- ԵՊՀ-ի և Նորվեգիայի Ստավանգերի համալսարանի միջև համագործակցությունը՝ մասնագիտական փորձի փոխանակման հնարավորություն
Սեպտեմբեր 26, 2024 | 16:52
ԵՊՀ-ի և Նորվեգիայի Ստավանգերի համալսարանի միջև համագործակցությունը՝ մասնագիտական փորձի փոխանակման հնարավորություն
«Էրազմուս+» միջազգային շարժունության ծրագրով Երևանի պետական համալսարանի և Ստավանգերի համալսարանի (Նորվեգիա) միջև կնքված պայմանագրի շրջանակում 2024-2025 ուստարվա սկզբին Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի Սոցիալական աշխատանքի և սոցիալական տեխնոլոգիաների ամբիոնի դասախոսները համագործակցության ընդլայնման և համատեղ ծրագրերի իրականացման նպատակով հյուրընկալվեցին Ստավանգերի համալսարանում։
Այցի շրջանակում Սոցիալական աշխատանքի և սոցիալական տեխնոլոգիաների ամբիոնի դասախոսներ Արտակ Խաչատրյանը, Մարինե Յարմալոյանը և Լիանա Մկրտչյանը «Սոցիալական աշխատանք» մագիստրոսական ծրագրի ուսանողներին ներկայացրին «Սոցիալական աշխատանքի կրթության կազմակերպում», «Բռնի տեղահանվածների հետ սոցիալական աշխատանք», «Կոնֆլիկտների կառավարում» թեմաներով դասախոսություններ, ինչպես նաև անցկացրին սեմինար–քննարկումներ դասախոսական համակազմի հետ։
Ձայնագրվեց նաև համատեղ փոդքասթ Արցախի ժողովրդի բռնի տեղահանության վերաբերյալ՝ իրազեկելով մարդու իրավունքների խախտումների և սոցիալական պաշտպանության համակարգի արձագանքի մասին։
ԵՊՀ դասախոսներն այցելեցին մի շարք պետական և հասարակական-սոցիալական ծառայություններ տրամադրող կառույցներ, ուսումնասիրեցին խնամատարության զարգացման և սոցիալական վերականգնման սկանդինավյան մոտեցումները:
Ձեռք բերված գիտելիքը և փորձը կկիրառվեն ԵՊՀ «Սոցիալական աշխատանք» բակալավրի և «Սոցիալական քաղաքականություն և սոցիալական քաղաքականություն» մագիստրատուրայի կրթական ծրագրերի տարբեր դասընթացներում։
Աշխատանքային այցի ավարտին քննարկվեցին հետագա համագործակցության ընդլայնման, համատեղ ծրագրերի, այդ թվում՝ դասախոսների և ուսանողների փոխանակման, հետազոտական աշխատանքների և գիտական հոդվածների պատրաստման ու հրապարակման հնարավորությունները։

3. YSU and University of Stavanger collaborate for professional experience exchange
Within the framework of the agreement signed between Yerevan State University and Stavanger University (Norway) as part of the Erasmus+ International Mobility Programme, lecturers from the Chair of Social Work and Social Technologies at the Faculty of Sociology were hosted at Stavanger University at the beginning of the 2024-2025 academic year. This initiative aims to expand cooperation and implement joint programs.
During the visit, lecturers from the Chair of Social Work and Social Technologies—Artak Khachatryan, Marine Yarmaloyan, and Liana Mkrtchyan—delivered lectures on "Organization of Social Work Education", "Social Work with Forcibly Displaced People", "Conflict Management" to students in the Master's program in Social Work. They also conducted seminar discussions with the teaching staff.
A joint podcast was also recorded addressing the forced displacement of the people from Artsakh, highlighting human rights violations and the response of the social protection system.
YSU lecturers visited several state and public and social services providing institutions to explore Scandinavian approaches to foster care development and social rehabilitation.
The knowledge and experience gained will be applied in the educational process of YSU "Social Work" bachelor's and "Social Policy and Administration" master's programs.
At the conclusion of the working visit, discussions focused on further opportunities for expanding cooperation, including joint programs, faculty and student exchanges, and the preparation and publication of research works and scientific articles.