Ժամանակային ոսպնյակի, սիﬕլարիտոնների և սոլիտոնների ձևավորման երևույթների կիրառությունները գերարագ օպտիկայում և ֆոտոնիկայում Ծրագրի ղեկավար՝ Կուտուզյան Աղաﬖի Ալբերտի Ծրագրի սկիզբ՝ Հունվար 1, 2025 Ծրագրի ավարտ՝ Դեկտեմբեր 31, 2027 «ԳԻՏԱԿԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅԱՆ ԽԹԱՆՄԱՆ ԴՐԱՄԱՇՆՈՐՀԱՅԻՆ ԾՐԱԳԻՐ - 2025» ՄՐՑՈՒՅԹԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՈՒՄ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՎԱԾ ԳԻՏԱԿԱՆ ՆԱԽԱԳԾԵՐ
Մետաղական օքսիդ – նանոմասնիկների ազդեցությունը արյան ԴՆԹ-ի և մարդու շիճուկային ալբուﬕնի կառուցվածքային առանձնահատկությունների վրա Ծրագրի ղեկավար՝ Կարապետյան Նելլի Հրանտի Ծրագրի սկիզբ՝ Հունվար 1, 2025 Ծրագրի ավարտ՝ Դեկտեմբեր 31, 2027 «ԳԻՏԱԿԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅԱՆ ԽԹԱՆՄԱՆ ԴՐԱՄԱՇՆՈՐՀԱՅԻՆ ԾՐԱԳԻՐ - 2025» ՄՐՑՈՒՅԹԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՈՒՄ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՎԱԾ ԳԻՏԱԿԱՆ ՆԱԽԱԳԾԵՐ
Ցրված սկլերոզի նեյրոդեգեներատիվ ﬖասվածքների հյուսվածքաախտաբանական բնութագիրը և բուժման հեռանկարները կենդանիների մոդելներում Ծրագրի ղեկավար՝ Կարապետյան Աննա Ֆելիքսի Ծրագրի սկիզբ՝ Հունվար 1, 2025 Ծրագրի ավարտ՝ Դեկտեմբեր 31, 2027 «ԳԻՏԱԿԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅԱՆ ԽԹԱՆՄԱՆ ԴՐԱՄԱՇՆՈՐՀԱՅԻՆ ԾՐԱԳԻՐ - 2025» ՄՐՑՈՒՅԹԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՈՒՄ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՎԱԾ ԳԻՏԱԿԱՆ ՆԱԽԱԳԾԵՐ
ՀՀ տնտեսական ռիսկերի կառավարման կառուցակարգի կատարելագործումը տարածաշրջանային զարգացուﬓերի համատեքստում Ծրագրի ղեկավար՝ Խաչատրյան Նոննա Նիկոլայի Ծրագրի սկիզբ՝ Հունվար 1, 2025 Ծրագրի ավարտ՝ Դեկտեմբեր 31, 2027 «ԳԻՏԱԿԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅԱՆ ԽԹԱՆՄԱՆ ԴՐԱՄԱՇՆՈՐՀԱՅԻՆ ԾՐԱԳԻՐ - 2025» ՄՐՑՈՒՅԹԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՈՒՄ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՎԱԾ ԳԻՏԱԿԱՆ ՆԱԽԱԳԾԵՐ
Երևան քաղաքի որոշ թանգարանային տարածքների օդի ﬕկոբիոտայի աղտոտվածության աստիճանի գնահատում և պայմանականորեն պաթոգեն սնկերի դեմ պայքարի ﬕջոցների մշակում Ծրագրի ղեկավար՝ Էլոյան Ինեսսա Մակեդոնի Ծրագրի սկիզբ՝ Հունվար 1, 2025 Ծրագրի ավարտ՝ Դեկտեմբեր 31, 2027 «ԳԻՏԱԿԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅԱՆ ԽԹԱՆՄԱՆ ԴՐԱՄԱՇՆՈՐՀԱՅԻՆ ԾՐԱԳԻՐ - 2025» ՄՐՑՈՒՅԹԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՈՒՄ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՎԱԾ ԳԻՏԱԿԱՆ ՆԱԽԱԳԾԵՐ
Հայաստանի Հանրապետության ﬕջազգային տարանցիկ տրանսպորտային ուղիների զարգացման խնդիրները Ծրագրի ղեկավար՝ Զաքոյան Հարություն Վարազդատի Ծրագրի սկիզբ՝ Հունվար 1, 2025 Ծրագրի ավարտ՝ Դեկտեմբեր 31, 2027 «ԳԻՏԱԿԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅԱՆ ԽԹԱՆՄԱՆ ԴՐԱՄԱՇՆՈՐՀԱՅԻՆ ԾՐԱԳԻՐ - 2025» ՄՐՑՈՒՅԹԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՈՒՄ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՎԱԾ ԳԻՏԱԿԱՆ ՆԱԽԱԳԾԵՐ
