ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի և կանադական «Ֆրեմոնտ Գոլդ ԷլԹիԴի» ընկերության հիմնած «Հայասա ռեսոուրսիս քորփ» ՍՊԸ համագործակցության շրջանակում ֆակուլտետ այցելեցին ընկերության ներկայացուցիչները։
Հյուրերին ողջունեց և արդյունավետ համագործակցություն մաղթեց ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի դեկան Սարգիս Քելյանը:
«Ֆրեմոնտ Գոլդ ԷլԹիԴի» ընկերության խորհրդի անդամ, երկրաքիմիկ, կանադական Օնտարիոյի համալսարանի դասախոս, երկրաբանական գիտությունների թեկնածու Լուիս Արտեագանը հանդես եկավ դասախոսությամբ, ինչից հետո մասնագիտական քննարկում ծավալվեց ֆակուլտետի դասախոսների և բանախոսի միջև:
Տորոնտոյի ֆոնդային բորսայում ցուցակագրված կանադական «Ֆրեմոնտ Գոլդ ԷլԹիԴի» ընկերության նախագահ և գործադիր տնօրեն Դեննիս Մուրը, կարևորելով այցելությունը ԵՊՀ, նշեց. «Երևանի պետական համալսարանի հետ համագործակցությունը մեր ընկերության համար կարևոր նշանակություն ունի, քանի որ մենք շարունակելու ենք գործակցային նոր կապեր հաստատել պետական կրթական հաստատությունների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և հասարակական կազմակերպությունների հետ»։
«Հայասա ռեսոուրսիս քորփ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հովհաննես Կարապետյանը հույս հայտնեց, որ այս համագործակցությունը շարունակական կլինի, որի շրջանակում կիրագործվեն երկուստեք արդյունավետ ծրագրեր:
Կանադական «Ռոյալթի քորպ» ընկերության տնօրեն, երկրաբանական գիտությունների թեկնածու Էրիկ Ջենսենը հավելեց, որ շատ կարևոր է համագործակցությունը երկրաբանական ուսումնասիրություններ կատարող ընկերությունների և մասնագիտական կրթական հաստատությունների միջև:
Նշենք, որ ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի և «Հայասա ռեսոուրսիս քորփ» ընկերության համագործակցության շրջանակում «Երկրաբանություն» կրթական ծրագրի երկու ուսանողներ Լուիս Արտեագանի և աշխատանքային խմբի հետ մասնակցել են Լոռու մարզում կատարվող երկրաբանական ուսումնասիրություններին:
Հանդիպման ավարտին հյուրերը շրջեցին ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետում, այցելեցին մասնագիտական լսարաններ և լաբորատորիաներ:

5. New international cooperation opportunities at YSU Faculty of Geography and Geology
The YSU Faculty of Geography and Geology hosted representatives of Hayasa Resources Corp LLC, founded by Canadian company Fremont Gold Ltd, as part of their ongoing collaboration.
YSU Geography and Geology Faculty Dean Sargis Kelyan welcomed the guests and expressed his wishes for fruitful cooperation.
Luis Arteaga, a board member at Fremont Gold Ltd, a geochemist, Candidate of Geological Sciences, who also lectures at the Ontario Tech University (Canada), delivered a lecture, after which a professional discussion revolved among faculty lecturers and the speaker.
Dennis Moore, President and CEO of Canadian company Fremont Gold LLC, listed on the Toronto Stock Exchange, emphasized the importance of the visit to YSU, noting: "The cooperation with Yerevan State University is important for our company, as we plan to foster new partnerships ties with state education institutes, local self-government bodies and non-governmental organizations."
Hovhannes Karapetyan, General Director of Hayasa Resources Corp, expressed hope that this cooperation will be continuous, within the framework of which mutually beneficial programs will be implemented.
Eric Jensen, Candidate of Geological Sciences, General Manager of Canadian company Royalty Corp, emphasized the significance of cooperation between geological research companies and professional educational institutions.
It's worth noting that two students from the "Geology" educational program participated in geological studies in Lori Province with Luis Arteaga and the working group, as part of the cooperation between the YSU Faculty of Geography and Geology and Hayasa Resources Corp.
At the end of the meeting, the guests toured the YSU Faculty of Geography and Geology, visiting professional classrooms and laboratories.