3. ԵՊՀ-ում հյուրընկալվեց Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը. ուրվագծվեցին ընթացիկ և հետագա համագործակցության հեռանկարներ
Մարտ 04, 2026 | 17:21
ԵՊՀ-ում հյուրընկալվեց Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը. ուրվագծվեցին ընթացիկ և հետագա համագործակցության հեռանկարներ
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանն այսօր հյուրընկալեց ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենին: Կարևորելով բարձրաստիճան հյուրի՝ ԵՊՀ կատարած անդրանիկ այցը՝ կողմերը հանդիպման ընթացքում քննարկեցին կրթության, գիտության ոլորտներին առնչվող մի շարք հարցեր, վկայակոչեցին ԵՊՀ-ի և ԱՄՆ տարբեր բուհերի միջև առկա փոխգործակցությունները՝ այս համատեքստում ընդգծելով կապերի հետագա խորացման և ընդլայնման հեռանկարային ուղիները:
Ռեկտորը ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին ներկայացրեց համալսարանի ընթացիկ բարեփոխումները, գործող կրթական ծրագրերը, գիտական ներուժը և համագործակցության հնարավոր բնագավառները, որոնք կօժանդակեն գործընկերային կապերի խորացմանը:
Գիտակրթական նախաձեռնությունների իրագործման, ինչպես նաև այդ նպատակին ուղղված գործնական քայլերն ի կատար ածելու տեսանկյուններից՝ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը հույս հայտնեց, որ երկու երկրների միջբուհական շփումներն այս համատեքստում համապատասխան ծրագրերով կկանոնակարգվեն և առավել համակարգային բնույթ կստանան:
Ռեկտոր Հ. Հովհաննիսյանը ընդգծեց նաև, որ միջազգային համագործակցության շրջանակում փոխշահավետ ծրագրեր են իրականացվել ԱՄՆ Սան Խոսեի պետական, Արիզոնայի պետական, Բերկլիի, Ջորջթաունի համալսարանների և մի շարք այլ բուհերի հետ: Ռեկտորն անհրաժեշտաբար անդրադարձավ հայկական սփյուռքի հետ համագործակցությանը՝ առանձնացնելով մասնավորապես «ԵՊՀ բարեկամներ» հիմնադրամի նախաձեռնությունը, այն է՝ համախմբել տարբեր ոլորտներում գործունեություն ծավալող ամերիկահայ մասնագետներին և աջակցել Երևանի պետական համալսարանում իրականացվող կրթահետազոտական, ենթակառուցվածքային (օրինակ՝ «ԵՊՀ բիզնես ինկուբատոր») ծրագրերին: Այս նպատակով ընդլայնվել է համագործակցությունը նաև «Իզմիրլյան» բարեգործական հիմնադրամի, Վարդանանց ասպետների միության, Կալիֆոռնիայի հայ արհեստագետների միության, Հայ կրթական հիմնադրամի (ԱՄՆ) հետ:
Միջազգային կապերի, զարգացման և նորարարությունների գծով պրոռեկտոր Միքայել Հովհաննիսյանը նշեց, որ ԵՊՀ ջանքերն ուղղված են գործընկեր հաստատությունների հետ ինչպես արհեստական բանականության ոլորտի գործակցությունների, այնպես էլ ուսումնահետազոտական գործընթացների խթանմանը:
ԵՊՀ միջազգային համագործակցության վարչության պետ Ալեքսանդր Մարգարովը նշեց՝ ներկայում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը մեծ կարևորություն է տալիս համալսարանների միջազգայնացմանն ուղղված քայլերին։
«Մենք ակնկալում ենք, որ շուտով կունենանք նոր կանոնակարգեր կրկնակի դիպլոմով ծրագրերի համար, ինչը կխթանի նման ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը։ Բացի գործընկեր համալսարանների հետ համագործակցությունից և օտարերկրյա ուսանողների համար բուհի գրավչությունը բարձրացնելուց՝ այդ նպատակով ձեռնարկում ենք այլ միջոցառումներ ևս միջազգայնացման ասպարեզում։ Ահավասիկ՝ վերջին 24 տարիների ընթացքում մի շարք ամերիկացի ուսանողներ ամերիկյան խորհուրդների միջոցով մեկ կիսամյակ ուսումնառել են ԵՊՀ-ում. նրանց մեծամասնությունը՝ մոտ 98%-ը, ոչ թե ամերիկահայեր, այլ հենց ամերիկացիներ են»,- ընդգծեց Ա. Մարգարովը։
ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը, բարձր գնահատելով տարիների ընթացքում կատարված համատեղ աշխատանքները, հույս հայտնեց, որ ապագայում էլ կիրականացվեն օգտակար և արդյունավետ համատեղ ծրագրեր:
ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը հետայդու հանդիպեց ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների, իրավագիտության ֆակուլտետների ուսանողների հետ: Ծավալված հետաքրքիր և արդյունավետ քննարկման ընթացքում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը պատասխանեց ԵՊՀ ուսանողների հարցերին:

March 04, 2026 | 17:21
Today, YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan hosted the U.S. Chargé d'Affaires in Armenia, David Allen. Emphasizing the importance of the high-ranking official's first visit to YSU, the parties discussed a range of issues in education and science. They also referred to the existing cooperation between YSU and various U.S. universities and outlined prospective avenues to further deepen and expand these ties.
The rector presented to the U.S. chargé d'affaires the university's ongoing reforms, current educational programs, scientific potential, and potential areas of cooperation that can further strengthen the partnership.
Speaking about the implementation of research and academic initiatives and the practical steps needed to advance them, Rector Hovhannisyan expressed hope that inter-university contacts between the two countries will be structured through relevant programs and become more systematic.
Rector Hovhannisyan also underscored that mutually beneficial programs have been implemented within the framework of international cooperation with San José State University, Arizona State University, University of California, Berkeley, Georgetown University, and several other institutions.
The rector further highlighted cooperation with the Armenian diaspora, particularly the initiative of the Friends of YSU Foundation, which aims to bring together Armenian-American professionals from various fields and support academic, research, and infrastructural initiatives at Yerevan State University, including the YSU Business Incubator program. To this end, cooperation has also been expanded with the Izmirlian Foundation, the Knights of Vartan, the Union of Armenian Artisans of California, and the Armenian Educational Foundation (USA).
Vice-Rector for International Relations, Development and Innovation Mikayel Hovhannisyan noted that YSU's efforts are aimed at promoting cooperation with partner institutions both in the field of artificial intelligence and in educational and research activities.
Alexander Markarov, Head of the YSU International Cooperation Office, emphasized that the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Armenia prioritizes initiatives to advance the internationalization of universities.
"We expect that new regulations for double-degree programs will soon be introduced, which will help ensure the effective implementation of these programs. In addition to cooperating with partner universities and enhancing the university's appeal to foreign students, we are undertaking other initiatives to promote internationalization. Notably, over the past 24 years, many American students have studied at YSU for one semester through the American Councils program. The majority of them—around 98%—were not Armenian-Americans, but Americans," Markarov emphasized.
Highly appreciating the collaborative work carried out over the years, U.S. Chargé d'Affaires David Allen expressed hope that useful and effective joint programs will continue to be implemented.
Following the meeting, David Allen also met with students of the YSU Faculties of International Relations and Law. During the engaging and productive discussion that followed, he answered questions posed by YSU students.