Մարդկային ռեսուրսների կառավարում
Ընդունելությունը կատարվում է Երևանի պետական համալսարանի մագիստրատուրայի ընդունելության կարգին համապատասխան:
Կրթական ծրագրի նպատակն է ուսանողներին տալ մարդկային ռեսուրսների կառավարման ոլորտի վերաբերյալ հիմնարար գիտելիք` նրանց ծանոթացնելով ՄՌԿ տեսական հիմքերին և գործնական առանձնահատկություններին, ուսանողներին տալ ՄՌԿ ռազմավարության և քաղաքականության մշակման, իրականացման և գնահատման, ՄՌԿ ժամանակակից գործառույթների վերաբերյալ գիտելիք, ձևավորել և զարգացնել նրանց գործնական հմտությունները, ուսանղներին ծանոթացնել ՀՀ աշխատանքային օրենսդրության և հարակից օրենսդրական հիմքերին և սովորեցնել` ինչպես կիրառել դրանք:
Այս ծրագրի ավարտին ուսանողն ունակ կլինի գործնականում կիրառելու տեղեկատվական հաղորդակցության տեխնոլոգիաները, ձևակերպելու և լուծելու խնդիրները, օգտվելու տեղեկատվության տարատեսակ աղբյուրներից և վերլուծելու տեղեկատվությունը, բանավոր և գրավոր հաղորդակցվելու աշխատակազմի ու մասնագիտական հանրության և հասարակության լայն շերտերի հետ, պահպանելու մասնագիտական էթիկայի նորմերը:
«Մարդկային ռեսուրսների կառավարում» մագիստրոսական կրթական ծրագրի շրջանավարտների համար ՀՀ-ում առկա են աշխատանքի լայն հնարավորություններ ՀՀ Կառավարություն, ՀՀ նախագահի աշխատակազմ, ՀՀ ԱԺ, ՀՀ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններ, նախարարություններ, պետական տեսչական մարմիններ, կոմիտեներ, վարչություններ, ծառայություններ, ՀՀ կենտրոնական բանկ, պետական և ոչ պետական ֆինանսական կազմակերպություններ, բանկեր, ՄՌԿ ոլորտում գործող խորհրդատվական կազմակերպություններ, Հայաստանի մարդկային ռեսուրսների կառավարման ասոցիացիա, հեռահաղորդակցության, հյուրընկալության և սպասարկման, մարքեթինգի, արտադրության ոլորտների առևտրային կազմակերպություններ, ՏՏ ոլորտի կազմակերպություններ և ստարտափներ, տեղական և միջազգային հասարակական կազմակերպություններ, կրթական և բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ, ուսումնական/վերապատրաստման կենտրոններ, բուժհիմնարկներ և վերականգնողական կենտրոններ, մշակութային կազմակերպություններ՝ թատրոններ, թանգարաններ, հասարակական տեղական և միջազգային կազմակերպություններ, հիմնադրամներ և այլն:

Admission is carried out in accordance with the Regulations on Admission to the Master's Degree Programme of Yerevan State University.
The programme aims to provide students with fundamental knowledge in Human Resource Management (HRM) by introducing them to the theoretical foundations and practical dimensions of HRM; equip students with knowledge and practical skills related to the development, implementation, and evaluation of HRM strategies and policies, as well as contemporary HRM functions; familiarize students with the Labour Legislation of the Republic of Armenia and related legal frameworks, and develop their ability to apply them in professional practice.
Upon completion of the programme, graduates will be able to effectively apply information and communication technologies in practice and formulate and solve problems; use diverse sources of information and critically analyse information; communicate effectively, both orally and in writing, with staff members, professional communities, and the wider public; adhere to the norms of professional ethics.
Graduates of the Master’s Programme in Human Resource Management will have broad employment opportunities in the Republic of Armenia, particularly in the following institutions and sectors: the Government of the Republic of Armenia, the Staff of the President of the Republic of Armenia, and the National Assembly;  state and local self-government bodies;  ministries, state inspectorates, committees, departments, and public services;  the Central Bank of Armenia, state and non-state financial institutions, and banks;  HRM consulting companies;  the Armenian HR Management Association;  commercial organizations operating in telecommunications, hospitality and service industries, marketing, and manufacturing;  IT companies and start-ups;  local and international non-governmental organizations;   educational institutions and higher education establishments;  training and professional development centers;  healthcare institutions and rehabilitation centers;  cultural organizations, including theatres and museums;   local and international public organizations, foundations, and related institutions.