3. Տիեզերքի և տվյալագիտության հատման կետում. ԵՊՀ ասպիրանտ Մհեր Խաչատրյանի պատմությունը
«ԵՊՀ լավագույն ուսանող-2023» մրցույթի՝ մագիստրոսի կրթական ծրագրով հաղթողներից է Մհեր Խաչատրյանը։ Մհերի հետ զրույցը փաստում է, որ համալսարանական կրթության շնորհիվ հնարավոր է ոչ միայն բացահայտել Տիեզերքը, այլև գիտականորեն ներկայացնել այնտեղ կատարվող բնական փոփոխությունները:
Միլիարդավոր տարիներ առաջ Մեծ պայթյունի հետևանքով առաջացել է անթիվ գալակտիկաներ ընդգրկող և մինչ օրս լիովին չբացահայտված ու առեղծվածային Տիեզերքը: Հազարամյակներ անց մարդիկ երկնային մարմինների հետ կապված հազարավոր միֆեր են հյուսել, հավատացել դրանց, պաշտել մոլորակներին և անգամ մտածել՝ «աստղ ընկնելիս» երազանք պահելու դեպքում, այն անպայման կկատարվի:
Հավանաբար կկարծեք, թե այս պատմությունն էլ պետք է Մհերի երազանքների մասին լինի, բայց ո՛չ. սա հաջողության հասնելու յուրօրինակ «ուղեցույց» է, որը հնարավորություն կտա նաև հասկանալու, թե ինչ ուղի է անցնում աստղագիտության ոլորտն ընտրած երիտասարդ գիտնականը:
Մհերը դեռ վաղ հասակում կարդացել է ավագ եղբայրների՝ աստղագիտության դասագրքերն ու հիացել այնտեղ գրվածով, հասկացել, որ աստղերի մասին գիտելիքներ ստանալու համար պարզապես երազելը բավարար չէ ու սկսել այլընտրանքային ուղիներ գտնել ոլորտի վերաբերյալ նոր տեղեկություններ ստանալու համար: Նրա մանկական հետաքրքրությունը վերաճելով դարձել է նպատակ, երբ սկսել է հաճախել Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոց, ապա, տեղեկանալով աստղագետ Ավետիք Գրիգորյանի ղեկավարությամբ գործող տիեզերագիտական խմբակի մասին, մասնակցել խմբակի 2-ամյա կուրսին: Ձգտելով խորացնել ոլորտին առնչվող իր գիտելիքները՝ նա ընդունվել է Երևանի պետական համալսարան։ Առաջին իսկ տարվանից ակտիվորեն մասնակցել է Ուսանողական գիտական ընկերության միջոցառումներին:
Արդեն երրորդ կուրսում դառնալով ֆակուլտետի ՈՒԳԸ նախագահ՝ Մհերը սահմանել է հստակ նպատակ, այն է՝ ներգրավել ուսանողներին գիտական այնպիսի նախագծերում, որոնց շնորհիվ հետագայում կմեծանա գիտությամբ զբաղվելու նրանց ձգտումը:
«Կառույցին անդամակցելու տարիներին ձեռք եմ բերել նաև մի կարևոր հմտություն. ձևավորել միասնական թիմ, սահմանել հստակ նպատակ և, առաջնորդելով նրանց, հաջողել մի շարք ծրագրերում»,- վստահեցնում է Մհերն ու հավելում. «Առաջնորդության հմտությունների շնորհիվ հետագայում սկսել եմ նաև մի նախաձեռնություն, որը կոչվում է «SpaceShop42»: Այն միտված է Հայաստանում ընդհանուր սիրողական աստղագիտության հանրայնացմանն ու ՍԹԵՄ ուղղությունների զարգացմանը: Սահմանված նպատակն այսօր իրագործվում է նաև գաղափարակից ընկերներիս շնորհիվ, որոնց հետ ծանոթացել եմ ՈՒԳԸ-ում»:
«ԵՊՀ-ում տիրում է առողջ մրցակցային մթնոլորտ, որը կարևորագույն նախապայման է կրթագիտական արդար և հավասար պայմանների զարգացման համար: Այն խթանում է, որ ուսանողն իր նախընտրած մասնագիտական ոլորտում դերակատարում ունենա: Իմ նպատակն է Հայաստանում ՍԹԵՄ ուղղության զարգացմանն ուղղված գործունեություն ծավալել, ինչը համալսարանական կրթության շնորհիվ իրագործվում է…»,- ժպիտով նշում է Մհերը:
Նրա խոսքով՝ համալսարանն իր համար նաև դարձել է այն հարթակը, որտեղ է՛լ ավելի է մեծացել գիտության հանդեպ իր սերը: Մհերի կատարած ուսումնասիրությունները վերաբերում են ակտիվ գալակտիկական միջուկների ենթադաս համարվող բլազարների ուսումնասիրություններին, ինչպես նաև բլազարների դասակարգման համար մեքենայական ուսուցման կիրառման առանձնահատկություններին:
Ունենալով բարձր առաջադիմություն, գիտական ակտիվություն և բավարարելով «ԵՊՀ լավագույն ուսանող-2023» մրցույթի մյուս պահանջները՝ Մհերը որոշել է դիմել և գրանցել է հաղթանակ։
Խոսելով աստղաֆիզիկային և մեքենայական ուսուցմանն առնչվող հետաքրքրություններից՝ նա նշում է, որ դրանք համատեղել հաջողվել է, երբ ընդունվել է ԵՊՀ մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետի «Կիրառական վիճակագրություն և տվյալների գիտություն» մագիստրոսական ծրագիր: Ըստ նրա՝ ծրագրի շրջանակում ձեռք բերված գիտելիքների շնորհիվ հնարավոր է դառնում արդյունավետորեն աշխատել մեծածավալ տվյալների հետ և գտնել ներքին օրինաչափություններ:
«Մագիստրոսական այս ծրագիրը լավագույնս նպաստում է մեքենայական ուսուցման ոլորտում կայանալուն, քանի որ այն ունի ոլորտի ժամանակակից զարգացումներին համապատասխան առարկայացանկ՝ յուրաքանչյուր դասընթացի համար կազմված հատուկ առաջադրանքներով։ Բացի դրանից՝ այնտեղ դասախոսում են աշխատաշուկայի լավագույն մասնագետները: Գործնականում ձեռք բերած իրենց գիտելիքները փոխանցելով՝ նրանք նպաստում են, որ մենք` ուսանողներս, դառնանք մրցունակ ոչ միայն ակադեմիական միջավայրում, այլև արդյունաբերության մեջ»,- ասում է լավագույն ուսանողը:
Հատկանշական է, որ ակադեմիական միջավայրում Մհերը՝ որպես ուսանող, արդեն իսկ հասցրել է հաջողություններ գրանցել՝ դառնալով բնագիտական ոլորտում ՀՀ լավագույն ուսանող, ինչպես նաև «ՏՏ ոլորտում լավագույն ուսանողների ամենամյա կրթական պարգև» մրցույթի մրցանակակիր: Այժմ, լինելով ԵՊՀ ասպիրանտ, նրա գլխավոր նպատակն է նպաստել մեր երկրում աստղագիտության զարգացմանը։

