ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետը Հայաստանի Հանրապետությունում միակն է, որտեղ պատրաստվում են քիմիկոս բազմապրոֆիլ մասնագետներ: Այն նաև միջազգային ճանաչում ունեցող գիտական կենտրոն է:
Քիմիայի ֆակուլտետը հիմնադրվել է 1933 թ., իսկ մինչ այդ՝ սկսած 1921 թվականից, համալսարանում քիմիայի դասավանդումն իրականացրել է քիմիայի ամբիոնը։
Ֆակուլտետում գործում է առկա ուսուցման եռաստիճան համակարգ՝ բակալավրիատական, մագիստրոսական և ասպիրանտական։ Ասպիրանտական կրթությունը կազմակերպվում է քիմիայի բոլոր հիմնական ուղղություններով:
Ուսումնական գործընթացի ճիշտ և առավել արդյունավետ կազմակերպման նպատակով ֆակուլտետում պարբերաբար թարմացվում և բարելավվում են կրթական ծրագրերը, ինչպես նաև կազմակերպվում են դասավանդող մասնագետների վերապատրաստման դասընթացներ, սեմինար-քննարկումներ և այսօրինակ այլ նախաձեռնություններ:
Ֆակուլտետում, բացի հիմնական դասախոսներից, դասավանդում են նաև հանրապետության արտադրական տարբեր հաստատությունների, գիտահետազոտական ինստիտուտների, սննդարտադրության ձեռնարկությունների առաջատար մասնագետներ:
Քիմիայի ֆակուլտետում քննարկվում և գրախոսվում են քիմիայի դպրոցական ծրագրերն ու չափորոշիչները, գիտակրթական տարաբնույթ աշխատանքներ, ձեռնարկներ և դասագրքեր:
Ֆակուլտետը սերտ համագործակցում է տարբեր երկրների գիտական առաջատար կենտրոնների հետ, որոնց թվում՝ Հյուսիսարևմտյան (ԱՄՆ), Արիզոնայի (ԱՄՆ), Կալիֆոռնիայի (ԱՄՆ), Ռոստոկի (Գերմանիա), Մյունստերի (Գերմանիա), Զաառլանդի (Գերմանիա), Կարլսռուհեի (Գերմանիա), Ռեգենսբուրգի (Գերմանիա), Բոխումի (Գերմանիա), Լոնդոնի (Անգլիա), Բոլոնիայի (Իտալիա), Փարիզ-Սյուդ (Ֆրանսիա), Մոնպելիեի (Ֆրանսիա), Սիլեզյան (Լեհաստան) համալսարանները, Մարի Կյուրի-Սկլոդովսկայի անվան համալսարանը (Լեհաստան), Մոսկվայի պետական համալսարանը (Ռուսաստան), ՌԴԳԱ էլեմենտօրգանական միացությունների (Ռուսաստան), Օրգանական քիմիայի (Ռուսաստան), Քիմիական ֆիզիկայի (Ռուսաստան), Կառուցվածքային մակրոկինետիկայի (Ռուսաստան), Մարդու ուղեղի (Ռուսաստան), Ֆրանսիայի ագրարային, ՌԴ ՌԳԱ-ի Գ.Ա.Կրեստովի անվան լուծույթների քիմիայի (Ռուսաստան) ինստիտուտները, Դոնի Ռոստովի հարավային դաշնային համալսարանը (Ռուսաստան) և Բըրքբեք քոլեջ (Անգլիա):
Ֆակուլտետում գործում են գիտահետազոտական լաբորատորիաներ, որտեղ կատարվող աշխատանքներում ներգրավվում են նաև ֆակուլտետի ուսանողները:
Քիմիայի ֆակուլտետում ուսանողական առօրյան առավել հետաքրքիր է դառնում ուսանողական կառույցների ակտիվ գործունեության շնորհիվ։
Լավագույն ուսանողներն ու ասպիրանտները հնարավորություն ունեն իրենց հետազոտությունները (ավարտական աշխատանք, մագիստրոսական թեզ, ատենախոսություն) գրելու և պաշտպանելու Գերմանիայի համալսարաններում «BACKIS», «Էրազմուս+» և Գերմանական ակադեմիական փոխանակման ծառայության (DAAD) ծրագրերի շրջանակում:
ՀՀ և արտերկրյա կազմակերպությունների ու ուսումնական հաստատությունների հետ ընդլայնված համագործակցությունը խթանում է միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան բարձրորակ մասնագետների պատրաստման գործընթացը, ինչն աշխատանք գտնելու լավագույն գրավականներից է: Ֆակուլտետի շրջանավարտները հնարավորություն ունեն աշխատելու կրթության, գիտության և արդյունաբերության տարբեր բնագավառներում, սննդի արտադրության կազմակերպման և հսկման մասնագիտական կազմակերպություններում (նախարարություններ, մաքսային վարչություն, իրավական և ստանդարտավորման հիմնարկություններ, փորձաքննական լաբորատորիաներ և այլն):

The Faculty of Chemistry of YSU is the only one in the Republic of Armenia where professional chemists are trained. It is also an internationally recognized scientific center.
The Faculty of Chemistry was founded in 1933, but before that, since 1921, chemistry was taught at the university by the Department of Chemistry.
The Faculty has a three-level education system: undergraduate, master's and postgraduate. Postgraduate education is organized in all major areas of chemistry.
In order to organize the educational process correctly and more effectively, the faculty regularly updates and improves educational programs, as well as organizes training courses for teaching professionals, seminars, discussions and other suchlike initiatives.
Together with the main lecturers, leading specialists from various institutions, including research institutes, and food production enterprises of the republic.
Chemistry school programs and standards, various scientific and educational projects, manuals and textbooks are discussed and peer reviewed in the Faculty of Chemistry.
The faculty closely cooperates with leading scientific centers of different countries, including: Northwest (USA), Arizona (USA), California (USA), Rostock (Germany), Münster (Germany), Saarland (Germany), Karlsruhe (Germany), Regensburg (Germany), Bochum (Germany), London (England), Bologna (Italy), Paris-Sud (France), Montpellier (France), Silesian (Poland) universities, Marie Curie-Skłodowska University (Poland), Moscow State University (Russia), Russian Academy of Elemental and Organic Compounds (Russia), Organic Chemistry (Russia), Chemical Physics (Russia), Structural Macrokinetics (Russia), Human Brain (Russia), Agrarian of France, Solution Chemistry of Russian Academy of Sciences named after G.A. Krestov (Russia) institutes, Dony Rostov Southern Federal University (Russia) and Birkbeck College (England).
There are scientific research laboratories in the faculty, where students are also involved in the projects.
In the Faculty of Chemistry, the daily life of students becomes more interesting due to the dynamic activities of student organizations.
The best students and post-graduate students have the opportunity to write and defend their research (thesis, master's thesis, dissertation) at German universities within the framework of the programs "BACKIS", "Erasmus+" and the German Academic Exchange Service (DAAD).
Undergraduate students have the opportunity to participate in the courses of the pedagogic educational block (on a paid basis) and receive the qualification of a pedagogue.
Expanded cooperation with RA and foreign organizations and educational institutions promotes the process of training high-quality specialists in accordance with international standards, which is one of the best guarantees of finding a job. Graduates of the faculty have the opportunity to work in various fields of education, science and industry, in professional organizations of food production administration (ministries, customs department, legal and standardization institutions, experimental laboratories, etc.).