ԵՊՀ-ում անցկացվեց «Ջրային ռեսուրսների կառավարում․ նպատակներ, տեխնոլոգիաներ և լավագույն փորձ» խորագրով գիտական սեմինարը, որը կազմակերպվել էր ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության (ՄԶԳ) «Հայաստանի ջրային ռեսուրսների կառավարման բարելավում» ծրագրի շրջանակում։
Սեմինարի նպատակն էր ծրագրի գործընկեր Բոլդերի համալսարանի (Կոլորադո, ԱՄՆ) դասախոսների մասնակցությամբ ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի ուսանողներին և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմին ներկայացնել ջրային ռեսուրսների պլանավորման նպատակները, խնդիրները, կառավարման արդի տեխնոլոգիաներն ու հեռավար ուսուցման հնարավորությունները։
ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի դեկան Սարգիս Քելյանը, ողջունելով հյուրերին, ընդգծեց նմանօրինակ հանդիպումների և քննարկումների կարևորությունը։ Այս համատեքստում նա մատնանշեց Հայաստանի ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում բարեփոխումների անհրաժեշտությունը։
Բոլդերի համալսարանի դասախոսները ներկայացրին ջրային ռեսուրսների կիրառության նպատակները, որոնց թվում են հիդրոէներգետիկան, բնակավայրերին ջրի մատակարարումը, նավարկությունը, բնապահպանությունը, այնուհետև խոսեցին ջրի որակի բարելավումից, անդրադարձան ջրային ռեսուրսների կառավարման նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառման առանձնահատկություններին։
Ուսանողները սեմինարի ժամանակ ծանոթացան ԱՄՆ ՄԶԳ «Հայաստանի ջրային ռեսուրսների կառավարման բարելավում» ծրագրի շրջանակում կազմակերպվող ուսումնառությանը, ուսումնաարտադրական պրակտիկա անցնելու և հետազոտական աշխատանք կատարելու հնարավորություններին։
Նշենք, որ բակալավրի աստիճան ունեցող ուսանողներն ու երիտասարդ մասնագետները հնարավորություն ունեն դիմելու Բոլդերի համալսարանի ջրային ռեսուրսների կառավարմանն ուղղված Ընդհանուր ճարտարագիտության ավարտական հավաստագրային առցանց ուսումնական ծրագրին՝ ստանալով ուսման վարձի շուրջ 95% փոխհատուցում դրամաշնորհի տեսքով։
ԱՄՆ ՄԶԳ «Հայաստանի ջրային ռեսուրսների կառավարման բարելավում» ծրագրի բաղադրիչներից է նաև ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության ջրային ռեսուրսների կառավարման վարչությանը և «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին՝ ջրային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարման նպատակով նորագույն գործիքների մշակման համար տրամադրվող աջակցությունը։

The scientific seminar titled "Water Management: Goals, Technologies, and Best Practice" was held at YSU as part of USAID’s "Improved Water Resources Management in Armenia" program.
During the seminar, lecturers from the University of Colorado Boulder—a program partner—introduced goals, challenges, modern management technologies, and remote learning opportunities to the students and teaching staff of the YSU Geography and Geology Faculty.
Dean of the YSU Faculty of Geography and Geology Sargis Kelyan welcomed the attendees and highlighted the importance of similar meetings and discussions. In this context, he pointed out the critical need for reforms in water management.
University of Colorado Boulder lecturers presented the goals of water resources utilization, including hydropower generation, water supply to settlements, navigation, environmental protection, then talked about the improvements in water quality and discussed the features of using the latest water resources management technologies.
During the seminar, students learned about the study programs, educational internships, and research opportunities offered through USAID's "Improved Water Resources Management in Armenia" program.
It’s important to note that undergraduate students and young specialists have the opportunity to apply to the University of Colorado Boulder online graduate certificate program in Global Engineering with a focus on water resource management, receiving about 95% of tuition reimbursement in the form of a grant.
One of the components of the USAID's "Improved Water Resources Management in Armenia" program is the support provided to the Water Resources Management Department of the Armenian Ministry of Environment and the "Hydrometeorology and Monitoring Center" SNCO aimed at developing the latest tools for the effective management of water resources.