- Պրոֆեսոր Ալբերտ Ստեփանյանը պարգևատրվել է ԵՊՀ ոսկե մեդալով
Երևանի պետական համալսարանում ծավալած գիտամանկավարժական բեղուն գործունեության, երիտասարդ մասնագետների պատրաստման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի և բարեխիղճ աշխատանքի համար ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը ԵՊՀ ոսկե մեդալով է պարգևատրել Համաշխարհային պատմության ամբիոնի պրոֆեսոր Ալբերտ Ստեփանյանին:
Երևանի պետական համալսարանում ավանդույթ է դարձել համալսարանի գիտական և կրթական կյանքում նշանակալի ներդրում ունեցող անձանց աշխատանքի բարձր գնահատումը։
Պրոֆեսոր Ստեփանյանը երկար տարիներ նվիրված է եղել ԵՊՀ կրթական ու գիտական կյանքին՝ իր օրինակելի աշխատանքով նպաստելով թե՛ ուսանողների մասնագիտական զարգացմանը, թե՛ պատմագիտության ոլորտի հարստացմանը։ Նրա դասախոսությունները և գիտական ուսումնասիրություններն առանձնանում են բարձր մակարդակով ու յուրահատուկ մոտեցումներով, որոնք ոգեշնչել են բազմաթիվ սերունդների։
«Ալբերտ Ստեփանյանի գիտական նվաճումները և ուսանողներին փոխանցած արժեքները վկայում են, որ պրոֆեսորը ոչ միայն գիտության, այլև համալսարանական համայնքի կարևորագույն ներկայացուցիչներից է։ ԵՊՀ ոսկե մեդալը նրա նվիրումի և հաջողությունների արժանի գնահատանքն է»,- պարգևատրման ժամանակ ասաց ԵՊՀ ռեկտորը։

December 03, 2024 | 16:59
For his fruitful scientific and educational activities at Yerevan State University, his significant contribution to the training of young professionals, and his conscientious work, Albert Stepanyan, Professor at the Chair of World History, has been honored with the YSU Gold Medal. The award was presented by the Rector of Yerevan State University, Hovhannes Hovhannisyan.
It has become a tradition at Yerevan State University to highly appreciate the work of individuals who make significant contributions to the university's scientific and educational life.
Professor Stepanyan has devoted many years to the educational and scientific life of Yerevan State University, making significant contributions to both the professional development of students and the enrichment of the field of historiography. His lectures and scientific studies are distinguished by their high level and unique approaches, which have inspired numerous generations.
"Albert Stepanyan's scientific achievements and the values he has passed on to his students attest to the fact that the professor is not only a key figure in the field of science, but also one of the most important representatives of the university community. The YSU Gold Medal is a well-deserved recognition of his dedication and accomplishments," said the Rector of Yerevan State University during the award ceremony.