյանը, իսկ 2011 թ. մինչ այժմ ամբիոնի վարիչն է ֆ․մ․գ․դ․, պրոֆեսոր Վ. Օհանյանը։
70-ական թվականներին Հայաստանում սկսվեց ասպիրանտների պատրաստում հավանականությունների տեսության տարբեր ուղղություններով: Ակադեմիկոս Ռ. Վ. Համբարձումյանի ջանքերով ստեղծվեց ստոխաստիկ երկրաչափության դպրոց:
«Հավանականությունների տեսություն և մաթեմատիկական վիճակագրություն» մասնագիտացումից բացի` ամբիոնը կազմակերպում էր ընդհանուր դասընթացը ԵՊՀ բոլոր ֆակուլտետներում:
Ամբիոնի գիտական կադրերից շատերը կրթություն էին ստացել արտերկրում (Մոսկվայի, Սանկտ Պետերբուրգի, Կիևի համալսարաններ)։ Նրանց թվում էին ֆ.մ.գ.դ., պրոֆեսորներ Է. Դանիելյանը, Վ. Սարաֆյանը, ֆ.մ.գ.թ., դոցենտներ Ն. Մեսրոպյանը, Ս. Նարիմանյանը, Ա. Սիմոնյանը, Կ. Գասպարյանը: Այսօր ամբիոնում շարունակում են դասավանդել ոլորտի առաջատար մասնագետներ, որոնք ծավալում են գիտամանկավարժական ակտիվ գործունեություն։
Ամբիոնի հիմնական գիտական ուղղություններն են՝ պատահական պրոցեսներ և նրանց կիրառություններ, հերթերի տեսություն, ստոխաստիկ երկրաչափություն, մաթեմատիկական, կիրառական և բայեսյան վիճակագրություններ, հավանականային մոդելներ կենսաինֆորմատիկայում:
Հավանականությունների տեսություն և մաթեմատիկական վիճակագրության ամբիոնն իրականացնում է «Կիրառական վիճակագրություն և տվյալների գիտություն» բակալավրիատական և մագիստրոսական կրթական ծրագրերը։ Վերջինս մեկնարկել է 2018-2019 ուստարում:
Հավանականությունների տեսություն և մաթեմատիկական վիճակագրության բաժնի ուսանողները հնարավորություն ունեն ուսումը շարունակելու Ֆրանսիայում՝ Լեմանի համալսարանի մագիստրատուրայում։

- Chair of Probability Theory and Mathematical Statistics
The Chair of Probability Theory and Mathematical Statistics was established in 1967 by G. Hambardzumyan, A. Talalyan and S. Tumanyan. The first head of the chair was the Ph.D., Associate Professor G. Hambardzumyan. During the years of the Chair’s establishment, prominent scientists S. Tumanyan, N. Petrosyan, L. Nikoghosyan, A. Frangulyan, Ev. Harutyunyan, T. Ghazanchyan worked there. During its history, the chair was headed by R. Hambardzumyan, E. Danielyan, and from 2011 to the present, the head of the chair is Ph.D., Professor V. Ohanyan.
In the 70s, the training of postgraduate students in various directions of probability theory began in Armenia. Academician R. V. Hambardzumyan's efforts led to the creation of a school of stochastic geometry.
In addition to its main scientific direction, the Chair organized general courses in all faculties of YSU.
Majority of the Chair’s staff had received their education abroad (Moscow, Saint Petersburg, Kiev universities). Among them were Professors E. Danielyan, V. Sarafyan, Ph.D., Associate Professors N. Mesropyan, S. Narimanyan, A. Simonyan, K. Gasparyan. Today, leading specialists continue to teach at the Chair, who carry out extensive scientific and pedagogical activities.
The main scientific directions of the Chair are random processes and their applications, queuing theory, stochastic geometry, mathematical, applied and Bayesian statistics, probabilistic models in bioinformatics.
The Chair implements Bachelor's and Master's educational programs on "Applied Statistics and Data Science". The latter was established in the 2018-2019 academic year.
Graduates have the opportunity to continue their studies at the Master's degree program at the University of Le Mans (France).