- Տիեզերակայաններում կենսամիջավայրի ստեղծման հնարավորությունները. հայ գիտնականների նոր նախագիծը
Տիեզերական միջավայրում բույսերի աճը գիտական համայնքի ուշադրության կենտրոնում է, քանի որ այն անմիջականորեն վերաբերում է տիեզերագնացների սննդի, թթվածնի և խցիկում խոնավության վերահսկման հարցերին։ Թեմայի ուսումնասիրությամբ զբաղվում են Հայաստանի գիտական համայնքի «Ամենամյա ամփոփիչ գիտաժողով-2024»-ի միջգիտակարգային մրցույթը հաղթած գիտական խմբի անդամները։ «Կենսաբանական միջավայրի ձևավորումը տիեզերական կայաններում» նախագծի նպատակն է ստեղծել կենսամիջավայր տիեզերագնացների կայաններում՝ ապահովելով վերջիններիս սննդային պահանջը:
Մինչ օրս տիեզերք տարված բույսերը ներկայացնում էին հիմնականում գիտական հետաքրքրություն, սակայն այժմ աշխատանքներ են տարվում դրանց ֆունկցիոնալությունը ընդլայնելու առումով ևս: Տիեզերական թռիչքների ընթացքում բույսերի աճեցումը նպաստելու է ոչ միայն խցիկի խոնավության վերահսկմանը, այլև կարող է հոգեբանական դրական ազդեցություն ունենալ անձնակազմի վրա: Իսկ թե ինչպես կարելի է կենսաբանական միջավայր ստեղծել տիեզերական կայաններում, այս և մի շարք այլ հարցերի պատասխաններ գտնելու են «Ամենամյա ամփոփիչ գիտաժողով-2024»-ի շրջանակում անցկացված միջգիտակարգային նախագծերի մրցույթում 2-րդ տեղը զբաղեցրած գիտական խմբի անդամները՝ Նաիրա Սարգսյանը, Անուշ Բադալյանը, Դիանա Դարբինյանը, Գոռ Խաչատրյանը, Սուրեն Դավիթավյանը։ Հետազոտությունների արդյունքում գիտական խումբը պարզելու է, թե որքանով է այս միջավայրը հնարավորություն ընձեռում կենսաբանական արտադրանքի ստացումը տիեզերքում ընդլայնելու տեսանկյունից:
«Կենսաբանական միջավայրը ինքնին բնական վիճակ է, որը գոյություն ունի բնության մեջ՝ միլիոնավոր տարիներ: Շատ վաղուց մարդը հասել է նրան, որ երկրի վրա նման միջավայր հնարավոր է ստանալ նաև արհեստականորեն: Դրան զուգահեռ, սակայն, տիեզերական կայաններում նմանատիպ միջավայրի ձևավորման համար տակավին մեծ զարգացում է պահանջվում: Այդ հարցի լուծումը և համապատասխան բույսերի աճը տիեզերքում կլուծեն մի քանի կարևոր՝ նոր կենսաբանական միջավայրի, թթվածնի, սննդի, սոցիալ-հոգեբանական և այլ հարցեր։ Սա ևս մեկ կարևոր բաղադրիչ կարող է լինել՝ ապագայում նոր կյանքի ձևավորման տեսանկյունից ինչպես երկրի վրա, այնպես էլ դրանից դուրս»,- պատմում է ՀՀ ԳԱԱ Ա. Թախտաջյանի անվան բուսաբանության ինստիտուտի ավագ լաբորանտ, քարաքոսաբան Նաիրա Սարգսյանը, ում հիմնական աշխատանքը լինելու է ընտրված բույսերի համար կենսամիջավայրերի ստեղծումը, դրանց ցանքի, խնամքի, աճի ճիշտ պլանավորումն ու վերջնարդյունքի ստացումը։
Նրա խոսքով տիեզերքի վերաբերյալ նախագծի շրջանակում ծավալվող հարցերը խմբի բոլոր անդամներին էլ դուր է եկել, քանի որ այն հնարավորություն է տալիս ընդլայնելու մտահորիզոնը, հանդես գալու նոր առաջարկներով։ Թեման, որ միավորում է գիտական տարբեր ոլորտներ, նախանշում նոր բացահայտումների հեռանկարներ, ժամանակակից աշխարհում մշտապես արդիական է:
Խոսելով նմանօրինակ համագործակցության կարևորության մասին՝ Ա.Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի կրտսեր գիտաշխատող, ֆիզիկոս, ասպիրանտ Անուշ Բադալյանը նշում է՝ տարբեր մասնագետների համախմբումը մի գաղափարի շուրջ նպաստում է նորարարական լուծումների մշակմանը՝ հատկապես այնպիսի խնդիրների դեպքում, որոնք պահանջում են բազմաբնույթ մոտեցումներ։
