- Գիտական համագործակցություն բնապահպանության ոլորտում. բնապահպան, անվանի գիտնական Լորենցո Վիլիզիի փորձառությունը
Մարտ 26, 2025 | 16:29
Գիտական համագործակցություն բնապահպանության ոլորտում. բնապահպան, անվանի գիտնական Լորենցո Վիլիզիի փորձառությունը
Օտարածին կենդանիները և բույսերը երբեմն աննկատ, սակայն վտանգավոր փոփոխությունների են ենթարկում շրջակա միջավայրը, ուստի դրանց հետազոտությունը կարևոր է թե՛ բնապահպանական, թե՛ տնտեսական և թե՛ առողջապահական խնդիրների կանխարգելման տեսանկյունից։ Անվանի գիտնական և բնապահպան, Լոդզի համալսարանի (Լեհաստան) պրոֆեսոր Լորենցո Վիլիզին, որը երկար տարիներ ուսումնասիրում է օտարածին տեսակների ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա, «Օտարածին ինվազիվ տեսակների ռիսկերի գնահատումը Հայաստանում» խորագրով աշխատաժողովի շրջանակում հյուրընկալվել էր ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետում՝ իր գիտելիքներով ու փորձով կիսվելու ֆակուլտետի մասնագետների հետ։
Հայաստանի հարուստ կենսաբազմազանությունը և գյուղատնտեսության զարգացումը ներկայում գտնվում են ինվազիվ տեսակների բարձր ազդեցության տակ՝ գլոբալ առևտրի աճի և կլիմայի շարունակական փոփոխության պատճառով: ԵՊՀ-ում անցկացված «Օտարածին ինվազիվ տեսակների ռիսկերի գնահատումը Հայաստանում» խորագրով աշխատաժողովը նպատակ ուներ ներկայացնելու ինվազիվ տեսակների ներթափանցման, էկոհամակարգերում հաստատման և տարածման կանխատեսման ու վերլուծության առանձնահատկությունները՝ էկոլոգիական վտանգները կանխարգելելու նպատակով, ինչը կնպաստի Հայաստանի բնության և տնտեսական ռեսուրսների պահպանմանը։
Լեհաստանից ժամանած հրավիրյալ պրոֆեսոր Լորենցո Վիլիզին աշխատաժողովի շրջանակում ներկայացրեց օտարածին տեսակների առաջացրած ռիսկերի բացահայտման և գնահատման համար կիրառվող գործիքակազմի առանձնահատկությունները։
Անդրադառնալով իր ուսումնասիրության ոլորտի ընտրությանը՝ Լորենցո Վիլիզին պատմեց, թե ինչու է որոշել ուսումնասիրել հենց ոչ բնիկ տեսակները։
«Միշտ սիրել եմ բնությունը, և այս թեման ինձ առանձնապես հետաքրքրեց այն ժամանակ, երբ սկսեցի ուսումնասիրել շատ երկրներում վտանգավոր համարվող ձկնատեսակներից մեկը։ Երբ հասկացա, որ օտարածին տեսակները կարող են լուրջ վնաս հասցնել բնությանը, որոշեցի խորանալ այս ուղղությամբ և ուսումնասիրել թե՛ ջրային, թե՛ ցամաքային տեսակները»,- ասաց նա։
Համալսարանում անցկացված աշխատաժողովի շրջանակում հրավիրյալ պրոֆեսորը ներկայացրեց իր մշակած գործիքակազմը, որը գիտնականներին հնարավորություն է տալիս գնահատելու, թե օտարածին որ տեսակներն են առավել վտանգավոր, ինչպես նաև՝ կանխարգելելու դրանց տարածումը։
«Այս գործիքակազմը կիրառվում է աշխարհի տարբեր երկրներում և հասանելի է շուրջ 31 լեզուներով։ Ուրախ եմ, որ այն շուտով հասանելի կլինի նաև հայերենով։ Սա կարևոր է, քանի որ հետազոտողները սովորաբար ուսումնասիրություն կատարելուց հետո զեկույցներ են կազմում և ներկայացնում համապատասխան պետական մարմիններ, ուստի անհրաժեշտ է գործիքակազմի՝ տվյալ երկրի պաշտոնական լեզվով հասանելիությունը»,- ընդգծեց Լորենցո Վիլիզին։
Գիտնականը շեշտեց, որ ՄԱԿ-ի հետ համագործակցությամբ և գիտական համայնքի աջակցությամբ այժմ աշխատում են մի նախագծի շուրջ, որի շրջանակում ուսումնասիրում են անհետացող և ինվազիվ տեսակները, փորձում բացահայտել, թե որ տեսակները կարող են վնաս հասցնել տնտեսությանը և էկոհամակարգերին:
«Արդեն ստեղծել ենք պոտենցիալ ինվազիվ տեսակների ցանկ և այժմ անցնում ենք երկրորդ փուլին՝ բացահայտելու, թե որոնք են ամենավտանգավոր տեսակները: Այս քայլերը կարևոր են նաև Հայաստանի համար, ուստի մենք նպատակ ունենք միջազգային փորձն ու լուծումներն առաջարկելու հայ գիտնականներին՝ Հայաստանում ոլորտի խնդիրներն արդյունավետ լուծելու համար»,- մատնանշեց նա։
Պրոֆեսորն ընդգծեց, որ գիտական համատեղ աշխատանքներն ու համագործակցությունները կարևոր դերակատարում ունեն բնապահպանական խնդիրների լուծման գործում՝ ապահովելով գիտելիքների և նորարարական մոտեցումների փոխանակում ինչպես տեղական, այնպես էլ համաշխարհային մակարդակով։
