3. Սուրբ Սարգսի տոնը հայերի շրջանում․ պատմական ակունքներ և ժողովրդական ավանդույթներ
Հայաստանյաց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու շարժական տոներից Սուրբ Սարգսի տոնն այս տարի նշվում է հունվարի 31-ին՝ զորավարի նահատակության օրը: Նախկինում մշտապես հունվարի 31-ին նշվող տոնն այսօր հայ եկեղեցու տոնացույցում նշվում է հունվարի 18-ից փետրվարի 23-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ Առաջավորաց պահքին հաջորդող շաբաթ օրը:
Սուրբ Սարգիսը համաքրիստոնեական սրբերի դասին պատկանող առասպելական կերպար է: Արդեն 5-րդ դարում Հովհան Մանդակունու խմբագրած տոնացույցում Սուրբ Սարգսի տոնը սահմանվել է Առաջավորաց պահքի շաբաթ օրը: Ըստ հռոմեական վարքագրության՝ սուրբ Սարգսին նվիրված հիշատակի օրը՝ որպես Կեսարացի սրբի տոն, նշվել է փետրվարի 24-ին, մինչդեռ հույներն այն տոնում են հունվարի 20-ին: Ի դեպ, սուրբ Սարգիս զորավարի պաշտամունքը տարածված էր հարևան ազգերի՝ պարսիկների, քրդերի, եզդիների մեջ ևս:
Հայկական լեռնաշխարհում սուրբ Սարգսի անունով կառուցվել են մոտ 220 սրբավայրեր՝ վանքեր, եկեղեցիներ, մատուռներ, անվանակոչվել են բերդեր, գյուղեր, լեռներ, գետեր, աղբյուրներ, թաղամասեր, բլրակներ, ձմեռանոցներ, մենաստաններ:
Զորավարը
Ազգությամբ հույն Սարգիս զորավարն ապրել է 4-րդ դարում Կապադովկիայում՝ Կեսարիայի Գամիրք գավառում: Նրան նկարագրում են այսպես. «…Ջերմեռանդ և գթասիրտ քրիստոնյա էր… Իմաստուն ու հանճարեղ էր, ծանոթ բոլոր դատավորներին և իշխաններին: Նա զորական էր, և նրա իշխանության ներքո կար մի զորագունդ: Արքունական հրամանով կարգված էր ծառայության Կապադովկիայի թագավորական զորքում: Հռոմեական զորքի ստրատեգ լինելով և լավ պատկերացնելով իրեն սպասվող կտտանքներն ու խոշտանգումները՝ սուրբ Սարգիսը անվախորեն և համարձակությամբ ամենուր քարոզում էր Սուրբ Ավետարանը, կործանում էր բագինները, մեհյանները, կառուցում եկեղեցիներ, օգնում աղքատներին ու կարոտյալներին և տարածում քրիստոնեությունը: Նա ամենուր օգնում էր ժողովրդին իր ունեցվածքով, սիրահոժար ողորմություն անում, պաշտպանում էր խեղճերին ու տկարներին և քրիստոնեություն քարոզում նաև իր գնդի զինվորներին: Ուժեղ և քաջարի զորավար լինելով՝ նա ոչ թե բռնությամբ էր թելադրում իր կամքը, այլ փորձում էր հնազանդությամբ ու գթասրտությամբ վերաբերվել իր զինվորներին ու նույնիսկ իր թշնամիներին»:
Ավանդազրույցը
Սուրբ Սարգիսն անվախ ու ազնիվ զորավար էր, որն օգնում էր խեղճերին ու անմեղներին, պատժում չարերին։ Նրա ճերմակ ձիու ոտքերի դոփյունից աշխարհն էր դղրդում, իսկ նիզակ շարժելուց՝ բուք ու բորան բարձրանում: Ժողովուրդը հավատում էր, որ սուրբը իշխում էր հողմերին, քամուն, բքին, կարկուտին ու կայծակին։ Ձիով շրջելով լեռներում՝ օգնում էր նաև կարիքավոր ճանապարհորդներին։
Ավանդազրույցը պատմում է, որ Սարգիս զորավարն իր որդու՝ Մարտիրոսի և 14 քաջամարտիկների հետ 363 թվականին նահատակվում է հանուն քրիստոնեության։ Նահատակության վայրում՝ Դաղման քաղաքի մոտ, գլխատվելուց առաջ սուրբ Սարգիսը խնդրում է Աստծուն, որ իր անունով կատարված աղոթքներն ի կատար ածվեն:
Հավատացյալները սրբի և մյուս նահատակների մարմինները թաքուն ամփոփում են Համիան քաղաքում, որտեղից էլ Մեսրոպ Մաշտոցը սրբի մարմինը տեղափոխում է Հայաստան՝ Կարբի (Աշտարակի մոտ), և վանք հիմնում: Ապա սրբի մասունքներից զետեղում են խաչափայտի մեջ և ամփոփելով Գագ բլրի գագաթին՝ կառուցում Սուրբ Սարգիս եկեղեցին:
Տոնի սովորույթներից
Սուրբ Սարգսի հիշատակության օրը, որն անվանվում է նաև Երիտասարդների օրհնության օր, հայ ժողովրդի ամենասիրելի տոներից է:
Սրբին առնչվող տարածված ավանդույթներից մեկն այն է, որ նա երիտասարդ սիրահարների, ընտանիքների հովանավորն է: Ըստ այդմ՝ Սուրբ Սարգսի տոնին նախորդող գիշերը երիտասարդներն աղի բլիթ էին ուտում երազ տեսնելու ակնկալիքով՝ հավատալով, որ երազում իրենց ջուր տվողը կլինի կյանքի ընկերը։ Եթե երազում ջրի բաժակը ոսկուց էր լինում, ասում էին, որ ապագա ամուսինը հարուստ է լինելու, եթե արծաթից՝ միջին ունեցվածքի տեր, եթե պղնձից կամ կավից՝ աղքատ։ Էական էր ջրի քանակությունը ևս. եթե բաժակը ջրով լի էր՝ շատ երկար կապրեին, եթե կիսատ էր՝ կյանքի կեսը, իսկ եթե ջուրը շատ քիչ էր՝ ընդամենը մի քանի տարի։
Սովորաբար աղաբլիթը թխում էին գերդաստանի բազմազավակ և երջանիկ մայրերը: Որոշ բնակավայրերում տոնի առավոտյան աղջիկները խմբվում էին մեկի տանը, միմյանց պատմում տեսած երազը, կիսում ուրախությունն ու բարեմաղթում երազի բարի կատարում, ապա ճաշակում օրվա ուտեստը՝ օձի թթու կոչվող ապուրը։ Այն պատրաստվում էր ոսպից, մանրաձավարից, ալյուրից և եփվում թթվի ջրի մեջ։
Ընդունված էր նաև տան տանիքին կամ պատշգամբում փոխինձ դնել և սպասել, որ սուրբ Սարգիսն իր ձիու պայտի հետքերը կթողնի այնտեղ։ Մեծ հաջողություն էր սպասվում այն մարդուն, ում ափսեում շաղ տված ալյուրի կամ փոխինձի միջով կանցներ սուրբը:
Ճակատագիրը որոշելու հետ կապված մեկ այլ հավատալիքի համաձայն՝ առավոտյան պատանիներն ու աղջիկները բարձրանում էին երդիկների վրա, լավաշի մեջ փաթաթած խաշիլի կամ հացի կտորներ դնում և ուշադիր հետևում: Թռչունները դրանք որ ուղղությամբ տանեին, այդ կողմից էլ կլիներ ապագա կողակիցը: Եթե հացի փշրանքները տեղում էին կտցում, ապա դա նշան էր, որ ընդհանրապես չեն ամուսնանալու:
Սուրբն օգնում էր նրանց, ովքեր մշտապես աղոթում էին ու պաս պահում: Տարածված պատումներից էր (օրինակ՝ ակնեցիների մեջ) նաև սրբի՝ պաս պահողների նկատմամբ բարեգութ վերաբերմունքը և պատիժը՝ չպահողների նկատմամբ. «Ով իմ (սուրբ Սարգսի) հինգ օր ծոմ պահե, առնիմ աջիկ թևիս (կամ ճերմակ ձիուս) վրա, նետիմ կանաչ արտիս վրա: Ով իմ հինգ օր ծոմս չի պահե, առնիմ չոլախ (ձախ) թևիս վրա, նետիմ չորացած արտի վրա»:
Ըստ հայկական պատկերագրության՝ սուրբ Սարգիսը գործում է որդու` Մարտիրոսի հետ, մի հանգամանք, որը բացակայում է այլալեզու աղբյուրներում: Նա հաճախ ներկայացվում է վիշապի կամ որևէ այլ կենդանու նիզակահարելիս (որդու հետ կամ առանց նրա):
Սուրբ Սարգսին տրվող անվանումներից
«Արագահա՛ս սուրբ Սարգիս, դո՛ւ եղիր մեզ ապավեն և օգնական»
«Արագահաս», «բարեխոս», «շնորհատու», «մուրազատու» (փափագակատար) սուրբ Սարգիս զորավարը, Կիրակոս Գանձակեցու վկայության համաձայն, նաև նեղյալների, անարդար բանտարկվածների, գերիների հովանավորն է: Այդ իսկ պատճառով սուրբ Սարգիսն անվանվում է նաև «գերեհան» և «գերեհաս»: Նոր Նախիջևանի ժողովրդական աղոթքներում հանդիպում է նման մի աղոթք.
- Սո՛ւրբ Սարգիս, դուն հասնիս,-