Հայաստանի Lamiaceae ընտանիքի վայրի եթերայուղատու բույսերի կենսաբազմազանությունն ու կենսակտիվությունը Ծրագրի ղեկավար՝ Զաքարյան Նարինե Հմայակի Ծրագրի սկիզբ՝ Հունվար 1, 2025 Ծրագրի ավարտ՝ Դեկտեմբեր 31, 2027 «ԳԻՏԱԿԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅԱՆ ԽԹԱՆՄԱՆ ԴՐԱՄԱՇՆՈՐՀԱՅԻՆ ԾՐԱԳԻՐ - 2025» ՄՐՑՈՒՅԹԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՈՒՄ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՎԱԾ ԳԻՏԱԿԱՆ ՆԱԽԱԳԾԵՐ
Միկրոջրիմուռների ներուժի բացահայտում. կենսազանգվածի ստացուﬕց ﬕնչև կենսաբանական ակտիվությամբ օժտված նանոմասնիկների սինթեզ Ծրագրի ղեկավար՝ Գաբրիելյան Լիլիթ Սերգեյի Ծրագրի սկիզբ՝ Հունվար 1, 2025 Ծրագրի ավարտ՝ Դեկտեմբեր 31, 2027 «ԳԻՏԱԿԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅԱՆ ԽԹԱՆՄԱՆ ԴՐԱՄԱՇՆՈՐՀԱՅԻՆ ԾՐԱԳԻՐ - 2025» ՄՐՑՈՒՅԹԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՈՒՄ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՎԱԾ ԳԻՏԱԿԱՆ ՆԱԽԱԳԾԵՐ
Սուլֆոն/ջուր համակարգերի մոլեկուլային և տատանողական կառուցվածքի բնութագրումը խտության ֆունկցիոնալի տեսության և փորձարարական ﬔթոդներով Ծրագրի ղեկավար՝ Գաբրիելյան Լիանա Սերգեյի Ծրագրի սկիզբ՝ Հունվար 1, 2025 Ծրագրի ավարտ՝ Դեկտեմբեր 31, 2027 «ԳԻՏԱԿԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅԱՆ ԽԹԱՆՄԱՆ ԴՐԱՄԱՇՆՈՐՀԱՅԻՆ ԾՐԱԳԻՐ - 2025» ՄՐՑՈՒՅԹԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՈՒՄ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՎԱԾ ԳԻՏԱԿԱՆ ՆԱԽԱԳԾԵՐ
Ներգաղթյալների կրոնական կյանքի առանձնահատկությունները ժամանակակից Հայաստանում Ծրագրի ղեկավար՝ Բարսեղյան Պարգև Աշոտի Ծրագրի սկիզբ՝ Հունվար 1, 2025 Ծրագրի ավարտ՝ Դեկտեմբեր 31, 2027 «ԳԻՏԱԿԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅԱՆ ԽԹԱՆՄԱՆ ԴՐԱՄԱՇՆՈՐՀԱՅԻՆ ԾՐԱԳԻՐ - 2025» ՄՐՑՈՒՅԹԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՈՒՄ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՎԱԾ ԳԻՏԱԿԱՆ ՆԱԽԱԳԾԵՐ
Միջին զանգվածային տիրույթի ﬕջուկների հարկադրական բաժանման հազվագյուտ պրոցեսներ Ծրագրի ղեկավար՝ Բալաբեկյան Անահիտ Ռաֆիկի Ծրագրի սկիզբ՝ Հունվար 1, 2025 Ծրագրի ավարտ՝ Դեկտեմբեր 31, 2027 «ԳԻՏԱԿԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅԱՆ ԽԹԱՆՄԱՆ ԴՐԱՄԱՇՆՈՐՀԱՅԻՆ ԾՐԱԳԻՐ - 2025» ՄՐՑՈՒՅԹԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՈՒՄ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՎԱԾ ԳԻՏԱԿԱՆ ՆԱԽԱԳԾԵՐ
Հեշտոցային ﬕկրոբիոﬕ դերը արգանդի պարանոցի քաղցկեղի զարգացման գործընթացում Ծրագրի ղեկավար՝ Բազուկյան Ինգա Լևոնի Ծրագրի սկիզբ՝ Հունվար 1, 2025 Ծրագրի ավարտ՝ Դեկտեմբեր 31, 2027 «ԳԻՏԱԿԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅԱՆ ԽԹԱՆՄԱՆ ԴՐԱՄԱՇՆՈՐՀԱՅԻՆ ԾՐԱԳԻՐ - 2025» ՄՐՑՈՒՅԹԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՈՒՄ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՎԱԾ ԳԻՏԱԿԱՆ ՆԱԽԱԳԾԵՐ
