- Ամրապնդվում են հայ-ղազախական գիտակրթական կապերը․ ղազախ ուսանողները՝ ԵՊՀ-ում
Գումիլյովի անվան եվրասիական ազգային համալսարանի (Ղազախստան, Աստանա) մագիստրատուրայի 11 ուսանողներ վերապատրաստում են անցնում ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետում։ Երկու համալսարանների միջև 2015 թ․ կնքված համագործակցության հուշագրի շրջանակում ԵՊՀ այցելող ղազախ ուսանողների թիվը տարեցտարի ավելանում է։
Գումիլյովի անվան եվրասիական ազգային համալսարանի մագիստրատուրայի ուսանողները ԵՊՀ-ում մասնակցում են դասախոսությունների, ուսումնասիրում համալսարանում առկա գրականությունը՝ հավաքագրելով իրենց մագիստրոսական թեզի թեմային վերաբերող անհրաժեշտ տեղեկություններ։
«ԵՊՀ-ում յուրաքանչյուրս ունենք մեր գիտական ղեկավարը, որն օգնում է մեզ թեզը պատրաստելու հարցում։ Մենք հիացած ենք ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմով։ Ցանկացած հարցով կարող ենք դիմել նրանցից յուրաքանչյուրին, և նրանք մշտապես պատրաստակամ են աջակցելու մեզ՝ պատասխանելով մեզ հետաքրքրող հարցերին և արժեքավոր խորհուրդներ տալով»,- իր տպավորությունների մասին պատմեց ղազախ ուսանող Սաիդա Տերգեուբաևան։
ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի սոցիալ-տնտեսական աշխարհագրության ամբիոնի դասախոս Կարինե Շախոյանը, խոսելով երկու համալսարանների հաջող համագործակցության մասին, ընդգծեց, որ առաջին տարում՝ 2015 թ․, երկու ղազախ ուսանող էին եկել համալսարան, իսկ հետագայում արդեն ԵՊՀ այցելող ղազախ ուսանողների թիվը տարեցտարի ավելացավ։
«Ղազախ ուսանողների հետ քննարկում ենք նրանց ընտրած թեմայի արդիականությունը, խնդիրները, նպատակը, մեթոդաբանությունը, անդրադառնում համաշխարհային փորձին, խորհուրդներ տալիս, թե ինչ քարտեզներ կարելի է գծել տվյալ թեմայի շրջանակում և այլն»,- ասաց Կարինե Շախոյանը։
Աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի սոցիալ-տնտեսական աշխարհագրության ամբիոնի դոցենտ Ակսել Պոտոսյանն էլ հավելեց, որ ղազախ ուսանողների երկշաբաթյա կրթական ծրագրում ներառված է նաև այցելած երկրի պատմությանը, մշակույթին, ազգային սովորույթների առանձնահատկություններին ծանոթանալը, և որոնց վերաբերյալ ևս կազմակերպվում են դասախոսություններ։
«Բացի ուսումնական գործընթացի կազմակերպումից՝ նրանց ենք ներկայացնում նաև Հայաստանի տնտեսական, մշակութային կյանքը, ուղեկցում Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր։ Իրենք էլ իրենց երկրի վերաբերյալ տարբեր թեմաներով սահիկաշարեր են պատրաստում և ներկայացնում ֆակուլտետի դասախոսներին և ուսանողներին»,- նշեց Ակսել Պոտոսյանը։
Այս համատեքստում նա մատնանշեց, որ ֆակուլտետը համագործակցության ծրագրեր ունի նաև այլ երկրների, այդ թվում՝ Գերմանիայի, Ռուսաստանի տարբեր բուհերի հետ։
ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի դեկան Սարգիս Քելյանը, անդրադառնալով ԵՊՀ-ի և Գումիլյովի անվան եվրասիական ազգային համալսարանի միջև կնքված համագործակցության հուշագրի դրույթներին, նախ նշեց, որ Ղազախստանի ուսանողների այցը ԵՊՀ ֆինանսավորում է իրենց համալսարանը, այնուհետև հավելեց, որ ԵՊՀ ուսանողները ևս հնարավորություն ունեն այցելելու Գումիլյովի անվան եվրասիական ազգային համալսարան։
Նշենք, որ Գումիլյովի անվան եվրասիական ազգային համալսարանի մագիստրատուրայի ուսանողները պարբերաբար այցելում են նաև ԵՊՀ տարբեր ֆակուլտետներ։

3. Promoting Armenian-Kazakh scientific and educational ties: Kazakh students at YSU
Eleven graduate students from Gumilyov Eurasian National University (Kazakhstan, Astana) are currently undergoing professional training at the YSU Faculty of Geology and Geography. The number of Kazakh students visiting YSU as part of the memorandum of cooperation signed between the two universities in 2015 continues to grow year after year.
The students from Gumilyov Eurasian National University are attending lectures at YSU and using the university's literature resources to gather essential information relevant to their master's thesis topics.
"At YSU, each of us has our scientific supervisor, who helps us compile the thesis. We are deeply impressed by the teaching staff at the YSU Faculty of Geography and Geology. We can reach out to any of them with any question, and they are always ready to support us, answering the questions and giving valuable advice," shared Kazakh student Saida Tergeubayeva.
Speaking about the fruitful cooperation between the two universities, Karine Shakhoyan, a lecturer at the Chair of Socio-Economic Geography of YSU Geography and Geology Faculty, highlighted that in the first year, in 2015, two Kazakh students came to the university, and later the number of Kazakh students visiting YSU increased year after year.
"We engage with Kazakh students in discussions regarding the relevance, challenges, objectives, and methodologies of their chosen topics. We also explore global perspectives, offer guidance on what maps can be drawn within the framework of their topic, and provide any additional support they may require," said Karine Shakhoyan.
Aksel Potosyan, Associate Professor at the Chair of Socio-Economic Geography of the Geography and Geology Faculty, added that the two-week educational program for Kazakh students includes exploring the history, culture, and peculiarities of the national customs of the host country, and lectures are organized on these topics as well.
"In addition to organizing the educational process, we introduce them to Armenia’s economic and cultural life, arrange sightseeing tours to the historical and cultural sites in Armenia, while they prepare presentations on various topics related to their country and present them to the professors and students of the faculty," said Aksel Potosyan.
In this context, he pointed out that the faculty has plans for cooperation with other countries, including Germany and Russia.
Sargis Kelyan, Dean of YSU Geography and Geology Faculty, spoke about the provisions of the memorandum of cooperation signed between YSU and Gumilyov Eurasian National University. He initially noted that the visit of Kazakh students to YSU is financed by their university, and additionally, emphasized that YSU students also have the opportunity to Gumilyov Eurasian National University.
The graduate students of Gumilyov Eurasian National University often visit other faculties at YSU as well.