Գիշեր ասի, դուս ելլա,
Մեկ զորավոր սուրբ տեսա,
Ասի, լացի, ոտն ինկա ասի.
- Հա՛յր սուրբ, անունդ ի՞նչ է:
- Իմ անունս՝ սուրբ Սարգիս,
Օրդուս անունը` սուրբ Մարտիրոս,
Ձիս կքալե ամպի վերան,
Անթաթար ծովի վերան:
Գնա՛ ասա գերիներուն,
Ազա՛տ անե իր արևուն:
Սուրբ Սարգսի կերպարը մեծ տեղ ունի հայկական միջնադարյան արվեստի գրեթե բոլոր ճյուղերում։ Նրա պատկերները հանդիպում են որմնանկարներում, մանրանկարներում, քանդակներում, խաչքարերի վրա, անգամ եկեղեցական վարագույրների զարդերում ու խեցեղենի մակերեսին: Այս ամենը վկայում է, որ Սարգիս զորավարը ստացել է հայկական ազգային սրբի նշանակություն:

3. Feast of Saint Sarkis as celebrated by Armenians: historical origins and folk traditions
One of the movable feasts of the Armenian Apostolic Holy Church, the Feast of Saint Sarkis is celebrated this year on January 31, the day of the military commander's martyrdom. Formerly observed consistently on January 31, the feast is today marked in the Armenian Church calendar on the Saturday following the Fast of the Catechumens, within the period from January 18 to February 23.
Saint Sarkis is a legendary figure belonging to the ranks of pan-Christian saints. As early as the 5th century, in the church calendar edited by Hovhannes Mandakuni, the Feast of Saint Sarkis was fixed on the Saturday of the Fast of the Catechumens. According to Roman hagiography, the saint's memorial day, celebrated as the feast of a Caesarean saint, fell on February 24, whereas the Greeks commemorate it on January 20. Notably, the veneration of Saint Sarkis the Warrior was also widespread among neighboring peoples, including Persians, Kurds, and Yezidis.
In the Armenian Highlands, approximately 220 sanctuaries have been built in the name of Saint Sarkis—monasteries, churches, and chapels—and his name has been given to fortresses, villages, mountains, rivers, springs, districts, hills, winter pastures, and hermitages.
The commander
By origin Greek, Saint Sarkis lived in the 4th century in Cappadocia, in the district of Caesarea of Gamirk. He is described as a devout and compassionate Christian, wise and gifted, and well known to judges and rulers. He was a military man who commanded a unit of soldiers and served in the royal army of Cappadocia by imperial appointment. As a strategist of the Roman army, and fully aware of the suffering and torture that awaited him, Saint Sarkis fearlessly preached the Holy Gospel wherever he went. He destroyed pagan shrines and temples, built churches, aided the poor and the needy, and worked to spread Christianity. He generously used his own resources to help the people, willingly gave alms, defended the weak and the oppressed, and preached the Christian faith to the soldiers under his command. Though a strong and courageous military commander, he did not impose his authority through force, but sought to treat his soldiers—and even his enemies—with humility and compassion.