Հոգեկան լարվածության աﬔնօրյա ու հարատև բացասական գործոններով առաջացած կուտակային սթրեսի առանձնահատկությունները և դրանց հակազդման ﬔխանիզﬓերը Ծրագրի ղեկավար՝ Ավանեսյան Հրանտ Միքայելի Ծրագրի սկիզբ՝ Հունվար 1, 2025 Ծրագրի ավարտ՝ Դեկտեմբեր 31, 2027 «ԳԻՏԱԿԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅԱՆ ԽԹԱՆՄԱՆ ԴՐԱՄԱՇՆՈՐՀԱՅԻՆ ԾՐԱԳԻՐ - 2025» ՄՐՑՈՒՅԹԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՈՒՄ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՎԱԾ ԳԻՏԱԿԱՆ ՆԱԽԱԳԾԵՐ
Մարդու և ցլի շիճուկային սպիտակուց ալբուﬕնների հետ դեղաբանական ﬕացություններ ﬔթիլենային կապույտի, ակրիդինային նարնջագույնի և Hoechst 33258-ի կապման վրա ﬕլիﬔտրային տիրույթի էլեկտրամագնիսական ճառագայթման ազդեցությունը Ծրագրի ղեկավար՝ Անտոնյան Արա Պետիկի Ծրագրի սկիզբ՝ Հունվար 1, 2025 Ծրագրի ավարտ՝ Դեկտեմբեր 31, 2027 «ԳԻՏԱԿԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅԱՆ ԽԹԱՆՄԱՆ ԴՐԱՄԱՇՆՈՐՀԱՅԻՆ ԾՐԱԳԻՐ - 2025» ՄՐՑՈՒՅԹԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՈՒՄ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՎԱԾ ԳԻՏԱԿԱՆ ՆԱԽԱԳԾԵՐ
Պարբերական և վերջավոր խմբեր, ներդրուﬓեր և նույնություններ Ծրագրի ղեկավար՝ Աթաբեկյան Վարուժան Սերյոժայի Ծրագրի սկիզբ՝ Հունվար 1, 2025 Ծրագրի ավարտ՝ Դեկտեմբեր 31, 2027 «ԳԻՏԱԿԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅԱՆ ԽԹԱՆՄԱՆ ԴՐԱՄԱՇՆՈՐՀԱՅԻՆ ԾՐԱԳԻՐ - 2025» ՄՐՑՈՒՅԹԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՈՒՄ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՎԱԾ ԳԻՏԱԿԱՆ ՆԱԽԱԳԾԵՐ
Եզակիություններով մասնակի ածանցյալներով դիֆերենցիալ հավասարումներ Ծրագրի ղեկավար՝ Նազարյան Արամ Արմենի Ծրագրի սկիզբ՝ Հունվար 1, 2025 Ծրագրի ավարտ՝ Հուլիս 1, 2027
Նոր նեյրոնային ցանցեր՝ մուլտիմոդալ պատկերների/տեսանյութերի միջոցով արևային պանելների անոմալիաների զննման համար Ծրագրի ղեկավար՝ Այունց Հրաչ Յուրիի Ծրագրի սկիզբ՝ Հունվար 1, 2025 Ծրագրի ավարտ՝ Հոկտեմբեր 1, 2026
Ժամանակակից ԱԲ գործիքների վրա հիﬓված որոշ ոչ գծային խոչընդոտների տիպի խնդիրների թվային լուծուﬓերի վերաբերյալ Ծրագրի ղեկավար՝ Բարխուդարյան Ռաֆայել Հրայրի Ծրագրի սկիզբ՝ Հունվար 1, 2025 Ծրագրի ավարտ՝ Դեկտեմբեր 31, 2027 «ԳԻՏԱԿԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅԱՆ ԽԹԱՆՄԱՆ ԴՐԱՄԱՇՆՈՐՀԱՅԻՆ ԾՐԱԳԻՐ - 2025» ՄՐՑՈՒՅԹԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՈՒՄ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՎԱԾ ԳԻՏԱԿԱՆ ՆԱԽԱԳԾԵՐ
Օպտիկական տաքացվող և կրիո հավելման հարթակ Ծրագրի ղեկավար՝ Առաջադեմ ֆունկցիոնալ մատերիալների լաբորատորիա Ծրագրի սկիզբ՝ Դեկտեմբեր 4, 2024 ԳԻՏԱԿԱՆ ՍՏՈՐԱԲԱԺԱՆՈՒՄՆԵՐԻ ՆՅՈՒԹԱՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ԲԱԶԱՅԻ ԱՐԴԻԱԿԱՆԱՑՄԱՆ ՀԱՄԱՐ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՎԱԾ ՍԱՐՔԵՐԻ/ՍԱՐՔԱՎՈՐՈՒՄՆԵՐԻ ՁԵՌՔԲԵՐՈՒՄ
Էկոլոգիական անվտանգության լաբորատորիայի տեխնիկական և հետազոտական սարքերով վերազինման փաթեթ Ծրագրի ղեկավար՝ Էկոլոգիական անվտանգության լաբորատորիա Ծրագրի սկիզբ՝ Դեկտեմբեր 4, 2024 ԳԻՏԱԿԱՆ ՍՏՈՐԱԲԱԺԱՆՈՒՄՆԵՐԻ ՆՅՈՒԹԱՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ԲԱԶԱՅԻ ԱՐԴԻԱԿԱՆԱՑՄԱՆ ՀԱՄԱՐ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՎԱԾ ՍԱՐՔԵՐԻ/ՍԱՐՔԱՎՈՐՈՒՄՆԵՐԻ ՁԵՌՔԲԵՐՈՒՄ