3. Մարտի 14-ը՝ Մաթեմատիկայի միջազգային օր
Մարտի 14-ը ամբողջ աշխարհում նշվում է որպես Մաթեմատիկայի միջազգային օր։ Այն հաստատվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից 2019 թվականին՝ նպատակ ունենալով ընդգծելու մաթեմատիկայի կարևոր դերը գիտության, տեխնոլոգիայի, տնտեսության և առօրյա կյանքի զարգացման մեջ։
Այս օրը նաև հայտնի է որպես ՊԻ օր, քանի որ ամսաթվի թվային գրությունը ՝ 3.14, համընկնում է մաթեմատիկայի կարևորագույն հաստատուններից մեկի՝ π (պի) թվի առաջին թվանշանների հետ։ π  թիվը լայնորեն կիրառվում է երկրաչափության, ֆիզիկայի, ճարտարագիտության և բազմաթիվ այլ գիտական ոլորտներում՝ շրջանագծերի, ալիքների և բարդ մաթեմատիկական մոդելների հաշավարկներում։
Մաթեմատիկայի միջազգային օրը նշվում է նաև կրթական և գիտական հաստատություններում։ Այդ օրը աշխարհի տարբեր համալսարաններում կազմակերպվում են գիտաժողովներ, դասախոսություններ, կրթական ծրագրեր, ինտելեկտուալ խաղեր և մրցույթներ՝ նպատակ ունենալով խթանելու երիտասարդների հետաքրքրությունը մաթեմատիկայի նկատմամբ։ Համալսարաններում և կրթական հաստատություններում հաճախ կազմակերպվում են նաև թեմատիկ միջոցառումներ, բաց դասեր և քննարկումներ՝ նվիրված մաթեմատիկայի կիրառական նշանակությանը։
Երևանի պետական համալսարանի գիտական և կրթական գործընթացում ևս մաթեմատիկան առանցքային դերակատարում ունի։ ԵՊՀ մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետում կատարվում են գիտական հետազոտություններ, պատրաստվում են բարձրակարգ մասնագետներ, իսկ մաթեմատիկական գիտելիքները կիրառվում են նաև այլ ոլորտներում՝ ֆիզիկայի, ինֆորմատիկայի, տնտեսագիտության և տվյալագիտության։
Այս օրը ևս մեկ անգամ ընդգծում է համալսարանների կարևոր դերակատարությունը գիտական մտքի զարգացման գործում։ Բարձրագույն կրթական հաստատություններում մաթեմատիկան ոչ միայն ուսումնասիրվում է որպես տեսական գիտություն, այլև ակտիվորեն կիրառվում է տարբեր ոլորտներում՝ համագործակցելով ֆիզիկայի, ինֆորմատիկայի, տնտեսագիտության և այլ գիտակարգերի հետ։
Մաթեմատիկայի միջազգային օրը հիշեցնում է, որ թվերն ու բանաձևերը միայն տեսական հասկացություններ չեն․ դրանք այն լեզուն են, որով հնարավոր է բացատրել աշխարհի կառուցվածքը և ստեղծել ապագայի տեխնոլոգիաները։ Այդ պատճառով մաթեմատիկական գիտելիքների զարգացումը շարունակում է մնալ կրթության և գիտության կարևոր առաջնահերթություններից մեկը։

3. March 14 marked as International Day of Mathematics
March 14 is celebrated worldwide as the International Day of Mathematics. The day was proclaimed by UNESCO in 2019 with the aim of highlighting the important role of mathematics in the development of science, technology, the economy, and everyday life.
This date is also widely known as Pi Day, since the numerical form of the date—3.14—coincides with the first digits of one of mathematics' most significant constants, the number π (pi). The number π is widely used in geometry, physics, engineering, and many other scientific fields, particularly in calculations involving circles, waves, and complex mathematical models.
The International Day of Mathematics is also marked in educational and scientific institutions. On this day, universities around the world organize conferences, lectures, educational programs, intellectual games, and competitions with a view to fostering young people's interest in mathematics. Universities and educational institutions frequently host thematic events, open classes, and discussions to delve into the practical applications of mathematics.
Mathematics also plays a key role in the scientific and educational processes of Yerevan State University. At the university's Faculty of Mathematics and Mechanics, scientific research is conducted and highly qualified specialists are trained. Mathematical knowledge is also applied in other fields, including physics, computer science, economics, and data science.
This day once again highlights the important role of universities in the development of scientific thought. In higher education institutions, mathematics is not only studied as a theoretical discipline but is also actively applied in various fields, working in close cooperation with physics, computer science, economics, and other academic disciplines.
The International Day of Mathematics reminds us that numbers and formulas are not merely theoretical concepts; they are the language through which the structure of the world can be explained, and the technologies of the future can be created. For this reason, the development of mathematical knowledge continues to remain one of the key priorities of education and science.