The legend
Saint Sarkis was a fearless and righteous warrior who aided the poor and the innocent and punished the wicked. The thunder of his white horse's hooves shook the world, and when he brandished his spear, blizzards and storms arose. People believed that the saint power over winds, storms, snow, hail, and lightning. Riding through the mountains, he was believed to aid travelers in distress.
According to legend, in the year 363, Saint Sarkis was martyred for his Christian faith together with his son, Martiros, and fourteen companions. At the place of martyrdom, near the city of Daghman, before being beheaded, Saint Sarkis prayed to God that all prayers offered in his name might be fulfilled.
Believers secretly buried the bodies of the saint and the other martyrs in the city of Hamian. From there, Mesrop Mashtots transferred the saint's relics to Armenia, to Karbi (near Ashtarak), where he founded a monastery. Later, portions of the relics were placed in a cross and, after being enshrined on the summit of Gag Hill, the Church of Saint Sarkis was built.
Feast-day customs
The commemoration of Saint Sarkis—also known as the Day of the Blessing of Youth—is one of the most beloved feasts among Armenians.
One of the most widespread traditions associated with the saint is his role as the patron of young lovers and families. Accordingly, on the night preceding the Feast of Saint Sarkis, young people would eat a piece of salty bread in the hope of seeing a dream, believing that the person who gave them water in the dream would be their future spouse. If the cup of water in the dream was made of gold, the future husband was believed to be wealthy; if of silver, of moderate means; if of copper or clay, poor. The amount of water was also significant: a full cup foretold a long life together, a half-filled cup indicated half a lifetime, and very little water signified only a few years.
The salty bread was usually baked by mothers of large and happy families. In some localities, on the morning of the feast, girls would gather at one home, tell each other their dreams, share their joy, exchange good wishes for the fulfillment of the dreams, and then partake of the day's dish known as "snake sour" soup. It was prepared from lentils, cracked wheat, and flour, and cooked in sour water.
It was also customary to place roasted grain (pokhindz) on the rooftop or balcony and wait for Saint Sarkis to leave the imprint of his horse's horseshoe there. Great fortune was believed to await the person whose plate of sprinkled flour or roasted grain the saint passed through.
Another belief connected with determining one's fate held that in the morning, young men and women would climb onto rooftops, place pieces of khashil or bread wrapped in lavash, and observe carefully. The direction in which birds carried the food was believed to indicate the direction from which the future spouse would come. If the birds pecked at the crumbs on the spot, it was considered a sign that the person would never marry.
According to Armenian iconography, Saint Sarkis is depicted acting together with his son Martiros, a detail absent from foreign-language sources. He is often portrayed spearing a dragon or another animal, with or without his son.
Titles attributed to Saint Sarkis
"Swiftly coming Saint Sarkis, be our refuge and helper."
Saint Sarkis the Warrior is known as "swift helper," "intercessor," "bestower of grace," and "gran­ter of wishes". According to the testimony of Kirakos Gandzaketsi, he is also the patron of the distressed, the unjustly imprisoned, and captives. For this reason, Saint Sarkis is also called "deliverer of captives" and "swift liberator". In folk prayers from New Nakhichevan, the following prayer is recorded:
"O Saint Sarkis, you have arrived!
At night I spoke and went outside,
I saw a mighty saint,
I spoke, I wept, and fell at his feet, saying:
'Holy Father, what is your name?'
'My name is Saint Sarkis,
The name of my son is Saint Martiros.
My horse walks upon the clouds,
Over the boundless sea.
Go and tell the captives,
They shall be freed and see the sun.'"
The figure of Saint Sarkis occupies a prominent place in nearly all branches of Armenian medieval art. His images appear in wall paintings, miniatures, sculptures, khachkars, even in the ornaments of church curtains and on the surfaces of ceramics. All this attests to the fact that Saint Sarkis the Warrior acquired the significance of a national Armenian saint.