Ընդունելությունը կատարվում է Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի հրամանով՝ ըստ մասնագիտությունների (կրթական ծրագրերի), տվյալ ուսումնական տարվա համար հաստատված՝ բակալավրի կրթական ծրագրով հեռակա ուսուցման ընդունելության տեղերի։
Ծրագրի նպատակն է զարգացնել ուսանողների կարողությունները կենսաբազմազանության պահպանման, տնտեսական և բժշկագիտական ուղղություններով, զարգացնել ուսանողների հմտությունները՝ լաբորատոր և դաշտային պայմաններում հիմնարար և կիրառական բնույթի կենսաբանական հետազոտություններ կատարելու և դրանց արդյունքները ներդնելու արտադրության մեջ։
Բակալավրիատում գործող «Կենսաբանություն» կրթական ծրագիրը ուսանողներին տրամադրում է գիտելիքներ կենդանի օրգանիզմների կազմավորվածության տարբեր մակարդակների, կենսաբանական համակարգերի, դրանց կենսագործունեության, էվոլյուցիայի պրոցեսների, բնապահպանական, կենսաբանական և կենսաբժշկագիտական տեխնոլոգիաների վերաբերյալ:
«Կենսաբանություն» կրթական ծրագրի շրջանավարտները հնարավորություն ունեն աշխատելու բժշկության, լաբորատոր և կլինիկական հետազոտությունների, սննդի և դեղամիջոցների արտադրության և կրթության ոլորտներում գործող ձեռնարկություններում:

To apply for the "Biology" program the applicant should hold a certificate of secondary, primary vocational, or secondary vocational education. The admission is carried out according to the "Regulation of admission to RA state and non-state higher educational institutions (Bachelor's educational program)" approved by the RA Government (April 26, 2012 N 597-N).
The aim of the “Biology” bachelor’s program is to provide students with knowledge about the different levels of formation of biological organisms, biological systems, about their biological, evolution processes, environmental, biological and biomedical technologies.
The program aims:
• To develop student’s abilities in biodiversity conservation, economical and scientific medical areas.
• To develop student’s skills to be able to conduct fundamental and applied biological researches in laboratory and field conditions and to implement the results into production.
Graduates of the ‘Biology” program get the opportunity to work in companies related to medical, laboratory and clinical trials, food and drug production and education fields.