3. ԵՊՀ կենսաբանները նպաստում են ջրածնային տնտեսության կայացմանը
Ջրածինը համարվում է ապագայի վառելիք, ուստի ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի գիտական խումբը ձեռնամուխ է եղել նպաստելու ջրածնահենք տնտեսության կայացմանը` աշխատելով ջրածին արտադրող և օքսիդացնող հիդրոգենազ ֆերմենտների հետ:
ԵՊՀ հետազոտողներն այդ ֆերմենտները կիրառում են կենսաբանական ջրածնային սենսորների և կենսավառելիքային սարքերի ստացման համար՝ փորձելով գեներացնել էլեկտրական հոսանք:
ԵՊՀ կենսաբանները գիտական ուսումնասիրությունը կատարում են բելառուսցի գործընկերների հետ համագործակցությամբ՝ հայ-բելառուսական գիտական դրամաշնորհային ծրագրերի շրջանակում: 2016 թվականից ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի կենսաքիմիայի, մանրէաբանության և կենսատեխնոլոգիայի ամբիոնը և Բելառուսի ԳԱԱ մանրէաբանության ինստիտուտը համատեղ իրականացրել են 2 դրամաշնորհային ծրագիր՝ բարձր ազդեցության գործակից ունեցող միջազգային ամսագրերում տպագրելով հոդվածներ, կազմակերպելով փոխադարձ այցեր, դասախոսություններ, գիտափորձեր ու գիտաժողովներ: 2021 թվականին մեկնարկած և այժմ իրականացվող 3-րդ դրամաշնորհային ծրագիրը «Օքսիդավերականգնողական ֆերմենտների և սիդերոֆիլային նանոմասնիկների համալիրների դերը` կենսավառելիքային սարքերի էլեկտրոդների էլեկտրակատալիզային գործընթացների բարելավման մեջ» գիտական թեմայով է:
Հետազոտական խմբի ղեկավար, ԵՊՀ կենսաքիմիայի, մանրէաբանության և կենսատեխնոլոգիայի ամբիոնի վարիչ, դոցենտ, կ.գ.դ. Աննա Փոլադյանը մեզ հետ զրույցում շեշտեց, որ հայկական կողմն ունի աշխատանքի մեծ փորձ հիդրոգենազ ֆերմենտների հետ, որոնք ջրածինը վերածում են 2 էլեկտրոնի, 2 պրոտոնի և՝ հակառակը, իսկ բելառուսական կողմը մասնագիտացած է օքսիդոռեդուկտազ ֆերմենտների արտադրությամբ, որոնց հիմքով կենսաբանական վառելիքային սարքերի զարգացումը արդյունաբերության, բժշկության և շրջակա միջավայրի համար նոր սերնդի էլեկտրոնային սարքերի արտադրության նախադրյալ է:
Գիտական խմբի հայազգի անդամներն են վերոնշյալ ամբիոնի ասիստենտ, կ.գ.թ. Սյուզաննա Բլբուլյանը, ԵՊՀ կենսաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի գիտաշխատող, դոցենտ Անահիտ Վասիլյանը և ամբիոնի մագիստրոս Տաթև Մանուցյանը: Բելառուսական խմբում 5 գիտնականներ ու գիտաշխատողներ են:
Դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում Բելառուսի ԳԱԱ մանրէաբանության ինստիտուտի փոխտնօրեն Տատյանա Սեմաշկոն այցելել է ԵՊՀ, Կենսաբանության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի, ասպիրանտների և ուսանողների համար կարդացել դասախոսություն՝ «Ֆերմենտային պատրաստուկների ստացման տեխնոլոգիաները և դրանց օգտագործումը բժշկության մեջ» թեմայով:
Մեզ հետ զրույցում Տատյանա Սեմաշկոն, անդրադառնալով ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի գործընկերների հետ երկարամյա համագործակցությանը, նշեց. «Շատ հաճելի է շփվել ու աշխատել գիտական ընդհանուր հետաքրքրություններ ունեցող ԵՊՀ մեր գործընկերների հետ, որոնք ունեն գիտելիքների բարձր մակարդակ, կարողանում են տալ գաղափարներ և ներկայացնել նոր դիտանկյուն: Երկուստեք կա ցանկություն համագործակցությունը շարունակելու և գիտական նոր ծրագրեր կյանքի կոչելու»:
Աննա Փոլադյանը շեշտեց, որ ծրագրում են բարելավել իրենց գրանցած արդյունքները՝ կիրառելով նանոկոմպոզիտներ, որոնք կխթանեն հիդրոգենազ ֆերմենտների աշխատանքը:
Երկու տարի տևողությամբ այս գիտական թեման մոտենում է ավարտին: Խումբն ունի համատեղ գիտական աշխատանքներ, նաև ընթացքի մեջ է միջազգային գրախոսվող ամսագրում գիտական հոդվածի տպագրությունը:
Նշենք, որ Գերմանիայի Համբուրգ քաղաքում հուլիսին կայացած Եվրոպական մանրէաբանական ընկերությունների ֆեդերացիայի (FEMS 2023) կազմակերպած գիտաժողովին Աննա Փոլադյանը հանդես է եկել զեկուցմամբ՝ ներկայացնելով այս գիտական թեմայի արդյունքները:

3. YSU biologists contribute to the establishment of a hydrogen economy
Hydrogen is considered the fuel of the future, so the scientific group of the Faculty of Biology of YSU has set out to contribute to the establishment of a hydrogen-based economy by working with hydrogenase enzymes that produce and oxidize hydrogen.
YSU researchers use these enzymes to produce biological hydrogen sensors and biofuel devices, trying to generate electric current.
YSU biologists carry out scientific research in cooperation with Belarusian colleagues within the framework of Armenian-Belarusian scientific grant programs. Since 2016, the Department of Biochemistry, Microbiology and Biotechnology of YSU Faculty of Biology and the Institute of Microbiology of the National Academy of Sciences of Belarus have jointly implemented 2 grant programs, publishing articles in international journals with a high impact factor, organizing mutual visits, lectures, scientific experiments, and conferences. The 3rd grant program, launched in 2021 and currently being implemented, is on the research topic "The role of redox enzymes and siderophilic nanoparticle complexes in the improvement of electrocatalytic processes of electrodes of biofuel devices".
Head of the research group, and the Head of the Chair of Biochemistry, Microbiology and Biotechnology of YSU, Associate Professor, Ph.D. Anna Poladyan emphasized that the Armenian side has a lot of experience working with hydrogenase enzymes, which convert hydrogen into 2 electrons, 2 protons, and vice versa, and the Belarusian side specializes in the production of oxidoreductase enzymes, based on which the development of biological fuel devices in industry, medicine and is a prerequisite for the production of new generation electronic devices for the environment.
The Armenian members of the scientific group are the assistant of the above-mentioned chair, Ph.D. Suzanna Blbulyan, Researcher of YSU Biology Research Institute, Associate Professor Anahit Vasilian, and Master’s student of the Chair Tatev Manutsyan. There are 5 scientists and researchers in the Belarusian group.
Within the scope of the grant program, Deputy Director of the Institute of Microbiology of the National Academy of Sciences of Belarus, Tatiana Semashko, visited YSU, Faculty of Biology, and gave a lecture on "Technologies of production of enzyme preparations and their use in medicine" for faculty members, post-graduate students, and students.
In a conversation with us, Tatyana Semashko, referring to the long-term cooperation with YSU biology faculty colleagues, mentioned, "It is very pleasant to communicate and work with our YSU colleagues who have common scientific interests, who have a high level of knowledge, can give ideas and present a new point of view. There is a desire on both sides to continue cooperation and implement new scientific programs."
Anna Poladyan emphasized that they are planning to improve their recorded results by applying nanocomposites that will stimulate the work of hydrogenase enzymes.
The two-year research is coming to an end. The group has joint scientific works, and the publication of a scientific article in an international peer-reviewed journal is also underway.
It should be noted that Anna Poladyan made a presentation presenting the research results at the conference organized by the Federation of European Microbiological Societies (FEMS 2023) held in Hamburg, Germany in July.