- ԵՊՀ-ում էր Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահը
ԵՊՀ Պալեանների անվան դահլիճում դասախոսությամբ հանդես եկավ Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Մարգարիտիս Սխինասը։ Դասախոսության շրջանակում նա ներկայացրեց Հայաստանի և ԵՄ-ի գործընկերային հարաբերությունները և համագործակցության զարգացման միտումները։
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ողջունելով ներկաներին, նշեց, որ ԵՊՀ-ն թե՛ իր պրոֆեսորադասախոսական կազմով և ուսանողների թվով, թե՛ մասնագիտական ուղղվածություններով ամենամեծն է Հայաստանում։
«ԵՊՀ-ն առաջատար է նաև հրապարակված գիտական հոդվածների թվով։ ԵՊՀ գիտնականների հոդվածները հրապարակվում են ոչ միայն Հայաստանի գիտական ամսագրերում, այլև բարձր վարկանիշ ունեցող միջազգային հանդեսներում։ Միջազգային վարկանիշային հարթակներում տարբեր չափանիշներով ևս համալսարանն առաջինն է հայաստանյան բուհերի շարքում։ Ուստի, մենք միշտ առաջ ենք շարժվում՝ շարունակելով կատարելագործել մեր կրթական ծրագրերն ու կրթական միջավայրը»,- ասաց ԵՊՀ ռեկտորը։
Հովհաննես Հովհաննիսյանը, անդրադառնալով Հայաստան-ԵՄ գործընկերությանը, ընդգծեց, որ այդ հարաբերություններն էական նշանակություն ունեն ՀՀ քաղաքացիների համար ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական տեսանկյունից։ Նա մասնավորապես կարևորեց վիզաների ազատականացման հարցը։
Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Մարգարիտիս Սխինասը նշեց, որ ուրախ է գտնվելու տարածաշրջանի ամենահին և ամենահարգված համալսարաններից մեկում՝ Երևանի պետական համալսարանում, որտեղ մեծաթիվ երիտասարդներ կան։
«Թեև Հայաստանն իր աշխարհագրական դիրքով հեռու է Եվրոպայից, սակայն դրա հետ մեկտեղ՝ փաստ է, որ մենք ունենք ընդհանուր հետաքրքրություններ, արժեքներ և ձգտումներ։ Մենք ունենք նույն վճռականությունը, ինչը ներկայում հասարակության շրջանում առավել ակնհայտ է դառնում ժողովրդավարության ամրապնդման, օրենքի գերակայության, անարդարության և կոռուպցիայի դեմ, ինչպես նաև մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության համար պայքարելիս»,- մատնանշեց նա։
Եվրոպայի հանձնաժողովի փոխնախագահն անդրադարձավ նաև ԵՄ-ի կողմից Հայաստանում իրականացվող ներդրումային ծրագրերին՝ շեշտելով, որ ԵՄ-ն շարունակելու է տարբեր ծրագրերի շրջանակում աջակցել Հայաստանին։
Խոսելով վիզաների ազատականացման գործընթացից՝ Մարգարիտիս Սխինասը հույս հայտնեց, որ կարճ ժամանակ անց Հայաստանի քաղաքացիները կկարողանան ազատ ճամփորդել Եվրոպայում։ Նա կարևորեց նաև «Էրազմուս+» ծրագիրը, որի շնորհիվ հայ ուսանողները հնարավորություն են ունենում կրթությունը շարունակելու ԵՄ առաջատար բուհերում։
«Սրանք կարևոր ձեռքբերումներ են, սակայն մենք չենք սահմանափակվում այսքանով»,- ընդգծեց նա։
Դասախոսության ավարտին ԵՊՀ ուսանողներն իրենց հետաքրքրող հարցերն ուղղեցին Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահին։ Հարցերի շրջանակը ընդգրկում էր թե՛ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գործընթացները, թե՛ կրթական ու տնտեսական գործակցության ընդլայնումը։
Նշենք, որ դասախոսությանը ներկա էին նաև Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, ԵՊՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ։

September 09, 2024 | 17:36
European Commission Vice-President Margaritis Schinas delivered a lecture in the YSU Paleans Hall. During the lecture, he discussed the partnership relations between Armenia and the EU, as well as development trends in bilateral cooperation.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan, in his welcome address, highlighted that YSU is the largest university in Armenia, both in terms of its teaching staff and student enrollment, as well as its range of professional programs.
"YSU also leads in the number of published scientific articles, with research by its scientists appearing not only in Armenian journals but also in high-ranking international publications. The university ranks first among Armenian institutions on various global rating platforms. We are committed to continuous progress, consistently enhancing our educational programs and environment," said the YSU rector.
Hovhannes Hovhannisyan, speaking about the Armenia-EU partnership, emphasized its crucial importance for Armenia's citizens from both political and economic perspectives. He particularly highlighted the issue of visa liberalization.
Vice President of the European Commission Margaritis Schinas expressed his pleasure at being at Yerevan State University, one of the region's oldest and most respected institutions, where he noted the vibrant presence of many young people.
"Although Armenia is geographically far from Europe, it is a fact that we have common interests, values, and aspirations. We have the same determination, which is becoming more and more evident in society fighting for the strengthening of democracy, the rule of law, injustice, and corruption, as well as for the protection of human rights and fundamental freedoms," he pointed out.
The vice president of the European Commission also discussed the investment programs implemented by the EU in Armenia, stressing that the EU will continue to support Armenia within the framework of various programs.
Speaking about the process of visa liberalization, Margaritis Schinas expressed hope that Armenian citizens will soon be able to travel freely within Europe. He also highlighted the significance of the "Erasmus+" program, which provides Armenian students the opportunity to pursue their education at leading EU universities.
"These are important achievements, but we are not limited to this," he stressed.
At the end of the lecture, YSU students posed questions to the vice president of the European Commission. The questions addressed a range of topics, including Armenia's foreign policy processes and the expansion of educational and economic cooperation.
EU Ambassador to Armenia Vasilis Maragos, along with members of YSU’s teaching staff and students, were also in attendance at the lecture.