«Այսպիսի համագործակցությունը նպաստում է փորձի փոխանակմանը, ավելի լայն ու համապարփակ գիտելիքի ձեռքբերմանը։ Երբ տարբեր ոլորտների մասնագետներ միավորվում են, նրանք կարող են լուծել տարբեր մոտեցումներ պահանջող բարդ և բազմակողմանի խնդիրներ։ Երբ մարդկանց միավորում է ընդհանուր գաղափար կամ նպատակ, նրանք ավելի մեծ խանդավառությամբ ու էներգիայով են աշխատում, միմյանց աջակցում տարբեր մարտահրավերների ու դժվարությունների դեպքում և ի վերջո հասնում ավելի մեծ արդյունքի, ինչը եղավ նաև մեր դեպքում»,- ասում է Անուշը։
ՀՀ ԳԱԱ Ա.Բ. Նալբանդյանի անվան քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտի լաբորանտ, կենսաքիմիկ Դիանա Դարբինյանը, անդրադառնալով նախագծի պլանավորման ընթացքում առաջացած խնդիրներին, պատմեց, որ հիմնական դժվարությունը բույսերի ընտրությանն էր:
«Քննարկվել է բույսերի, քարաքոսերի և սնկերի ընտրության հարցը։ Քննարկման արդյունքում որոշեցինք վերցնել հատիկաընդեղեն բույսերից՝ սոյա, լոբի, ոլոռ, քանի որ դրանք պարունակում են մեծ քանակությամբ սպիտակուցներ, վիտամիններ։ Դրանք օժտված են հակաօքսիդանտային ակտիվությամբ, դիմացկուն են միջավայրի փոփոխվող պայմանների նկատմամբ»,- ընդգծում է Դիանան, ով ուսումնասիրության ժամանակ կատարելու է կենսաքիմիական չափումներ, դիտարկելու է բույսերի տարբերությունը ճառագայթումից առաջ և հետո։
Հաշվի առնելով ծանր մետաղների, օրգանական և անօրգանական նյութերի կոնցենտրացիան և կենսակլանումը՝ ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի կիրառական հիդրոէկոլոգիայի լաբորատորիայի ավագ լաբորանտ, ասպիրանտ Գոռ Խաչատրյանը կատարելու է կենսամիջավայրի լրացուցիչ հետազոտություններ՝ բույսերի բնականոն աճը ապահովելու համար։
«Լոբու, սոյայի և ոլոռի աճեցման համար անհրաժեշտ են հիմնական մակրոտարրեր, ինչպիսիք են՝ ազոտը, ֆոսֆորը, կալիումը, կալցիումը, մագնեզիումը և ծծումբը. սրանք բույսերի աճը, արմատների զարգացումը, ֆոտոսինթեզը և սերմերի ձևավորումն ապահովող բաղադրիչներ են: Միկրոտարրերից պահանջվում են երկաթ, մանգան, բոր, ցինկ, պղինձ և մոլիբդեն, որոնք նպաստում են ֆոտոսինթեզին, ֆերմենտների ակտիվացմանը և ազոտի ֆիքսացիային: Ուստի անհրաժեշտ է իրականացնել նշված տարրերի հետազոտություններ՝ բույսերի լավ աճը և զարգացումն ապահովելու նպատակով»,- պատմում է Գոռը՝ հավելելով, որ բուսական աշխարհի էվոլյուցիոն պատմությունը ցույց է տվել մանրէների նշանակալից դերը սիմբիոտիկ փոխհարաբերություններում: Հաշվի առնելով այն փաստը, որ որոշ բույսեր առավել ինտենսիվ են աճում նման համակարգում, շատ կարևոր է վերարտադրել նմանատիպ փոխհարաբերություն տիեզերքում: Դա կնպաստի միավոր ժամանակում առավել շատ կենսաբանական մասսա գեներացնելուն։
Գոռի կարծիքով նախագծի արդյունքները կարող են էականորեն փոխել կամ բարելավել ոլորտում կատարվող ուսումնասիրությունները։ Նախատեսում է նորարարական մոտեցումների կիրառում, որոնք կարող են բարձրացնել բույսերի աճի արդյունավետությունը տիեզերական պայմաններում և բացահայտել նոր հնարավորություններ կենսաբանական համակարգերի զարգացման համար։ Մանրէների և բույսերի սիմբիոզի վերարտադրումը կարող է օգնել հասնելու ավելի բարձր բիոմասայի արտադրության՝ նպաստելով սննդամթերքի տրամադրմանը և հոգեբանական աջակցությանը տիեզերագնացներին երկարաժամկետ թռիչքների ընթացքում։
