Ծրագրի նկարագրությունը՝ DEvision նախաձեռնությունը միտված է գործընկեր ուսումնական հաստատությունների բակալավրի և մագիստրատուրայի կրթական ծրագրերում աշխարհագրատարածականության վերաբերյալ առցանց և հիբրիդային կրթական մոդուլներ ներդնելուն:
Նախաձեռնությունը կիրառում է «Թվային Երկիր մոլորակ»-ի հայեցակարգը և թվային փոխակերպումների այնպիսի հայցեկարգեր, որոնք ազդում են հասարակության, տնտեսության և շրջակա միջավայրի վրա:
Ծրագրի գործընկերները կբացահայտեն կրթության ոլորտի ժամանակակից թվային և առցանց տեխնոլոգիաների կիրառման առանձնահատկությունները:
Իրական և վիրտուալ աշխարհի խնդիրների հատման խաչմերուկում առաջանում Է հետազոտական կարողությունների ամրապնդման անհրաժեշտություն, որպեսզի դրանք նպաստեն տարածաշրջանային զարգացմանը՝ բավարարելով տնտեսության և հասարակական պատասխանատվության համար անհրաժեշտ կայուն զարգացման կարիքները:
Ծրագրի նպատակն է ծանոթացնել «Թվային Երկիր մոլորակ» հայեցակարգին՝ ծրագրի շրջանակում մշակելով և ներդնելով հետևյալ առարկաները՝
• Թվային Երկիր մոլորակի հիմունքներ (Digital Earth Basics),
• Աշխարհագրատարածականության մոդելներ և ներկայացուցչություն (Geospatial Models and Representations),
• Գեովիզուալիզացում և հաղորդակցություն (Geovisualisation and communication),
• Հեռակառավարում և պատկերի վերլուծություն (Remote Sensing & Image Analysis),
• Տարածական վերլուծություն՝ կիրառական զարգացման ինտեգրված տարրերով (Spatial Analysis with integrated elements for Application Development):
Այս կրթական ռեսուրսներն ապահովում են մեկ կիսամյակի ուսումնական ծրագրին համապատասխան ուսումնական պլան և տարբեր գիտակարգերի համար ներառում են սոցիալական, տնտեսական և կառավարչական հայեցակարգեր:
Կրթության մեջ և մասնագիտական փորձառություններում ցուցադրումների և թվային փոխակերպումների մոդելի լիարժեք կիրառման շնորհիվ «DEvision» նախաձեռնությունը էական ազդեցություն կունենա թե՛ մասնակից կրթական հաստատությունների վրա և թե՛ դրանցից դուրս:
Ծրագրի համակարգող՝ Զալցբուրգի համալսարան (Ավստրիա)
Ծրագրի մասնակիցները
Զալցբուրգի համալսարան, Երևանի պետական համալսարան, Ճարտարապետության և շինարարարության Հայաստանի ազգային համալսարան, Ղրղզստանի շինարարության, տրանսպորտի և ճարտարապետության պետական համալսարան։
Ծրագրի տևողությունը՝ 01.03․2022 – 28.02.2025 (36 ամիս)
Ծրագրի կայքէջ՝ www.devision.cloud
Project252
Ծրագրի անվանում՝ Իրական և վիրտուալ միջավայրերի թվային միացում
Ծրագրի համակարգող՝ Այնուրա Նազարկուլովա
Համակարգող համալսարան՝ Զալցբուրգի համալսարան
Գործընկեր համալսարաններ՝ Երևանի պետական համալսարան, Հայաստանի ճարտարապետության և շինարարության ազգային համալսարան, Ղրղզստանի Ն. Իսանովի անվան շինարարության, տրանսպորտի և ճարտարապետության պետական համալսարան
Գործընկեր երկրներ՝ Հայաստան, Ղրղզստան
Project277
Ծրագրի անվանում՝ Հայաստանում էկոհամակարգային ծառայությունների գնահատում ջրային ռեսուրսների կայուն կառավարման համար մասնակցային մոտեցման միջոցով
Ծրագրի համակարգող՝ Վերենա Ռադինգեր-Պիր
Համակարգող համալսարան՝ Բնական ռեսուրսների և կենսաբանական գիտությունների համալսարան, Վիեննա
Գործընկեր համալսարաններ՝ Երևանի պետական համալսարան, ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոն
Գործընկեր երկիր՝ Հայաստան
Project278
Ծրագրի անվանում՝ Հայաստանում կլիմայի փոփոխության պայմաններում գենետիկ կենսահսկողության կարողությունների հզորացում
Ծրագրի համակարգող՝ Մարինե Առաքելյան
Համակարգող համալսարան՝ Երևանի պետական համալսարան
Գործընկեր համալսարաններ՝ Վիեննայի անասնաբուժական բժշկության համալսարան, Բնական ռեսուրսների և կենսաբանական գիտությունների համալսարան, Վիեննայի բժշկական համալսարան, ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոն, ՀՀ ԳԱԱ Ա. Լ. Թախտաջյանի անվան բուսաբանության ինստիտուտ
Prep21
Ծրագրի անվանում՝ Հայաստանում կլիմայի փոփոխության պայմաններում գենետիկ բիովերահսկման կարողությունների հզորացում

Project Description: The DEvision initiative aims to introduce online and hybrid educational modules on geospatialism in the undergraduate and graduate education programs of partner institutions.
The initiative applies the concept of "Digital Earth" and processes digital transformations that affect society, the economy, and the environment.
Project partners will discover the specifics of using modern digital and online technologies in the education sector.
At the intersection of real and virtual world issues, there is a need to strengthen research capacity to contribute to regional development, meeting the needs of sustainable development for the economy and social responsibility.
The purpose of the project is to introduce the concept of "Digital Planet" by developing and introducing the following subjects within the scope of the project:
• Digital Earth Basics,
• Geospatial Models and Representations,
• Geovisualization and communication,
• Remote Sensing & Image Analysis,
• Spatial analysis with integrated elements for application development.
These educational resources provide a curriculum relevant to one semester's curriculum and cover social, economic, and managerial concepts for various disciplines.
By fully applying the demonstration and digital transformation model to education and professional experiences, the DEvision initiative will have a significant impact both within participating educational institutions and beyond.
Project coordinator: University of Salzburg (Austria)
Project participants: Salzburg University, Yerevan State University, Armenian National University of Architecture and Construction, Kyrgyzstan State University of Construction, Transport and Architecture.
Project duration: 01.03.2022 - 28.02.2025 (36 months)
Project website: www.devision.cloud
Project 252
Project Name: Digital Connection of Real and Virtual Environments
Project coordinator: Ainura Nazarkulova
Coordinating University: University of Salzburg
Partner universities: Yerevan State University, National University of Architecture and Construction of Armenia, N. Isanov State University of Construction, Transport and Architecture of Kyrgyzstan
Partner countries: Armenia, Kyrgyzstan
Project 277
Project name: Valuation of Ecosystem Services in Armenia through a Participatory Approach for Sustainable Water Resources Management
Project Coordinator: Verena Radinger-Peer
Coordinating University: University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna
Partner universities: Yerevan State University, Scientific Center of Zoology and Hydroecology of NAS
Partner country: Armenia
Project 278
Project name: Strengthening the capacities of genetic biocontrol under climate change in Armenia
Project coordinator: Marine Arakelyan
Coordinating University: Yerevan State University
Partner universities: University of Veterinary Medicine of Vienna, University of Natural Resources and Biological Sciences, Medical University of Vienna, Scientific Center of Zoology and Hydroecology of RA National Academy of Sciences, RA NAS Institute of Botany named after A. L. Takhtajyan