4. Քարտեզագրություն և կադաստրային գործ
«Քարտեզագրություն և կադաստրային գործ» մասնագիտությամբ բակալավրի առկա և հեռակա ուսուցման համակարգում ընդունելությունը կատարվում է՝ համաձայն «Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ընդունելության (ըստ բակալավրի ու անընդհատ և ինտեգրացված կրթական ծրագրերի) կարգի»։
Դիմորդները պետք է քննություն հանձնեն «Աշխարհագրություն», «Մաթեմատիկա» կամ «Ֆիզիկա» և «Հայոց լեզու և գրականություն» (ոչ մրցութային) առարկաներից:
Կրթական ծրագրի նպատակն է ուսանողներին տրամադրել ոլորտի վերաբերյալ հիմնարար գիտելիքներ՝ ապագա մասնագիտական գործունեությանը համապատասխան, նրանց ծանոթացնել այս ոլորտի տեսական, գործնական և մեթոդական մոտեցումներին, նպաստել նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառմամբ (ArcMap, GIS, Auto Cad) կադաստրային քարտեզների և գեոինֆորմացիոն կարողությունների ձեռքբերմանը, զարգացնել վերլուծական, մոդելավորման, գնահատման և կարևոր այլ կարողություններ, որոնք կարող են օգտագործել շրջանավարտները մասնագիտական կարիերայի ընթացքում, խրախուսել ուսանողների ինքնուրույն և հետազոտական աշխատանքների կատարումը և գործնական փորձի վրա հիմնված ուսումնասիրությունները:
Ծրագիրը պատրաստում է բազմապրոֆիլ մասնագետներ՝ տալով տեսական և գործնական գիտելիքներ՝ գեոդեզիայի և չափագրման, քարտեզագրության և գեոինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների, անշարժ գույքի կադաստրի, հողային ռեսուրսների և դրանց առնչվող օրենքների մասին։
Ծրագրի շրջանավարտները դառնում են կադաստրային գործի, գեոդեզիայի և քարտեզագրության ոլորտի մասնագետներ, որոնք հնարավորություն ունեն աշխատելու ՀՀ կադաստրի կոմիտեում, ՀՀ ԳԱԱ երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտում, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունում, «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ում, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում, «Գեոկոսմոս» ՓԲԸ-ում, «Հայջրնախագիծ ինստիտուտ» ՓԲԸ-ում, «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ում, ՀՀ ՊՆ Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանում, ՀՀ վիճակագրական կոմիտեում, չափագրման գրասենյակներում, անշարժ գույքի գործակալություններում, հեռազննման և ԱՏՀ ոլորտում և այլն։

4. Cartography and Cadastral Work
Admission to the on-site and off-site learning system of the Bachelor in the specialty "Cartography and cadastral work" is carried out by the "Regulation of admission to higher educational institutions of the Republic of Armenia (according to the Bachelor's, continuous and integrated educational programs)".
Applicants must pass an exam in "Geography", "Mathematics" or "Physics" and "Armenian Language and Literature" (non-competitive).
The educational program aims to provide students with fundamental knowledge of the field in accordance with future professional activities, to familiarize them with the theoretical, practical, and methodological approaches of this field, to contribute to the acquisition of cadastral maps and geo-information skills using the latest technologies (ArcMap, GIS, Auto Cad), to develop analytical, modeling, assessment and other important skills that graduates can use in their careers, encourage independent and research-based student work, and practical experience-based studies.
The program prepares multidisciplinary specialists, providing theoretical and practical knowledge of geodesy and surveying, cartography and geoinformation technologies, real estate cadastre, land resources, and related laws.
Graduates of the program become specialists in the field of cadastral work, geodesy, and cartography, who have the opportunity to work in the RA Cadastre Committee, RA NAS Institute of Geological Sciences, RA Ministry of Environment, "State Hydrometeorology and Monitoring Service" NOSC, RA Ministry of Defense, "Geocosmos" CJSC, " "Hayjrnakhagits institute" (CJSC), "Hayantar" SNOC, V. Sargsyan Military University of RA Defense Ministry, RA Statistical Committee, surveying offices, real estate agencies, remote surveying and Geographic Information System, etc.