Ընտրված բույսերի գենետիկական հետազոտությամբ, կենսաբանական տվյալների մշակման և կապերի վերհանման աշխատանքներով զբաղվելու է ՀՀ ԳԱԱ մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի կենսաինֆորմատիկայի խմբի կրտսեր գիտաշխատող, կենսաբանական գիտությունների թեկնածու Սուրեն Դավիթավյանը։
«Նախագիծն ունի հզոր պոտենցիալ գործնական կիրառության տեսանկյունից, քանի որ բույսերի աճի խթանումը տիեզերական կայաններում շարունակում է մնալ արդիական։ Հաշվի առնելով, որ թեև մշուշոտ, բայց արդեն երևում է տիեզերական կոմերցիոն թռիչքներ կատարելու հեռանկարը, անհրաժեշտ է մեծ քանակությամբ մարդկանց ապահովել և՛ սննդով, և՛ ստեղծել Երկրի նման միջավայր, որպեսզի երկարատև թռիչքն անցնի առավել հարմարավետ»,- ընդգծում է Սուրենը, որի կարծիքով իրենց գիտական խմբի հաջողության գլխավոր գրավականը բանավիճելու և քննադատություն ընդունելու կարողությունն է։
Թիմի անդամները հավատում էին իրենց նախագծի հաջողությանը, քանի որ նրա հիմքում ընկած է արդիական և հեռանկարային գաղափար:
Թեմայի իրականացման արդյունքում գիտական խմբի անդամները նախատեսում են հրապարակել առնվազն երեք հոդված միջազգային գիտական ամսագրերում, ինչպես նաև արդյունքները ներկայացնել տեղական և միջազգային տարբեր գիտաժողովների ժամանակ։ Նրանք նպատակ ունեն խորացնելու միջագիտակարգային համագործակցությունը Հայաստանի գիտական հաստատությունների միջև, ինչպես նաև նպաստելու Հայաստանի Հանրապետության ներգրավվածությանը տիեզերական ուսումնասիրությունների ոլորտում:

3. Possibilities of creating biosphere in space stations: Armenian scientist’s new project
The growth of plants in space environments has become a focal point of scientific interest, as it directly concerns the issues of astronauts' nutrition, oxygen supply, and humidity control within the spacecraft. This research is being carried out by the members of the scientific team who won the interdisciplinary competition at the "Annual Review Conference-2024" of the Armenian academic community. The "Creation of a Biological Environment in Space Stations" project aims to develop a biosphere within space stations, ensuring the astronauts' nutritional needs.
Up until now, plants taken into space were primarily of scientific interest. However, efforts are now being made to expand their functionality. Growing plants during space flights will not only assist in controlling cabin humidity but may also have a positive psychological impact on the crew. Furthermore, solutions to various challenges, such as how to create a biological environment on space stations, will be sought by the members of the scientific team that won second place in the interdisciplinary project competition at the "Annual Review Conference-2024". The team, consisting of Naira Sargsyan, Anush Badalyan, Diana Darbinyan, Gor Khachatryan, and Suren Davitavyan, will explore whether this environment can enable the production of biological materials in space on a larger scale.
