3. Պարգևատրվեցին լավագույնները․ ԵՊՀ-ում տեղի ունեցավ Քիմիայի օլիմպիադայի հանրապետական փուլի արդյունքների ամփոփումը
Մարտ 02, 2026 | 17:36
Պարգևատրվեցին լավագույնները․ ԵՊՀ-ում տեղի ունեցավ Քիմիայի օլիմպիադայի հանրապետական փուլի արդյունքների ամփոփումը
Երևանի պետական համալսարանում տեղի ունեցավ «Քիմիա» առարկայի օլիմպիադայի հանրապետական փուլի ամփոփիչ միջոցառումը, որի ընթացքում պարգևատրվեցին լավագույն արդյունքներ գրանցած աշակերտները։ Օլիմպիադայի դպրոցական և մարզային փուլերը հաղթահարած 96 աշակերտներից 8-ը արժանացան առաջին, 11-ը՝ երկրորդ, 7-ը՝ երրորդ կարգի մրցանակների, ինչպես նաև շնորհվեցին հատուկ անվանակարգերով մրցանակներ և գովասանագրեր:
Միջոցառումը համախմբեց հանրապետության տարբեր դպրոցներից ժամանած մասնակիցներին, նրանց ուսուցիչներին և ոլորտի պատասխանատուներին՝ դառնալով մասնագիտական կարևոր քննարկումների հարթակի։
Այս տարվա օլիմպիադան աչքի ընկավ ինչպես մասնակցության լայն ընդգրկումով, այնպես էլ բարձր մրցակցությամբ։ Դպրոցական փուլին մասնակցել են ավելի քան 1600 աշակերտներ, որոնցից հանրապետական փուլ են անցել լավագույն 96 մասնակիցները։ Վերջիններս հանրապետական փուլում մասնակցեցին թե՛ տեսական, թե՛ փորձնական փուլերին՝ հնարավորություն ունենալով առավելագույնս դրսևորելու իրենց գիտելիքներն ու գործնական հմտությունները։
ՀՀ «Քիմիա» առարկայի օլիմպիադայի հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Դավինյանը նշեց, որ անկախ արդյունքներից՝ եզրափակիչ փուլ հասնելն արդեն իսկ մեծ ձեռքբերում է։ Նրա խոսքով՝ առաջադրանքները տարեցտարի ավելի են բարդանում, սակայն դրան զուգահեռ աճում է նաև աշակերտների պատրաստվածության մակարդակը, ինչը վկայում է համակարգված աշխատանքի և ուսուցիչների նվիրվածության մասին։ Ա․ Դավինյանն ընդգծեց, որ նման հաջողությունները հնարավոր չէին լինի առանց բանիմաց մանկավարժների։
ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի դեկան Արմեն Գալստյանը մատնանշեց վերջին տարիներին արձանագրված առաջընթացը՝ շեշտելով, որ ակնհայտ է աշակերտների կարողունակությունների և գիտելիքների աճը։ Նա կարևորեց ոլորտի մասնագետների դերակատարումը երկրի զարգացման գործում և ընդգծեց, որ դեռևս լավագույն կադրերի անհրաժեշտություն կա։ Դեկանն ասաց, որ մրցանակակիրները հենց այն երիտասարդներն են, որոնք կարող են դառնալ Հայաստանի համար կարևոր և պահանջված մասնագետներ՝ միանալով համալսարանի ուժեղ թիմին և շարունակելով կրթությունը Քիմիայի ֆակուլտետում։
Միջոցառման շրջանակում քիմիայի ուսուցիչների հետ կազմակերպվեցին նաև քննարկումներ, որոնց ընթացքում անդրադարձ կատարվեց ինչպես օլիմպիադայի առաջադրանքներին, այնպես էլ կազմակերպական և ոլորտային մի շարք հարցերի։

3. Top achievers awarded at YSU for Chemistry Olympiad republican stage
Yerevan State University hosted the closing ceremony for the republican stage of the Chemistry Olympiad, awarding students with the highest achievements. Of the 96 participants who advanced from the school and provincial stages, 8 students received first-place awards, 11 received second-place awards, and seven received third-place awards. Additional students were honored with special category awards and certificates of merit.
The event brought together participants from schools across the country, along with their teachers and officials from the field, creating a platform for professional discussions.
This year's olympiad stood out for both its wide participation and strong competition. More than 1,600 students took part in the school-level stage, with the top 96 advancing to the republican stage. In the republican stage, participants completed both theoretical and practical tasks, fully demonstrating their knowledge and skills.
Andranik Davinyan, Chairman of the Republican Chemistry Olympiad Committee, noted that reaching the final stage is already a significant achievement, regardless of results. He added that while the tasks become increasingly complex each year, students' preparedness has also improved, reflecting systematic training and the dedication of teachers. Davinyan emphasized that such successes would not be possible without skilled educators.
Armen Galstyan, Dean of the YSU Faculty of Chemistry, highlighted the progress made in recent years, emphasizing the evident growth in students' abilities and knowledge. He underlined the importance of specialists in the development of the country and stressed the ongoing need for top talent. The dean noted that the award-winning students are the young people who could become important and sought-after professionals for Armenia, joining the university's strong community and continuing their education at the Faculty of Chemistry.
The event also included discussions with chemistry teachers, addressing both the olympiad's assignments and various organizational and field-related issues.