Հայոց լեզու և գրականություն
Առկա ուսուցմամբ բակալավրի «Հայոց լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրի տևողությունը 4 տարի է (8 կիսամյակ): Ուսումնական կիսամյակի համար սահմանվում է 20-շաբաթյա տևողություն, որը բաշխվում է հետևյալ հերթականությամբ՝ 8 շաբաթ լսարանային պարապմունքներ, 1 շաբաթ ընթացիկ քննություններ, 7 շաբաթ լսարանային պարապմունքներ, 1 շաբաթ ընթացիկ քննություններ ու ստուգարքներ և 3 շաբաթ եզրափակիչ քննություններ:
Բակալավրի կրթական ծրագրի յուրաքանչյուր կիսամյակային քննաշրջանում նախատեսվում է առավելագույնը 5 քննություն՝ բացառությամբ առաջին կիսամյակի, որտեղ քննությունների թիվը չի գերազանցում 3-ը:
Ծրագրի դիմորդը պետք է ունենա միջնակարգ կրթություն կամ դրան համարժեք որակավորում. միջնակարգ կրթություն կամ դրան համարժեք որակավորում ունեցող դիմորդների ընդունելությունը կատարվում է մրցութային հիմունքներով՝ ընդունելության քննությունների արդյունքների հիման վրա։
Դիմորդը քննություն է հանձնում «Հայոց լեզու և գրականություն» (գրավոր) և «Օտար լեզու» (գրավոր) առարկաներից։
Ծրագրի նպատակն է նախապատրաստել գիտակրթական համակարգում աշխատելու կողմնորոշված մասնագետներ, որոնք ունակ կլինեն վերլուծելու և համակարգելու լեզվաբանության և գրականագիտության ոլորտներին առնչվող տվյալները, կատարելու լեզվաբանական և գրականագիտական վերլուծություններ, խմբագրական ու թարգմանչական աշխատանք, ներդնելու լեզվաբանական և գրականագիտական ուսումնասիրությունների կիրառական սկզբունքներ տրված ոլորտում` արդյունավետ աշխատանք ապահովելու նպատակով, կազմակերպելու և ուղղորդելու գրական երկերի վերլուծման, տեքստերի խմբագրման, թարգմանության, հրատարակության պատրաստելու, լեզվական ու գրականագիտական առարկաներ ուսուցանելու աշխատանքներ։
Առավելությունը
Ծրագրի շրջանավարտները հնարավորություն ունեն իրենց ուսումը շարունակելու Երևանի պետական համալսարանի, ինչպես նաև ուսումնական տարբեր հաստատությունների մագիստրատուրայում։
«Հայոց լեզու և գրականություն» ծրագրի շրջանավարտները կարող են աշխատանքի անցնել գիտակրթական հաստատություններում։ Հնարավոր աշխատավայրերն են՝ ՀՀ պետական և մասնավոր բուհեր, հանրակրթական դպրոցներ, Մատենադարան, ՀՀ ԳԱԱ լեզվի և գրականության ինստիտուտներ, տուն-թանգարաններ, գրադարաններ, կրթամշակութային տարբեր հաստատություններ և պետական ու մասնավոր այլ հիմնարկներ ու ձեռնարկություններ:

Armenian language and literature
The duration of the "Armenian language and literature" Bachelor's education program is 4 years (8 semesters). The academic semester is 20 weeks, distributed in the following order: 8 weeks of classroom training, 1 week of exams, 7 weeks of classroom training, 1 week of exams and tests, and 3 weeks of final exams.
A maximum of five exams are scheduled in each semester of the Bachelor's educational program, except for the first semester, where the number of exams does not exceed three.
The applicant for the program should have a secondary education or an equivalent qualification. Admission of applicants with secondary education or equivalent qualifications is carried out on a competitive principle based on the results of the entrance exams.
The applicant takes an exam in the "Armenian language and literature" (written) and "Foreign language" (written).
The goal of the program is to prepare professionals oriented to work in the scientific and educational system, who will be able to:
- Analyze and coordinate data related to the fields of linguistics and literary studies,
- Perform linguistic and literary analyses, editorial and translation work,
- Introduce applied principles of linguistic and literary studies in the given field to ensure effective activity,
- Organize and guide the literary works analysis, do text editing, and translation, as well as publication preparation, and language and literature teaching.
Graduates of the program continue their studies in the Master's program of Yerevan State University, as well as in various educational institutions.
Graduates of the "Armenian Language and Literature" program work in scientific and educational institutions, as well as RA state and private universities, public schools, Matenadaran, RA NAS language and literature institutes, house museums, libraries, various educational and cultural institutions, etc.