ԵՊՀ-ում հյուրընկալվեց Հունաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Խրիստոս Սոֆիանոպուլոսը՝ քննարկելու կրթական ու հետազոտական ոլորտների զարգացմանը միտված ծրագրեր, ինչպես նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։ Դեսպանը մասնակցեց նաև «Երկու հայրենիքի միջև» խորագրով ֆոտոցուցահանդեսին, որը միտված է խթանելու հայ-հունական հարաբերությունների զարգացումը։
ԵՊՀ ռեկտորը ՀՀ-ում Հունաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Խրիստոս Սոֆիանոպուլոսին ներկայացրեց ԵՊՀ-ում կրթական ու հետազոտական ոլորտների զարգացմանը, ինչպես նաև միջազգայնացմանն ուղղված ծրագրերը՝ փաստելով, որ ԵՊՀ-ն համագործակցում է Հունաստանի բուհերի հետ և պատրաստ է է՛լ ավելի ընդլայնելու համագործակցությունը հունական կրթագիտական կառույցների հետ։
![](/sites/default/files/styles/large_half_text/public/2024-11/00_0.jpg?itok=uFaSoGMl)
Հովհաննես Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց, որ ԵՊՀ-ում հաջողությամբ գործում է Հունագիտության գիտաուսումնական կենտրոնը, որտեղ իրականացվում են նոր հունարենի դասավանդում և գիտահետազոտական աշխատանք՝ նպաստելով հայ–հունական մշակութային կապերի ամրապնդմանը։ Ռեկտորը հավելեց նաև, որ ԵՊՀ-ն Արիստոտելի անվան Սալոնիկի համալսարանի հետ համագործակցում է «ՅԱՍՈՆ» ծրագրի շրջանակում, որը հնարավորություն է ընձեռում ԵՊՀ ուսանողներին մասնակցելու հունարենին և հունական մշակույթին նվիրված մեկամսյա, ինչպես նաև ութամսյա դասընթացներին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունն ընդլայնելու և նոր հնարավորություններ ստեղծելու գաղափարներ ու ուղիներ։
![](/sites/default/files/styles/large_half_text/public/2024-11/10_4.jpg?itok=WXohDGC2)
Դեսպանը հանդիպում ունեցավ նաև ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների հետ՝ հանդես գալով դասախոսությամբ։ Նա անդրադարձավ Հայաստան-Հունաստան դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյա պատմությանը, հայ-հունական բարիդրացիական հարաբերություններին, ընդգծեց մշակութային, կրթական և այլ ոլորտներում գործակցային կապերը։ Դեսպանը խոսեց Հունաստանի արտաքին քաղաքական դիրքորոշումից, ինչպես նաև ծավալվեց քննարկում աշխարհաքաղաքական վերջին զարգացումների շուրջ։
Դասախոսության ավարտին Խրիստոս Սոֆիանոպուլոսը մասնակցեց «Երկու հայրենիքի միջև» խորագրով ցուցահանդեսին, որտեղ ներկայացված են Հունաստանի հայերի պատմությունները Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում։ Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է ԵՊՀ հունագիտության կենտրոնի և Հայաստանում Հունաստանի դեսպանության համագործակցությամբ։ Ցուցահանդեսին ներկա էր նաև Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։

YSU recently hosted Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Greece Christos Sofianopoulos for a discussion on programs aimed at advancing educational and research fields, as well as other matters of mutual interest. The ambassador also attended the photo exhibition "Between Two Homelands", which aims to promote the development of Armenian-Greek relations.
The YSU rector presented to Christos Sofianopoulos, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Greece to Armenia, various programs focused on advancing education and research, as well as on enhancing the university's internationalization process. He highlighted YSU's ongoing collaboration with Greek universities and expressed the university's readiness to further expand cooperation with Greek educational institutions.
Hovhannes Hovhannisyan informed that the Research Center of Greek Studies at YSU is operating successfully, offering courses in modern Greek and conducting research, thereby contributing to strengthening the cultural ties between Armenia and Greece. The rector also added that YSU cooperates with Aristotle University of Thessaloniki through the JASON program, which provides YSU students with opportunities to participate in one-month and eight-month courses focused on Greek language and culture.
During the meeting, the parties discussed ideas and ways to expand cooperation and create new opportunities in areas of mutual interest.
The ambassador met with the teaching staff and students of the YSU Faculty of International Relations, where he delivered a lecture. He discussed the 30-year history of diplomatic and neighborly relations between Armenia and Greece, highlighting cooperation in cultural, educational, and other fields. The ambassador also addressed Greece's foreign policy stance, and a discussion revolved around the latest geopolitical developments.
Following the lecture, Christos Sofianopoulos attended the exhibition "Between Two Homelands," which showcases the stories of Armenians in Greece during the Second World War. The exhibition was organized in cooperation with YSU Center of Greek Studies and the Embassy of Greece in Armenia. The EU Ambassador to Armenia, Vassilis Maragos, also attended the exhibition.