"Biological environments are, by nature, a phenomenon that has existed in nature for millions of years. Long ago, humans reached a point where it became possible to artificially create such an environment on Earth. However, creating a similar environment in space stations still requires significant development. Solving this issue and ensuring plant growth in space will address several crucial challenges, such as the creation of new biological environments, oxygen production, food provision, and socio-psychological concerns. This could also become an important element for the future development of life both on Earth and beyond," explains lichenologist Naira Sargsyan, Senior Laboratory Technician at the Institute of Botany of the National Academy of Sciences of Armenia (NAS RA), whose main task will be to create biological environments for selected plants, plan their planting, care, and growth, and achieve the final results.
According to her, the issues arising within the framework of the project regarding the space have been liked by all the members of the group, as they provide an opportunity to broaden their horizons and make innovative proposals. The topic, which unites various scientific fields, opens up new prospects for discovery and is always relevant in the modern world.
Anush Badalyan, Junior Researcher at A. I. Alikhanyan National Science Laboratory, physicist, and PhD student, emphasizes the importance of interdisciplinary collaboration, stating that bringing together experts from different fields fosters the development of innovative solutions, especially for problems that require multifaceted approaches.
"This kind of collaboration facilitates the exchange of experience and the acquisition of more comprehensive knowledge. When specialists from different fields unite, they can solve complex, multifaceted problems that require different approaches. When people are united by a common idea or goal, they work with greater enthusiasm and energy, supporting each other through challenges and difficulties, ultimately achieving better results, as was the case with us," says Anush.
Biochemist Diana Darbinyan, Laboratory Technician at the Institute of Chemical Physics named after A.B. Nalbandyan, NAS RA, describes one of the key challenges faced during the planning of the project—choosing the right plants.
"We discussed the selection of plants, lichens, and fungi. After deliberation, we decided to focus on legumes—soybean, beans, and peas—because they contain high levels of proteins and vitamins. They are endowed with antioxidant properties and are resilient to changing environmental conditions," explains Diana, who will perform biochemical measurements during the study, comparing the plants' conditions before and after radiation exposure.
Taking into account the concentration and bioaccumulation of heavy metals, organic, and inorganic substances, Gor Khachatryan, Senior Laboratory Technician at the Applied Hydroecology Laboratory of the Scientific Center of Zoology and Hydroecology, NAS RA, will conduct additional research to ensure the plants' normal growth in the biological environment.
"For the cultivation of beans, soybeans, and peas, the primary macronutrients required are nitrogen, phosphorus, potassium, calcium, magnesium, and sulfur. These elements are vital for plant growth, root development, photosynthesis, and seed formation. Micronutrients such as iron, manganese, boron, zinc, copper, and molybdenum are necessary for photosynthesis, enzyme activation, and nitrogen fixation. Thus, it is crucial to investigate these nutrients to ensure the proper growth and development of plants," says Gor, adding that the evolutionary history of plants has highlighted the significant role of microorganisms in symbiotic relationships. Considering that certain plants grow more intensively in such systems, it is crucial to replicate these relationships in space. This would help generate more biological mass within a shorter time frame.
According to Gor, the project's results could significantly change or improve research in the field. He anticipates the implementation of innovative approaches to enhance plant growth efficiency in space and uncover new possibilities for the development of biological systems. The reproduction of the symbiosis between microorganisms and plants could contribute to higher biomass production, facilitating food provision and psychological support for astronauts on long-duration missions.
The team will also engage in genetic research on the selected plants, as well as the development of biological data and the identification of connections, under the guidance of Suren Davitavyan, Junior Researcher in the Bioinformatics Group at the Institute of Molecular Biology, NAS RA, and Candidate of Biological Sciences.
"The project has great practical potential, as stimulating plant growth in space stations remains a key area of interest. Considering that the prospects for commercial space flights, though still uncertain, are becoming increasingly apparent, there is a need to provide large quantities of food and create an Earth-like environment to make long-term space travel more comfortable," emphasizes Suren, who believes that the key to their scientific team's success lies in their ability to engage in debate and accept criticism.
The team members believe in the success of their project because it is based on a timely and forward-looking idea.
As part of the project implementation, they plan to publish at least three articles in international scientific journals and present their findings at both local and international conferences. They aim to deepen interdisciplinary cooperation between scientific institutions in Armenia and promote the country's involvement in space exploration.