Ծրագիրն ուղղված է խորհրդային ժառանգության, դրա այն ընկալումների և դրսևորումների հետազոտմանը, որոնք ազդում են մարդկանց ինքնընկալման, ինքնության, սոցիալական ու քաղաքական ակտիվության, առօրյա գործունեության, ինչպես նաև խորհրդային անցյալի արժևորման վրա։
Խորհրդայինի «հետքերը» անխուսափելիորեն ներկա են ժամանակակից Հայաստանում, ու դրա պատճառների մեջ է ոչ միայն դեմոգրաֆիկ ժառանգականության գործոնը, այլև սոցիալ-պատմական իներցիան, այսպես կոչված՝ «անցած ուղու կախվածության» սկզբունքը։ Հենվելով խորհրդային ժառանգությունը, կայսերական ու գաղութային դրսևորումները և անցումային շրջանը քննարկող տեսությունների վրա՝ ծրագրի հետազոտական հիմնախնդիրն է անդրադառնալ ինտելեկտուալ դիսկուրսի և սոցիալական պրակտիկաների մակարդակում խորհրդային ժառանգության դրսևորման, ընկալման ու իմաստավորման ժամանակակից եղանակներին։ Այդ ամենը հետազոտվելու է հանրային դիսկուրսի տարբեր մակարդակներում ու հարթակներում հնչող տեքստերի, հուշարձանային ու թանգարանային պրակտիկաների, ինչպես նաև գիտական դիսկուրսի փոխակերպումների հիման վրա։
Ծրագիրն իրականացվելու է մշակութային մարդաբանության մեթոդաբանությամբ: Դրա արդյունքները ներկայացվելու են գիտական տեքստերի, ելույթների և հանրային քննարկումների տեսքով։

Transformations of Soviet legacy in contemporary Armenia: identity, memory, myths and practices
This research project is aimed at academic understanding of the Soviet legacy in the manifestations that affect people's models of self-perception, identities, their social and political agency, their everyday practices, as well as their explicit assessment of the Soviet past.
“Traces” of the Soviet are inevitably present in modern Armenia for many reasons, including not only demographic continuity, but also social-historical inertia, according to the principle of pathdependency. Based on contemporary theories addressing Soviet legacy, imperial and colonial manifestations, and the vicissitudes of the transition processes, the project addresses its main research question: how the Soviet social and cultural legacy is manifested, perceived and understood in the public space of today’s Armenia at the level of intellectual discourse and particular social practices. The memory on the Soviet past and its current interpretations and assessment will be studied through public discourses, written, oral and visual texts, memorial and museum practices, and the transformations of academic discourses.
The project will be implemented using methodology of anthropological research. Its outcomes will be made available in the form of academic texts, academic and public presentations.