Ս․թ․ հուլիսի 7-11-ը Երևանի պետական համալսարանում կանցկացվի «Օրենքը և կոնֆլիկտների լուծումը Հարավային Կովկասում» խորագրով ամառային դպրոցը, որը կազմակերպվում է ԵՊՀ շարունակական կրթության կենտրոնի և Գրացի համալսարանի (Ավստրիա) համագործակցությամբ՝ ԵՊՀ և Գրացի համալսարանի ուսանողների համար:
Ամառային դպրոցը կանցկացնեն Գրացի համալսարանի և ԵՊՀ դասախոսները:
Ամառային դպրոցի նպատակն է ավելի լայն համատեքստում բացահայտել եվրոպականացման գործընթացի և խաղաղության կառուցման բազմակողմ հարթություններն ու մարտահրավերները: Դպրոցի շրջանակում անդրադարձ կկատարվի այս գործընթացների ազդեցությանը այնպիսի ոլորտների վրա, ինչպիսիք են քաղաքական ինստիտուտները, անվտանգության ռազմավարությունները, բազմազանության կառավարումը և հակամարտությունների լուծումը, աշխարհաքաղաքական կողմնորոշումները, ինչպես նաև սոցիալական և մշակութային պրակտիկաները:
Մասնակիցները կայցելեն Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության գրասենյակ, Հայաստանի Սահմանադրական դատարան և այլ կառույցներ:
Հաջողությամբ ավարտելով ամառային դպրոցը՝ մասնակիցները կստանան ԵՊՀ-ի և Գրացի համալսարանի կողմից տրված վկայականներ:
Ամառային դպրոցին մասնակցելու հնարավորություն ունեն Իրավագիտության, Միջազգային հարաբերությունների, Սոցիոլոգիայի, Պատմության, Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետների, ինչպես նաև հումանիտար և հասարակագիտական այլ ուղղությունների բակալավրիատի վերջին և մագիստրատուրայի առաջին կուրսի ուսանողները:
Անգլերենի իմացությունը պարտադիր է:
Կարճ ցուցակում ընդգրկված մասնակիցները կհրավիրվեն հարցազրույցի: Ընտրված մասնակիցները կազատվեն մասնակցության վճարից:
Մասնակցելու համար անհրաժեշտ է մինչև ս․թ․ մայիսի 5-ը ուղարկել ինքնակենսագրականը (CV) և մոտիվացիոն կարճ նամակ հետևյալ էլհասցեին՝ cce@ysu.am:

From July 7-11, 2025, the "Law and Conflict Resolution in the South Caucasus" summer school will be held at Yerevan State University. This event is organized in cooperation with YSU Continuing Education Center and the University of Graz (Austria) for students from both universities.
The summer school will be led by professors from both the University of Graz and YSU.
The aim of the summer school is to explore, within a broader context, the challenges and multilateral aspects of the Europeanization process and peacebuilding. During the program, the impact of these processes on various sectors, such as political institutions, security strategies, diversity management, conflict resolution, geopolitical orientations, and social and cultural practices, will be discussed.
Participants will visit the European Union Observer Mission office, the Constitutional Court of Armenia, and other institutions.
Upon successful completion of the summer school, participants will receive certificates from YSU and the University of Graz.
The summer school is open to final-year bachelor’s and first-year master's students from the Faculties of Law, International Relations, Sociology, History, Economics and Management, as well as other fields of humanities and social sciences.
Proficiency in English is mandatory.
Shortlisted participants will be invited for an interview. Selected participants will be exempt from the participation fee.