ԵՊՀ-ում պատմության ֆակուլտետը գործում է համալսարանի հիմնադրման օրից՝ 1919 թվականից։ Այն սկզբում գործել է ինքնուրույն, ապա հանդես եկել որպես պատմալեզվագրական ֆակուլտետի բաժին, այնուհետև՝ հասարակագիտական բաժանմունքի ենթաբաժին, ապա՝ մանկավարժության, արևելագիտության ու պատմագրության ֆակուլտետների բաժին։ Որպես ինքնուրույն միավոր` պատմության ֆակուլտետը կազմավորվել է 1936 թ․:
Ֆակուլտետում դասավանդում են ոլորտի առաջատար մասնագետներ, հանրապետությունում հայտնի գիտնականներ, որոնք՝ որպես հրավիրյալ մասնագետներ, դասախոսություններ են կարդում արտերկրի համալսարաններում, վերապատրաստումներ են անցնում միջազգային հեղինակավոր ուսումնական և գիտական հաստատություններում։ Պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչները ներգրավված են տեղական ու միջազգային գիտահետազոտական ծրագրերում։
Պատմության ֆակուլտետը համագործակցում է Օքսֆորդի և Ժնևի համալսարաններում գործող հայագիտական կենտրոնների, Կա Ֆոսկարի, Միչիգանի, Հալլեյի, Բուդապեշտի համալսարանների, ինչպես նաև Մոսկվայի Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի, Հարավային դաշնային համալսարանի (ՌԴ), Բորիս Ելցինի անվան համալսարանի, Իվանե Ջավախաշվիլու անվան համալսարանի և գիտակրթական այլ կառույցների հետ։
Ֆակուլտետում ուսանողական առօրյան ավելի հագեցած ու հետաքրքիր է դառնում ուսանողական կառույցների ակտիվ գործունեության շնորհիվ։ Փոխանակման ծրագրերի շրջանակում ֆակուլտետի ուսանողները հնարավորություն ունեն կրթություն ստանալու արտերկրի հեղինակավոր համալսարաններում։
Հիմնադրման օրից մինչ այսօր ֆակուլտետը տվել է ավելի քան 10000 շրջանավարտներ, որոնք աշխատում են պետական համակարգում, գիտության, կրթության, հասարակական կյանքի և այլ բնագավառներում:

The Faculty of History at YSU has been operating since the university was founded in 1919. It first functioned independently and then acted as a department of the Faculty of History and Linguistics, then a subsection of the Department of Social Sciences, and afterward, as a department of the Faculties of Pedagogy, Oriental Studies, and Historiography. As an independent unit, the Faculty of History was established in 1936.
The faculty has a three-level educational system: Undergraduate, Master's, and Postgraduate.
Leading specialists in the field and well-known scientists in the republic teach at the faculty, who, as guest specialists, give lectures at foreign universities, and undergo training in prestigious international educational and scientific institutions. The representatives of the teaching staff are involved in local and international scientific research programs.
The Faculty of History cooperates with Armenian Studies Centers operating at Oxford and Geneva Universities, Ca’ Foscar, Michigan, Halley, Budapest Universities, as well as Moscow State University named after Lomonosov, Southern Federal University (RF), Boris Yeltsin University, Ivane Javakhashvili University, and with other scientific and educational institutions.
The daily life of students at the faculty becomes fuller and more interesting thanks to the activities of student organizations. Within the framework of exchange programs, students of the faculty have the opportunity to study at prestigious universities abroad.
Undergraduate students have the opportunity to participate in the courses of the pedagogic educational block (on a paid basis) and receive the qualification of a pedagogue.
Since its establishment, the faculty has had more than 10,000 graduates who work in the state system, science, education, public life, and other fields.