Դասագրքաստեղծում. նոր հնարավորություններ և մարտահրավերներ․ հանդիպում մայրենիի և գրականության դասագրքերի հեղինակների հետ
Ս․թ․ ապրիլի 15-ին՝ ժամը 15։00-ին, ԵՊՀ Սարգիս և Մարի Իզմիրլյանների անվան գրադարանի 503 ընթերցասրահում տեղի կունենա «Դասագրքաստեղծում. նոր հնարավորություններ և մարտահրավերներ» խորագրով հանդիպում մայրենիի և գրականության դասագրքերի հեղինակների հետ։
Հանդիպման շրջանակում ելույթով հանդես կգան մանկավարժական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ, «Մայրենի 5,6» և «Գրականություն 8» դասագրքերի համահեղինակ, հանրակրթության հայոց լեզվի և գրականության առարկայական չափորոշչի և ծրագրերի վերանայման փորձագիտական խմբի ղեկավար, Շիրակացու ճեմարանի գիտամեթոդական կենտրոնի ղեկավար Թամար Ալեքսանյանը և գրականագետ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, 8-րդ և 10- րդ դասարանների «Հայ գրականություն» դասագրքերի համահեղինակ, ԵՊՀ հայ գրականության պատմության և գրականության տեսության ամբիոնի վարիչ Ալբերտ Մակարյանը։
Քննարկումը կծավալվի հետևյալ հարցերի շուրջ․
Մեթոդաբանական ի՞նչ նոր մոտեցումներ ու սկզբունքներ են կիրառվել դասագրքերում՝ աշակերտների շրջանում բանավոր և գրավոր խոսքի զարգացման և կատարելագործման համար:
Որո՞նք են նոր դասագրքերի բովանդակային նորամուծությունները քննադատող, մտածող, ստեղծարար, մոտիվացված աշակերտ ունենալու հարցում:
Երկչափ կրթությունից անցում է կատարվել եռաչափ կրթության, և սահմանվել են ընթերցանություն, ստեղծարարություն, ինքնություն հիմնական հասկացությունները: Ի՞նչ ազդեցություն է ունեցել այս փոփոխությունը դասագրքերի բովանդակության վրա:
Սովորողների նախասիրությունները, սոցիալական մեդիան և նոր տեխնոլոգիաներն ի՞նչ ազդեցություն ունեն մայրենիի և գրականության ուսուցման, մասնավորապես դասագրքերի բովանդակության վրա:
Դասագրքերի նոր ձևաչափ, գունային և այլ լուծումներ (8-րդ դասարանի դասագրքի օրինակով):
Ո՞րն է դպրոցում գրականության դասավանդման գլխավոր առաջնահերթությունը (գեղագիտական, դաստիարակչական, սոցիալական թե՞ այլ):

Meeting on "Textbook Creation: New Opportunities and Challenges" with Authors of Mother Tongue and Literature Textbooks
On April 15, 2025, at 3:00 p.m., YSU Library named after Sarkis and Marie Izmirlian will host a meeting titled "Textbook Creation: New Opportunities and Challenges" will be held with the authors of Mother Tongue and Literature textbooks.
During the meeting, the following speakers will deliver speeches: Tamar Aleksanyan, Candidate of Pedagogical Sciences, Associate Professor, co-author of the "Mother Tongue 5,6" and "Literature 8" textbooks, Head of the Expert Group for the Review of the Armenian Language and Literature Curriculum and Standards for General Education, and Head of the Scientific and Methodological Center at Shirakatsy Lyceum, and Albert Makaryan, literary scholar, Doctor of Philological Sciences, Professor, co-author of the "Armenian Literature" textbooks for the 8th and 10th grades, and Head of the Chair of History of Armenian Literature and Literary Theory at Yerevan State University.
The discussion will focus on the following topics:
What new methodological approaches and principles have been applied in the textbooks for the development and improvement of students' oral and written speech?
What are the content innovations of the new textbooks in terms of developing critical, thoughtful, creative, and motivated students?
The transition from two-dimensional education to three-dimensional education has been made, and the core concepts of reading, creativity, and identity have been defined. What impact has this change had on the content of the textbooks?
How do students' preferences, social media, and new technologies influence the teaching of the mother tongue and literature, particularly the content of textbooks?
New formats of textbooks, color schemes, and other solutions (with the example of the 8th-grade textbook).
What is the main priority in teaching literature in schools (aesthetic, educational, social, or other)?