Միջազգային ակադեմիական շարժունակության շրջանակում ս․թ․ մայիսի 23-31-ը ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի ֆիզիկական աշխարհագրության և ջրաօդերևութաբանության ամբիոնի մագիստրատուրայի առաջին կուրսի երկու ուսանողներ պրակտիկա են անցել Ռուսաստանի պետական հիդրոօդերևութաբանության համալսարանի (ՌՊՀՕՀ) ինժեներական հիդրոլոգիայի ամբիոնում:
Պրակտիկան անցկացվել է Դայմիշչեի ուսումնական պրակտիկայի բազայում, որտեղ ուսանողները ծանոթացել են ջրաօդերևութաբանական չափիչ սարքավորումներին և մասնակցել դրանցով կատարվող դիտարկումներին: Ուսանողներն անմիջապես մասնակցել են ջրային մակերևույթից գոլորշիացման և գումարային գոլորշիացման դիտարկումների համար փորձարարական հրապարակի կազմակերպմանը և այդ հրապարակում դիտարկումներ կատարելուն, մասնակցել են գետի հունում հորդացումների առաջացման ֆիզիկական մոդելավորման և հողում խոնավության պաշարների չափման, ջրաբանական և օդերևութաբանական ամենօրյա դիտարկումների աշխատանքներին, ուսումնասիրել հողի կազմն ու կառուցվածքը՝ ըստ շերտագրության:
Ուսանողներն այցելել են ՌՊՀՕՀ-ի լաբորատորիաներ և մասնակցել այնտեղ կատարվող գիտափորձերին: Բացի դրանից՝ ուսանողներն այցելել են ՌՊՀՕՀ-ի թանգարան և այնտեղ գրառում կատարել համալսարանի հյուրերի գրքում:

From May 23-31, this year, as part of international academic mobility, two first-year master's students from the Chair of Physical Geography and Hydrometeorology of the YSU Faculty of Geography and Geology undertook an internship at the Department of Engineering Hydrology of the Russian State University of Hydrometeorology (RSHU).
The internship was held at the educational practice base in Daimishche, where the students were introduced to hydrometeorological measuring equipment and participated in conducting observations. They took part in the organization of an experimental station for observing evaporation from water surface, total evaporation and making observations in that station, involved in physical modeling of occurrences of riverbed floods and measuring soil moisture reserves, conducting daily hydrological and meteorological observations, and studying soil composition and structure through stratigraphy.
The students toured the laboratories at RSHU and participated in scientific experiments conducted there. They also visited the museum at RSHU and left their remarks in the university's guest book.