Այս համատեղ աշխատանքի շնորհիվ գիտնականները ոչ միայն պատկերացում են կազմում նշյալ խնդիրների մասին, այլև քայլեր ձեռնարկում՝ կանխելու բնության հավասարակշռության խախտումները, ինչը կարևոր է Հայաստանի, ինչպես նաև ողջ աշխարհի համար։

3. Renowned scientist Lorenzo Vilizzi’s experience as part of scientific cooperation in environmental protection
March 26, 2025 | 16:29
Renowned scientist Lorenzo Vilizzi’s experience as part of scientific cooperation in environmental protection
Non-native animals and plants often cause unnoticed yet dangerous changes to the surrounding environment. Therefore, their study is crucial from the perspective of preventing environmental, economic, and public health issues. Renowned scientist and environmentalist, Professor Lorenzo Vilizzi from the University of Łódź (Poland), who has spent many years studying the impact of non-native species on the environment, visited YSU Faculty of Biology to share his knowledge and experience with faculty specialists during a workshop titled "Risk Assessment of Invasive Species in Armenia."
Armenia's rich biodiversity and agricultural development are currently under significant pressure from invasive species, due to the growth of global trade and ongoing climate change. The workshop at YSU aimed to present the characteristics of forecasting and analyzing the penetration, establishment, and spread of invasive species in ecosystems to prevent ecological risks, thus contributing to the preservation of Armenia’s nature and economic resources.
During the workshop, Professor Vilizzi, who had traveled from Poland, presented the tools used to identify and assess the risks posed by non-native species.
Discussing his choice of research field, Professor Vilizzi shared why he decided to focus on non-native species: "I have always loved nature, and this topic particularly caught my interest when I began studying one of the fish species considered dangerous in many countries. When I realized that non-native species could cause significant harm to nature, I decided to delve deeper into this field and explore both aquatic and terrestrial species," he said.
During the workshop, the invited professor presented the toolkit he developed, which allows scientists to assess which non-native species are most dangerous and how to prevent their spread. "This toolkit is used in various countries around the world and is available in around 31 languages. I am happy that it will soon be available in Armenian as well. This is important because researchers typically compile reports after conducting studies and present them to the relevant authorities, so the availability of the toolkit in the official language of the country is crucial," emphasized Professor Vilizzi.
The scientist highlighted that in collaboration with the UN and with the support of the scientific community, they are currently working on a project that examines disappearing and invasive species, aiming to identify which species could harm the economy and ecosystems.
"We have already created a list of potential invasive species and are now moving on to the second phase—identifying which species are the most dangerous. These steps are important for Armenia as well, and we aim to offer international expertise and solutions to Armenian scientists to effectively address the sector’s challenges in the country," he noted.
The professor stressed that scientific collaborations play a crucial role in solving environmental problems by facilitating the exchange of knowledge and innovative approaches both locally and globally.
Thanks to this collaborative work, scientists are not only gaining insights into these issues but are also taking steps to prevent disturbances to the balance of nature, which is vital for both Armenia and the world at large.