- Գենոմային անկայունության և մոլեկուլային մուտագենեզի խումբ
Խմբի գլխավոր նպատակն է ուսումնասիրել շրջակա միջավայրի քիմիական, ֆիզիկական և կենսաբանական գենաթունային գործոններով մակածված էֆեկտներն ու մշակել դրանց նոր մոլեկուլային կենսամարկերներ՝ in vitro և in vivo: Այդ նպատակով կիրառվում են ինչպես դասական գենաթունաբանության (օրինակ՝ ԴՆԹ-կոմետ մեթոդ, միկրոկորիզային թեստ), այնպես էլ մոլեկուլային բջջագենետիկայի (ֆլյուորեսցենտ in situ հիբրիդիզացիա` FISH, pod-FISH, Q-FISH) և մոլեկուլային գենետիկայի մեթոդներ (ՊՇՌ, իժՊՇՌ, սեքվենավորում)։ Նաև կիրառվում է գենոմի խմբագրման CRISPR-Cas9 մեթոդը։
Որպես գենոմի անկայունության կենսամարկերներ ուսումնասիրվում են ԴՆԹ-ի և քրոմոսոմների վնասվածքների մակարդակները, ԴՆԹ-ի օքսիդացած հիմքերի քանակը, թելոմերների չափի փոփոխությունները, քրոմոսոմներում մտԴՆԹ-ի ներկառուցումները, արտաբջջային կորիզային և միտոքոնդրիումային ԴՆԹ-ի մակարդակները և ԴՆԹ-ի ռեպարացիայի ու բջջային ցիկլի կարգավորմանը մասնակցող տարբեր գեների մուտացիաները։ Կիրառվում են մարդու առողջ և քաղցկեղային բջջային կուլտուրաներ (գլխավորապես 2D) ու տարբեր հիվանդներից ստացված կենսաբանական նմուշներ կամ բջիջներ։
Լաբորատորիան հագեցած է բջջային կուլտուրաների հետ աշխատելու համար նախատեսված լամինար պահարանով ու թերմոստատով, ֆլյուորեսցենտային մանրադիտակներով և պատկերների վերլուծության համակարգերով, ՊՇՌ և իժՊՇՌ ամպլիֆիկատորներով, ցենտրիֆուգներով և անհրաժեշտ այլ սարքերով։
Խումբը համագործակցում է պետական և արտասահմանյան տարբեր գործընկերների հետ։ Խմբի հետազոտական աշխատանքների արդյունքները տպագրվում են միջազգային գրախոսվող հանդեսներում և գրքերում։ Խմբի կողմից կատարվող աշխատանքների հիման վրա պատրսատվում են բակալավրի ավարտական աշխատանքներ, մագիստրոսական թեզեր և ասպիրանտական հետազոտություններ։
Գիտական խումբը համագործակցում է հետևյալ հաստատությունների հետ.
- Յենայի (Գերմանիա) Ֆրիդրիխ Շիլլերի համալսարանի մարդու գենետիկայի ինստիտուտ,
- Դուբնայի միջուկային հետազոտությունների միավորված ինստիտուտներ (ՌԴ),
- Ռուսաստանի Դաշնային բժշկակենսաբանական գործակալության Ա. Ի. Բուռնազյանի անվան դաշնային բժշկական կենսաֆիզիկայի ինստիտուտ,

3. Genomic Instability and Molecular Mutagenesis Group
The main goal of the group is to study the effects of chemical, physical, and biological environmental mutagenic factors and to develop new molecular biomarkers for them in vitro and in vivo. For this purpose, both classical genotyping (e.g. DNA-comet method, micronucleus test) and molecular cytogenetics (fluorescence in situ hybridization - FISH, pod-FISH, Q-FISH) and molecular genetics methods (PCR, qPCR, and sequencing) are used. The CRISPR-Cas9 genome editing method is also used.
As biomarkers of genomic instability, the levels of DNA and chromosome damage, the number of oxidized DNA bases, changes in telomere size, mtDNA insertions in chromosomes, levels of extracellular nuclear and mitochondrial DNA, and mutations in various genes involved in DNA repair and cell cycle regulation are studied. Healthy and cancer human cell cultures (mainly 2D) and biological samples or cells from various patients are used.
The laboratory is equipped with a laminar flow cabinet and thermostat for working with cell cultures, fluorescence microscopes and image analysis systems, PCR and qPCR amplifiers, centrifuges, and other necessary equipment.
The group collaborates with various state and foreign partners. The results of the group's research are published in international peer-reviewed journals and books. Bachelor's theses, master's theses, and PhD research are prepared based on the work carried out by the group.1
The scientific group collaborates with the following institutions:
• Institute of Human Genetics, Friedrich Schiller University, Jena (Germany),
• United Institutes for Nuclear Research in Dubna (Russia),
• Russian Federal Medical Biological Agency named after A. I. Burnazyan Institute of Molecular Biology of the RA National Academy of Sciences,