«Եվրոպագիտություն, իրավունք, կառավարում և հաղորդակցություն» մագիստրոսական համատեղ ծրագրի մշակում (DEGES)
«Եվրոպագիտություն, իրավունք, կառավարում և հաղորդակցություն» մագիստրոսական համատեղ ծրագրի մշակումը (DEGES) նախագիծ է, որն իրականացվում է Երևանի պետական համալսարանի կողմից՝ համագործակցելով Հայաստանի, Վրաստանի, Սլովենիայի, Լատվիայի և Լիտվայի հինգ համալսարանների հետ:
Նախագծի հիմնական նպատակը նոր, միջառարկայական և նորարարական «Էրազմուս Մունդուս» մագիստրոսական համատեղ ծրագրի մշակումն ու նախագծումն է՝ ԵՄ բարձրագույն կրթության տարածքի (EHEA) համատեղ ծրագրերի որակի ապահովման չափանիշներին համապատասխան, որը կարող է հավաստագրվել ազգային և/կամ միջազգային որակի ապահովման գործակալությունների կողմից։
Նախագիծը խթանել է ծրագրի ուսումնական պլանի արդիականացումը և միջազգայնացումը, օգնել է զարգացնել օտարերկրյա ուսանողների ընդունելությունը և համալսարանական կյանքին ինտեգրումը, ամրապնդել է համալսարանների, ակադեմիական համայնքի և հետազոտողների գործակցային ցանցը՝ նպաստելով նրանց ներգրավվածությանը եվրոպական բարձրագույն կրթության տարածքում:
Նախագծի շրջանակում անցկացվել են մի շարք միջոցառումներ, այդ թվում՝ ակադեմիական անձնակազմի կարողությունների զարգացման դասընթացներ, սեմինարներ և հանդիպումներ՝ շահագրգիռ կողմերի, քաղաքականություն մշակողների, աշխատաշուկայի ներկայացուցիչների և գիտական հանրույթի մասնակցությամբ։
Նախագծի եզրափակիչ համաժողովին մասնակցել են ծրագրի շահառուները, ուսանողները և քաղաքականություն մշակողները։
ՆԱԽԱԳԾԻ ՆՊԱՏԱԿՆԵՐԸ
- Բացահայտել մագիստրոսական համատեղ ծրագրի ստեղծման առկա բացերը և մարտահրավերները թիրախային համալսարաններում։
- Նորարարական մոտեցումների ներդրման միջոցով խթանել ուսուցման, ուսումնառության և հետազոտությունների զարգացումը։
- Նպաստել մասնակից համալսարանների միջազգայնացմանը նախագծի արդյունքների տարածման միջոցով։
- Մշակել եվրոպական չափանիշներին համապատասխան միջառարկայական կրթական ծրագիր, որը հնարավորություն կտա ստանալու կրկնակի/բազմակի դիպլոմներ։