3. At the intersection of Space and Data science. The story of Ph.D. student Mher Khachatryan
Mher Khachatryan is one of the winners of the "YSU’s Best Student - 2023" contest with the Master's educational program. During the conversation with us, Mher stated that thanks to the university’s education, it is possible not only to discover the Universe but also to scientifically present the natural changes taking place there.
Billions of years ago, as a result of the Big Bang, the Universe, which includes countless galaxies and is still completely undiscovered and mysterious, appeared. Over the millennia, people have woven thousands of myths related to celestial bodies, believed in them, worshiped the planets, and even thought that if you dream of a falling star, it will surely come true.
Mher’s story is a unique "guide" to success, which will also allow an understanding the path of a young scientist who chooses the field of astronomy.
At an early age, Mher read the astronomy textbooks of his older brothers and admired what was written there, realized that just dreaming is not enough to get knowledge about the stars, and started to find alternative ways to get new information about the field. His childhood interest turned into a goal when he started attending A. Shahinyan School of Physics, and then, participated in the group's 2-year course, learning about the cosmology group under the leadership of astronomer Avetik Grigoryan. Striving to deepen his knowledge related to the field, he entered Yerevan State University. From the very first year, he actively participated in the activities of the Student Scientific Society.
Already in his third year as the chair of the Faculty's SSS, Mher has set a clear goal, which is to involve students in scientific projects that will increase their desire to do science in the future.
"During the years of joining SSS, I also acquired an important skill: to form a united team, set a clear goal and, leading them, succeed in a number of projects", assures Mher and adds, "Thanks to my leadership skills, I later started an initiative called "SpaceShop42". It is aimed at the popularization of general amateur astronomy in Armenia and the development of STEM directions. The set goal is being realized today also thanks to my like-minded friends whom I met at the SSS."
"YSU has a healthy competitive atmosphere, which is an important prerequisite for the development of fair and equal educational conditions. It encourages the student to play a role in the professional field of his choice. My goal is to carry out activities aimed at the development of the STEM direction in Armenia, which is realized thanks to university education..." Mher notes.
According to him, the university also became the platform where his love for science grew even more. Mher's research deals with studies of blazars, a subclass of active galactic nuclei, as well as the specifics of using machine learning to classify blazars.
Having high progress, scientific activity, and meeting the other requirements of the "YSU’s Best Student -2023" contest, Mher decided to apply and won.
Speaking about his interests related to astrophysics and machine learning, he notes that he managed to combine them when he was admitted to the "Applied Statistics and Data Science" Master's program of the Faculty of Mathematics and Mechanics of YSU. According to him, thanks to the knowledge gained within the program, it becomes possible to work effectively with large-scale data and find internal patterns.
"This Master's program is best suited to the field of machine learning, as it has a curriculum in line with modern developments in the field, with specific assignments for each course. In addition, the best specialists in the labor market are lecturing there. By imparting their practical knowledge, they help us, the students, to become competitive not only in the academic environment but also in the industry,” says the best student.
It is noteworthy that in the academic environment, Mher, as a student, has already managed to achieve success, becoming the best student in the field of science, as well as the winner of the "annual educational award for the best students in the field of IT" competition. Now, being a graduate student of YSU, his main goal is to contribute to the development of astronomy in our country.