Արևելագիտության ֆակուլտետի թյուրքագիտության ամբիոնի «Ադրբեջանագիտություն» մասնագիտությամբ մագիստրոսական կրթությունն իրականացվում է «Ադրբեջանագիտություն» կրթական ծրագրով:
«Արևելագիտություն» մասնագիտության գծով բակալավրի դիպլոմ ունեցող անձինք մագիստրատուրա են ընդունվում մրցութային կարգով՝ ըստ ԵՊՀ-ում գործող կարգի: Այլ մասնագիտությունների գծով բակալավրի դիպլոմ ունեցող անձինք կարող են մասնակցել մագիստրատուրայի ընդունելության մրցույթին տվյալ մասնագիտության բակալավրի պետական քննական ծրագրին համապատասխանող քննությունը հանձնելուց հետո։ Օտարերկրյա բուհերի շրջանավարտների ընդունելությունը մագիստրատուրա կատարվում է հարցազրույցի և համապատասխան ֆակուլտետի հանձնաժողովի կարծիքի հիման վրա։
Ստանալով բարձրագույն մասնագիտական կրթություն՝ ուսանողները ձեռք են բերում անհրաժեշտ գիտելիքներ և գործնական հմտություններ՝ աշխատաշուկայում պահանջված ու մրցունակ մասնագետ լինելու համար: «Ադրբեջանագիտություն» կրթական ծրագրում ուսանողները սովորում են 2 տարի՝ ստանալով ինչպես ընդհանուր, այնպես էլ մասնագիտական ու նեղ մասնագիտական գիտելիքներ:
«Ադրբեջանագիտություն» մագիստրոսական ծրագրի ավարտին շրջանավարտները ստանում են հիմնարար գիտելիքներ ժամանակակից թյուրքագիտության՝ որպես հումանիտար մի շարք դիսցիպլինների հետազոտական մոտեցումներն օրգանապես համակցող համարված գիտության մեթոդաբանական հիմքերի, հայեցակարգերի, տարածաշրջանին առնչվող գլոբալ և լոկալ հիմնախնդիրների վերաբերյալ, ճանաչում են արևելագիտության ու թյուրքագիտության բնագավառի հիմնական դրույթները, տարածագոտու ընդհանուր պատմամշակութային, էթնիկ և սոցիոլեզվական պատմական ու ժամանակակից պատկերը, հումանիտար մտքի ուսումնասիրության ժամանակակից մեթոդներն ու մոդելները, դրսևորում են գիտամանկավարժական, թարգմանական բնագավառներում տարաբնույթ ծրագրերի կիրառության ունակություններ, ինչպես նաև ունակություններ՝ ուսումնասիրելու ադրբեջանագիտությունը՝ որպես թյուրքագիտության ճյուղ՝ նախադեպերի քննության հենքի վրա:
Արևելագիտության ֆակուլտետի «Ադրբեջանագիտություն» կրթական ծրագիրը ադրբեջանագիտական դպրոցի ամենապահանջված կրթական ծրագիրն է: Ծրագիրը բաղկացած է ընդհանուր, մասնագիտական պարտադիր և կամընտրական դասընթացներից: Մասնագիտական պարտադիր և կամընտրական դասընթացների բովանդակությունը վերաբերում է տարածաշրջանային արդի հիմնախնդիրների վերլուծության, լեզվաբանության և մշակութաբանության հիմնահարցերին:
Արևելագիտության ֆակուլտետի շրջանավարտները դառնում են տեղական և միջազգային շուկայի պահանջներին համապատասխանող մասնագետներ, որոնք հնարավորություն են ունենում աշխատելու թե՛ պետական, թե՛ մասնավոր սեկտորներում։ Արևելագետները պահանջված են ՀՀ նախագահի աշխատակազմում, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում, պաշտպանության նախարարությունում, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում, այլ պետական մարմինների տեղեկատվավերլուծական և արտաքին կապերի ստորաբաժանումներում, քաղաքագիտական, տնտեսական և մշակութաբանական հետազոտություններ կատարող ոչ պետական կազմակերպություններում և լրատվամիջոցներում, ինչպես նաև զբոսաշրջային գործունեություն ծավալող, արտահանմամբ և ներկրմամբ զբաղվող մասնավոր ընկերություններում։ Շրջանավարտների մի մասը հնարավորություն ունի գիտակրթական գործունեություն ծավալելու ՀՀ այնպիսի կարևոր գիտական կենտրոններում, ինչպիսիք են ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիան, Մ. Մաշտոցի անվան Մատենադարանը, Երևանի պետական համալսարանը և պետական ու մասնավոր այլ բուհեր, գիտահետազոտական ինստիտուտներ:

4. Azerbaijani Studies
The Master's degree education in the specialty "Azerbaijani Studies" of the Turkology Chair of the Faculty of Oriental Studies is carried out according to the "Azerbaijani Studies" educational program.
Those with a Bachelor's degree in the field of "Oriental Studies" are admitted to the Master's degree via competition. Students with a Bachelor's degree in other specialties can participate in the Master's degree admission competition after passing the exam corresponding to the Bachelor's degree state examination program of the given specialty. The admission of graduates of foreign universities to the Master's degree program is carried out via interview and is based on the professional opinion of the committee of the relevant faculty.
By receiving higher professional education, students acquire the necessary knowledge and practical skills to be a sought-after and competitive specialists in the labor market. The duration of the "Azerbaijani studies" educational program is 2 years, during which students receive both general, professional, and narrow professional knowledge.
Upon the completion of the "Azerbaijani Studies" Master's program, graduates receive fundamental knowledge of modern Turkic studies as a science that organically combines the research approaches of many humanitarian disciplines, the methodological foundations, concepts, global and local issues related to the region, recognize the main principles of the field of Oriental and Turkic studies, as well as the general historical and cultural aspects of the region, ethnic, sociolinguistic historical and modern view, modern methods and models of humanitarian thought study, demonstrate abilities to apply various programs in scientific-pedagogical, translational fields, as well as abilities to study Azerbaijani studies as a branch of Turkic studies based on the cases.
The "Azerbaijani Studies" educational program of the Faculty of Oriental Studies is the most sought-after educational program of its kind. The program consists of general, professional compulsory, and optional courses. The content of professional compulsory and optional courses refers to the analysis of current regional issues, as well as linguistic and cultural studies.
Graduates of the Faculty of Oriental Studies become specialists meeting the requirements of the local and international market, who can work in both public and private sectors. Orientalists are in demand in the staff of the President of the Republic of Armenia, the Ministries of Foreign Affairs and Defense, the National Security Service of the Republic of Armenia, the information-analytical and foreign relations departments of other state agencies, non-state organizations, and media conducting political science, economic and cultural research, as well as in those companies engaged in tourism, export, etc. Some of the graduates can carry out scientific and educational activities in such important scientific centers of RA as RA National Academy of Sciences, Matenadaran named after M. Mashtots, Yerevan State University, and other public and private universities, as well as scientific research centers.